Szkolny kompleks, który wejdzie w skład Centrum Edukacyjnego Jabłoniowa w dzielnicy Jasień składa się z trzech budynków (A,B i C). Pomieści 750 uczennic i uczniów.
- Obiekt jest obecnie sprawdzany przez pracowników Sanepidu oraz Straż Pożarną. W najbliższych dniach planowana jest kontrola nadzoru budowlanego - potwierdza Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.
Wokół budynków trwają też ostatnie prace porządkowe.
W trzykondygnacyjnym budynku dydaktycznym (A) zbudowano 25 oddziałów szkolnych. Będą tu sale lekcyjne, biblioteka (dostępna również dla osób spoza szkoły), szatnie dla uczniów i pracowników, węzły sanitarne i pomieszczenia socjalne. Do tego będą się tu mieścić pomieszczenia administracyjne wraz gabinetami lekarskimi, świetlica i stołówka z zapleczem kuchennym.
W drugim, dwukondygnacyjnym budynku dydaktycznym (B), mieści się 21 oddziałów szkolnych. Znajdą się tu m. in. gabinety i pracownie przedmiotowe. Będą tu również pomieszczenia dla nauczycieli, w tym pokój nauczycielski, gabinet psychologa i pedagoga.
Budynek sali gimnastycznej (C) jest trzykondygnacyjny. Oprócz sali sportowej dla 200 osób, zbudowano tu nowoczesną aulę widowiskowo-konferencyjną dla około 300 użytkowników, zespół sal gimnastycznych, korekcyjnych (dla 50 osób), a także pokój nauczycielski, pomieszczenia sanitarne i socjalne. W tym budynku jest też sala korekcyjna przystosowana do prowadzenia zajęć artystycznych i tanecznych oraz szatnie, magazyny i pomieszczenia techniczne.
Przy szkole powstał kompleks boisk i plac zabaw, a także parking na 99 samochodów plus 6 miejsc parkingowych na potrzeby osób niepełnosprawnych, miejsce dla autobusu oraz dla blisko 300 rowerów. Wszystkie budynki szkolne są przystosowane dla uczniów niepełnosprawnych - zamontowano bowiem kilka wind oraz specjalną platformę.
Ta najmłodsza gdańska szkoła wyróżnia się na tle innych placówek.
- Obiekt przy ul. Jabłoniowej jest szkołą wyjątkową, zbudowaną w przyjaznej, ekologicznej technologii. Gdańsk jest prekursorem budownictwa ekologicznego w obiektach użyteczności publicznej. Wiele samorządów uczy się od nas i zbiera doświadczenia na tym polu. Zbudowaliśmy już w Gdańsku kilka przedszkoli i żłobków w tzw. technologii drewnianej, w której stropy i ściany wykonane są z drewna. Takie budynki są ekologiczne i bardziej oszczędne - podkreśla Prezydent Aleksandra Dulkiewicz.
Szkoła ta (poza salą gimnastyczną) także ma drewniane stropy i ściany. Częściowo zbudowana została metodą modułową, z gotowych prefabrykowanych elementów. Jest to pierwsza taka szkoła w Gdańsku i ósma placówka oświatowa wzniesiona w tej technologii (poprzednie to placówki przedszkolne i żłobki przy ul. Dąbka, Damroki, Wilanowskiej, Olsztyńskiej, Kolorowej i przedszkole przy Jabłoniowej).
Szkoła będzie bardzo dobrze skomunikowana, ponieważ (w przyszłym roku) niemal pod samą szkołę będzie podjeżdżał tramwaj z budowanej obecnie ul. Nowej Bulońskiej, a w przyszłości również z kierunku ul. Havla. Powstanie tutaj również połączenie pieszo-rowerowe z osiedlem znajdującym się przy ul. Porębskiego.
Łączny koszt inwestycji to ponad 80 mln zł.
Wykonawcą robót jest konsorcjum firm, którego liderem jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe EBUD-Przemysłówka Sp. z o.o. Bydgoszcz, a partnerem TB INVEST Sp. z o.o. z okolic Gdańska.