Jakie były początki SP 87?
Fundatorem szkoły w Sobieszewie jako “Pomnika Tysiąclecia Państwa Polskiego” była Centrala Rolniczej Spółdzielni Pracy „Samopomoc Chłopska”. Kamień węgielny pod budynek został wmurowany 7 listopada 1962 r. Szkoła przybrała imię Janka Krasickiego, młodzieżowego działacza ruchu komunistycznego. Placówka pozbyła się tego patrona na początku lat 90. ub. wieku.
Warto pamiętać, że do 1973 r. szkoła wraz z Sobieszewem należała administracyjnie do gminy Pruszcz Gdański.
Jakie zmiany zaszły w szkole w XXI wieku?
W latach 2000-2002 dokonano gruntownej modernizacji i rozbudowy placówki przy ul. Tęczowej 6. W 2004 r. powołano Zespół Kształcenia Podstawowego i Przedszkolnego Nr 1, w skład którego weszło Szkoła Podstawowa nr 87 i Przedszkole nr 61.
Od 2004 r. w jednej z sal przedszkola znajduje się Szkolny Oddział Przedszkolny dzieci 5 i 6-letnich tzw. "zerówka". Od 2006 r. w przedszkolu funkcjonują dwa oddziały przedszkolne dla dzieci 3 i 4-letnich oraz 4 i 5-letnich.
Od roku szkolnego 2017- 2018 powrócił oddział klasy VII, natomiast od roku 2018 - 2019 funkcjonuje także klasa VIII.
Na czym polega wyjątkowość SP 87?
- Nasza szkoła jest wyjątkowa, bo w niej żadne dziecko nie jest anonimowe. Pozwala to pomagać uczniom i nawiązywać z nimi bliskie relacje. Jesteśmy placówką małą, kameralną. Znamy nie tylko dzieci ale także, ich rodziców i dziadków, którzy często kończyli naszą szkołę - opowiada Elżbieta Głomska, dyrektorka ZKPiP Nr 1.
Ciekawostką jest to, że w SP 87 uczy obecnie czterech nauczycieli, którzy mieszkają na Wyspie Sobieszewskiej i są jej absolwentami.
Szkoła z Przymorza Wielkiego wkracza w dojrzały wiek. SP nr 44 ma już 50 lat
- Od wielu lat realizujemy naszą misję „Żyjemy w zgodzie ze środowiskiem. Umiemy żyć z innymi i dla innych”. Podejmujemy się licznych akcji ekologicznych np. Sprzątanie Świata. Uczymy dzieci dbałości o środowisko naturalne. Kształtujemy postawy prozdrowotne np. przez coroczną akcję „Wiem co jem” - tłumaczy Elżbieta Głomska.
W SP 87 aktywnie działa także wolontariat. Zaangażowanie uczniów w tę sferę życia publicznego przyniosło wyróżnienia w akcjach miejskich np. w Termosferze.
Szkoła Podstawowa 87 organizuje dla uczniów kilkanaście kół zainteresowań oraz zajęć dodatkowych m.in. Kreatywne prace plastyczne, Koło sportowe „W zdrowym ciele, zdrowy duch!”, Robotyka i programowanie „Legorob” oraz Zajęcia kreatywne "Historia i herbata".
Zamierzenia i zadania na najbliższe lata
Dyrektorka SP 87 ma ambitne plany dotyczące przyszłości szkoły.
- Byliśmy organizatorami piętnastu międzyszkolnych konkursów piosenki marynistycznej. Nasz projekt przerwała pandemia COVID-19. Mamy nadzieję, że jeszcze do niego wrócimy. Chcielibyśmy też nadać naszej szkole nowe imię, jesteśmy akurat w trakcie zbierania pomysłów - dodaje Elżbieta Głomska.
Z bardziej przyziemnych spraw dyrektorce Szkoły Podstawowej nr 87 marzy się też odnowienie budynków i poszerzenie zaplecza szkoły.
LISTA DYREKTORÓW SP 87:
- Wacław Grzanka (1963-1973)
- Kazimiera Tuniewicz (1973-1986)
- Zofia Nowak (1986-2010)
- Elżbieta Głomska (od 2010 r. do teraz)
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI W SP 87 Z OKAZJI 60. ROCZNICY POWSTANIA SZKOŁY: