Jak być radnym Miasta Gdańska. Szkolenie dla debiutantów w RMG

W czwartek, 16 maja, odbyło się szkolenie dla nowych radnych miejskich zorganizowane przez Biuro Rady Miasta Gdańska. W szkoleniu przeprowadzonym przez dyrektorkę Biura RMG Wiolettę Krewniak i radcę prawnego Grzegorza Jakubowskiego wzięli udział wszyscy debiutanci - dziewięcioro radnych. Szkolenie dotyczyło praw i obowiązków radnego, kwestii organizacyjnych sprawowania mandatu radnych oraz obsługi oprogramowania służącego do głosowania podczas obrad Rady Miasta Gdańska. 
16.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kobieta stoi w sali między dwoma rzędami stołów i mówi do osób siedzących za stołami, którzy mają przed sobą laptopy. W tle ekran.
Szkolenie dla nowych radnych miejskich przeprowadziła Wioletta Krewniak, dyrektorka Biura Rady Miasta Gdańska.
Fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

W Nowym Ratuszu przy ul. Wały Jagiellońskie 1, w którym znajduje się siedziba Rady Miasta Gdańska, odbyło się w czwartek, 16 maja (przed 2. sesją nowej kadencji RMG) szkolenie dla dziewięciorga nowych radnych miejskich. Jednak wziąć w nim udział mogli również radni ponownie wybrani, by odświeżyć sobie wiedzę i część z nich z tej okazji skorzystała.

Półtoragodzinne szkolenie było dobrowolne i miało służyć jako pomoc radnym w sprawowaniu ich mandatu przez najbliższe pięć lat. Rajcy otrzymali zestaw przepisów prawnych, którymi będą mogli dysponować podczas swojej pracy w czasie całej kadencji. Szkolenie przeprowadziła dyrektorka Biura RMG Wioletta Krewniak oraz radca prawny Grzegorz Jakubowski.

2. sesja nowej kadencji Rady Miasta Gdańska. Radni wybrali składy 12 komisji

Czego nauczyli się radni

Szkolenie dotyczyło praw i obowiązków radnego, kwestii organizacyjnych sprawowania mandatu radnych oraz obsługi oprogramowania służącego do głosowania podczas obrad Rady Miasta Gdańska.

Radni zaznajomili się z częścią przepisów ustawy o samorządzie gminnym, regulaminem Rady Miasta Gdańska oraz statusem Miasta Gdańska, a także z przepisami dotyczącymi składania oświadczeń majątkowych, gdyż do składania takich są zobowiązani.

Nauczyli się też m.in. tego, kto może składać projekty uchwał, jaka jest procedura ich składania, jakie są zasady uczestniczenia w obradach RMG, ile czasu mogą zabierać ich wystąpienia, jakie mogą być przerwy. Całą tę wiedzę zawiera regulamin RMG.

Uśmiechnięta kobieta mówi do ludzi przed nimi, trzymając w rękach dokumenty z napisałem Regulamin Rady Miasta Gdańska.
Wioletta Krewniak zapoznała radnych m. in. z Regulaminem Rady Miasta Gdańska.
Fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Radni poznali też zasady pisania interpelacji i zapytań w imieniu mieszkańców - to ich bardzo ważna rola. A także jak pełnić dyżury. Ich terminarz można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Gdańska: www.bip.gdansk.pl. Z radnymi będzie można także spotkać się 8 czerwca 2024 roku na Dniu Otwartym Rady Miasta Gdańska w Nowym Ratuszu.

Jak ocenia dyrektorka Biura RMG szkolenie odbyło się sprawnie i bez problemów. Egzaminu ze zdobytej wiedzy zdawać jednak radni nie będą. Jak dodaje Wioletta Krewniak, egzaminem będzie ich udana kadencja.

Historia 30 lat działalności Rady Miasta Gdańska opowiedziana przez archiwalne zdjęcia i dokumenty

Jak głosują i zabierają głos radni?

Co ciekawe szkolenie z obsługi oprogramowania do głosowania nie musiało odbyć się na Sali Obrad Nowego Ratusza, na której odbywają się zwykle obrady sesji zwyczajnych RMG (zazwyczaj w ostatni czwartek miesiąca o godzinie 9.00), gdyż obecnie głosowania odbywają się za pomocą aplikacji zainstalowanej w laptopach, które będą służyć im do pracy w czasie całej kadencji. Każdy radny ma indywidualny, unikalny kod i login do głosowania.

Kiedyś głosowano za pomocą kart do głosowania, jednak inny sposób pracy został wymuszony przez pandemię koronawirusa. W Sali Obrad na stołach jest wprawdzie zainstalowany sprzęt z przyciskiem, ale służy on do zabierania głosu.

- Radny używa przycisku, jeśli chce zabrać głos. Wtedy pani Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska udziela im głosu. Na sesji Rady Miasta Gdańska głos mogą zabierać w jednym czasie tylko dwie osoby - tłumaczy Wioletta Krewniak. - Jest to zazwyczaj Przewodnicząca RMG i osoba na mównicy albo osoba na mównicy i radny. Nie ma możliwości technicznej, żeby głos zabierało jednocześnie kilka osób. I to jest specjalne ograniczenie, które ma powodować, żeby był porządek w dyskusji, żeby przebiegała ona sprawnie. Jednocześnie może zabierać głos jedna osoba, a druga jest nagrywana przez system do nagrywania.

Dziś zaprzysiężenie Rady Miasta Gdańska i prezydent. Transmisja na gdansk.pl

Czym jest Biuro Rady Miasta Gdańska

Podczas szkolenia Wioletta Krewniak przedstawiła także nowym radnym zespół Biura Rady Miasta Gdańska, który przez najbliższe 5 lat będzie pomagał radnym w sprawowaniu ich mandatu. Jak dodaje dyrektor Biura RMG, więcej szkoleń dla radnych nie przewidziano, gdyż do ich dyspozycji są stale pracownicy Biura RMG (15 osób), którzy zawsze na bieżąco udzielają pomocy.

Zajmują się także obsługą komisji RMG, finansami dotyczącymi obsługi Rady, kontaktami z mediami, organizacją różnego typu imprez promujących działanie Rady Miasta Gdańska i obsługą sesji RMG. Radni mogą też skorzystać z porad radcy prawnego, który rozwiązuje wątpliwości prawne w trakcie trwania kadencji.

 



TV

Westerplatte – beneficjent czy ofiara polityki historycznej?