Orunia. Wypiękniał zabytkowy budynek szkoły muzycznej

W dzielnicy Orunia - Św. Wojciech - Lipce, w ramach rewitalizacji, ale też innych miejskich programów, remontowane są kolejne budynki i rewaloryzowane miejskie przestrzenie. Jednym z takich obiektów jest Państwowa Szkoła Muzyczna, która znajduje się niemal naprzeciwko zabytkowego gmachu Ratusza Oruńskiego. W tej szkole przeprowadzono termomodernizację, ale też kompleksowy remont. Dobiegają końca ostatnie prace i procedury z tym związane. Uczniowie wrócą na zajęcia na ul. Gościnną tuż po feriach zimowych.
24.01.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu ładny zabytkowy budynek dwupiętrowy, w jasnej elewacji, zasłaniają go od ulicy wysokie drzewa
Tak obecnie prezentuje się wyremontowana Państwowa Szkoła Muzyczna na Oruni
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Wiceprezydent “nadawał na żywo” z wyremontowanej szkoły 

Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji, w tej kadencji zaprasza mieszkańców na cykliczne, odbywające się co kilka tygodni, czaty organizowane na jego oficjalnym profilu na Facebooku. Często odbywają się one właśnie na terenie realizowanych, bądź kończących się, inwestycji. Jest to nierzadko jedyna okazja, by móc przekonać się, co dzieje się w środku np. budowanego bądź remontowanego obiektu.

Pierwszy w tym roku czat odbył się 23 stycznia - w dzielnicy Orunia - Św. Wojciech - Lipce, przy ul. Gościnnej 4, w gmachu Państwowej Szkoły Muzycznej.

Budynek ten był ostatnim, w którym rozpoczęły się prace termomodernizacyjne w ramach miejskiego programu termomodernizacji gdańskich placówek oświatowych. Dzięki inwestycji w szkole będzie dużo cieplej i estetyczniej. Przy okazji poprawiono też akustykę sal lekcyjnych.

- To kompleksowy remont, dzięki któremu jakość szkolenia w tym budynku będzie dużo wyższa - zwrócił uwagę Piotr Grzelak, któremu w trakcie czatu towarzyszył dyrektor szkoły oraz przedstawiciel Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która nadzoruje realizację tej inwestycji. 

na zdjęciu zniszczony zabytkowy budynek dwukondygnacyjny, w brzydkiej pomarańczowej elewacji
Tak wyglądał budynek "Muzycznej" jeszcze rok temu
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Ta szkoła jest zabytkiem

Budynek Państwowej Szkoły Muzycznej na Oruni jest wpisany do ewidencji zabytków. Jak tłumaczy Sebastian Hinc z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, częścią chronioną w tym obiekcie jest elewacja i widok pierzei, czyli fasady widocznej od strony ulicy.

- W ramach prac odnowiono, pod nadzorem Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, całą elewację frontową. Zauważyć można zabytkowe, wyodrębnione, “wyciągnięte” spod elewacji wtórnej, łęki ceglane nadokienne i stary portal, który otaczał wejście główne do budynku - zwraca uwagę Sebastian Hinc.

Odrestaurowano też balustradę znajdującą się nad tarasem z pierwszego piętra i odnowiono, na podstawie zachowanych szczątkowych czcionek, oryginalny napis na elewacji “Państwowa Szkoła Muzyczna”

Rewitalizacja Biskupiej Górki: ta dzielnica już pięknieje. Zobacz!

Jakie jeszcze prace wykonano w budynku szkoły muzycznej?

Ułożono izolację przeciwwilgociową i termiczną ścian zewnętrznych wraz z tynkowaniem i malowaniem, a także wykonano hydroizolację ścian wewnętrznych. Ściany zewnętrzne zostały dodatkowo docieplone. Poza tym wykonano izolację przeciwwodną i termiczną tarasów oraz docieplono stropodach. W ramach prac wymieniono także rynny i rury spustowe oraz nawierzchnię schodów przylegających do elewacji. Przy okazji wyremontowano balustrady i murki. Wzmocniono też fundamenty.

na zdjęciu dwóch szczupłych wysokich mężczyzn, stoją na klatce schodowej, mężczyzna po lewej wskazuje ręką na drzwi
Sebastian Hinc z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska (z lewej) opowiadał podczas czatu na żywo z wiceprezydentem Piotrem Grzelakiem, o tym, jakie prace wykonano w budynku szkoły w ostatnich miesiącach
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Solidny strop nad perkusją

W trakcie czatu poświęcono sporo uwagi sali perkusji. Znajduje się ona na najniższej kondygnacji, pod aulą, w której organizowane są szkolne uroczystości oraz mini koncerty z udziałem uczniów. 

- Zależało nam na zachowaniu bezpieczeństwa stropu nad tą salą, który był już bardzo skorodowany, “wyginał się”. Był to strop starego typu, oparty na stalowych belkach. Wykonaliśmy tu dodatkowe podpory - tłumaczył Sebastian Hinc. - Dzięki tej inwestycji mocno wpłynęliśmy na bezpieczeństwo użytkowania tego obiektu, który będzie mógł też przyjąć więcej osób na recitale czy koncerty - dodał.

Czy zmienić nazwę dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe?

Lepsza akustyka i wyciszenie sal lekcyjnych

Grzegorz Borsuk, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej przy ul. Gościnnej, nie ukrywał zadowolenia z nowych rozwiązań, które wprowadzono w szkole przy okazji tego remontu.

Na pierwszym piętrze znajdują się klasy lekcyjne, zarówno do indywidualnej nauki, czyli z udziałem nauczyciela i jednego ucznia z danym instrumentem, jak i klasy, gdzie większe grupy uczestniczyć będą w zajęciach teoretycznych.

- Wszystkie klasy zostały wygłuszone, zarówno sufity, jak i ściany. Na każdej ścianie wiszą dodatkowo panele akustyczne, które powodują, że jeśli np. klaśniemy, to dźwięk pozostanie w danym pomieszczeniu. Są też dźwiękoszczelne drzwi - wyjaśnia Grzegorz Borsuk. - To rozwiązanie zdecydowanie ułatwi nam pracę - uczniowie ćwiczący grę na instrumentach w sąsiadujących salach nie będą sobie teraz przeszkadzać.

na zdjęciu dwóch mężczyzn w garniturach, po lewej niższy grubszy, po prawej wyższy szczupły, rozmawiają, przed nimi kilka ławek szkolnych z krzesełkami ułożonymi na tych ławkach
Grzegorz Borsuk, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej przy ul. Gościnnej, zapowiedział, że uczniowie wrócą tu 12 lutego
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Uczniowie “Muzycznej” tymczasowo w innych szkołach

Na czas prowadzonych prac remontowych, które rozpoczęły się przed rokiem, uczniowie uczęszczali na zajęcia do pobliskich gmachów Szkoły Podstawowej nr 19 i Szkoły Podstawowej nr 56. Nie było możliwości, by w tym czasie prowadzić zajęcia przy ul. Gościnnej. Tymczasowe przenosiny do innych szkół były logistycznym wyzwaniem, bo przenieść trzeba było też instrumenty muzyczne, w tym fortepiany i perkusję.

- Za tydzień przywozimy z powrotem na Gościnną wszystkie instrumenty. I tu ciekawostka: planujemy jeden z fortepianów, duży, przenieść na górę. Na klatce schodowej się nie zmieści, dlatego za pomocą dźwigu, będziemy go “wnosić” przez balkon na piętrze - zdradza dyrektor Grzegorz Borsuk.

Cztery firmy i konsorcja chcą zainwestować w Nowy Port. Wkrótce rozpoczną się negocjacje

12 lutego powrót na ul. Gościnną

Za kilka dni uczniowie z całego województwa pomorskiego rozpoczną dwutygodniowe ferie. 12 lutego, w poniedziałek, uczniowie szkoły muzycznej powrócą w odnowione “stare progi”. 21 lutego zaplanowano uroczystą inaugurację nowego semestru w wyremontowanym i ocieplonym budynku - będzie m.in. uroczysty koncert.

na zdjęciu nieduże pomieszczenie, widać okno, kaloryfer, bliżej po prawej szafka brązowa, a nad nią wisi biały prostokątny panel
W salach lekcyjnych pojawiły się m.in. panele akustyczne (widoczny na prawej ścianie)
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Jak wyglądał przed remontem szkolny gmach przy ul. Gościnnej?

Budynek Państwowej Szkoły Muzycznej znajduje się przy ul. Gościnnej 4. To dwukondygnacyjny obiekt, podpiwniczony. Trzecią kondygnację stanowi nieużytkowy strych. Powierzchnia budynku wynosi 762 mkw.

Obiekt powstał pod koniec XIX wieku, a rozbudowany został w latach 50. ubiegłego stulecia. W piwnicach znajdowały się pomieszczenia użytkowe i techniczne, a na wyższych kondygnacjach sale lekcyjne. Stolarka okienna w większości była drewniana, podobnie jak drzwi w budynku. 

Ściany nośne, wykonane z cegły ceramicznej, miały już dużo rys i pęknięć, podobnie zresztą jak ściany działowe - na nich także widoczne były zarysowania i pęknięcia. Widać było też zawilgocenia na wysokości cokołu budynku oraz korozję mrozową.

Przy posesji znajduje się historyczne ogrodzenie oraz przedogródek, które zostały zachowane, a ogrodzenie dodatkowo odnowione.

Szkoła sąsiaduje z urzędem pocztowym, a także z budynkiem mieszkalno- usługowym oraz działką  porośniętą drzewami i krzewami.

Prace remontowo - termomodernizacyjne realizowała firma Usługi Ogólnobudowlane i Handel Justyna Miesikowska. Koszt prac to 3,5 mln zł.

Po co termomodernizacja szkoły?

Głównym celem prac termomodernizacyjnych jest obniżenie kosztów utrzymania budynku. Prace, wykonane lub wciąż prowadzone w blisko 30 obiektach oświatowych Gdańska objętych programem termomodernizacji, obejmują m.in. ocieplenie ścian i dachów, zastąpienie starych okien nowymi oraz wymianę instalacji. Realizacja tego programu ma przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii o około 53 proc. w stosunku do stanu sprzed rozpoczęcia robót.

Inwestycja ta była realizowana w ramach projektu pn. „G1- Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków oświatowych oraz sportowych należących do Gminy Miasta Gdańska - w latach 2017-2020”, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020;współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

TV

Wieczór dla tramwaju widmo