Kultura w czasie i po pandemii - jaka jest? Pomóż w badaniach - wypełnij ankietę online
Gdański Teatr Szekspirowski przygotował nietuzinkowy projekt na czasy, gdy bezpieczniej jest uczestniczyć w kulturze wirtualnie. Trwający przez prawie całe wakacje cykl SzekspirOn//line, poświęcony aż pięciu różnym, najciekawszym i najbardziej znanym sztukom Williama Szekspira („Hamlet”, „Sen nocy letniej”, „Makbet”, „Wesołe kumoszki z Windsoru” oraz „Burza”), pozwoli każdemu uczestniczyć zdalnie - gdziekolwiek będziemy: w domu, w lesie, nad morzem lub jeziorem czy w górach.
- W ramach tygodniowych spotkań z poszczególnymi sztukami Szekspira odbędą się działania edukacyjne i artystyczne, a ich efekty będą dostępne w sposób otwarty i ciągły, również po zakończeniu projektu, na dedykowanej projektowi podstronie internetowej - informuje Magdalena Hajdysz, rzecznik Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.
Co ważne, nie będzie nudno. Projekt Teatru Szekspirowskiego SzekspirOn//line zaprasza bowiem do poszerzenia wiedzy na temat dzieł Williama Szekspira za pośrednictwem różnorodnych narzędzi technologii informacyjnej.
- W czasach, gdy tendencją jest redukowanie komunikatów do minimum; skracanie i upraszczanie treści do pojedynczej linijki, gdy treść dramatów szekspirowskich prezentuje się w kilku emotikonach - projekt SzekspirOn//line ma na celu wykorzystanie nowoczesnych form komunikacji do pogłębienia treści związanych z twórczością największego dramatopisarza wszechczasów oraz przyjrzenia się, jak forma wpływa na treść - tłumaczy Magdalena Hajdysz.
Każdemu z pięciu tygodni, poświęconych pięciu dramatom, towarzyszyć będą takie elementy, jak: wprowadzenie przybliżające historię powstania utworu, autorskie wariacje na temat prapremier danych tytułów, warsztaty artystyczne prowadzone przez profesjonalnych aktorów, edukatorów i pisarzy, multimedialny wykład o Szekspirze w popkulturze i języku młodzieżowym, dyskusje krytyków: Łukasza Drewniaka i Tomasza Domagały, a także czytania performatywne oraz krótkie fragmenty sztuk Szekspira czytane przez znanych aktorów.
Projekt zainaugurowały już wydarzenia poświęcone sztuce „Hamlet” (15-21 czerwca), teraz czas na odsłonę drugą - od poniedziałku, 29 czerwca, do piątku, 3 lipca, odbędą się wydarzenia wokół „Snu nocy letniej”. W programie „Wprowadzenie, czyli dramat w pigułce” - w którym poznamy bohaterów i najważniejsze wątki (poniedziałek, 29 czerwca); autorskie wariacje prof. Jerzego Limona komentujące wydarzenia historyczne, które mogły być inspiracją dla Szekspira (wtorek, 30 czerwca); „Młody Szekspir” - multimedialny wykład, podczas którego dowiedzieć się będzie można, jak ta komedia funkcjonuje w różnych kontekstach współczesnej literatury i mediów (środa, 1 lipca); dyskusja krytyków, podczas której omawiają oni najważniejsze realizacje sceniczne „Snu Nocy Letniej” w polskim teatrze współczesnym (czwartek, 2 lipca); oraz eksperyment teatralno-cyfrowy tworzony przez artystów młodego pokolenia, reżyserowany przez Agatę Baumgart (piątek, 3 lipca).
Ponadto w dniach 30 czerwca - 2 lipca prowadzone będą warsztaty aktorskie i literackie oraz poradnik dla edukatora. Zajęcia mają charakter interaktywny i odbywać się będą na platformie Zoom - obowiązują wcześniejsze zapisy poprzez FORMULARZ INTERNETOWY.
Dodatkowo, w mediach społecznościowych Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, pojawiać się będą niespodzianki - materiały, wśród których będą wspomniane interpretacje fragmentów tekstu przez znanych aktorów, czy przykłady inscenizacji tej jednej z najsłynniejszych komedii, ale i inne ciekawe treści.
Wszystkie działania są dostępne bezpłatnie, a materiały prezentowane na profilu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego na Facebooku, na Instagramie, na kanale YouTube, a także na stronie projektu.
Kolejna część projektu, poświęcona „Makbetowi”, odbędzie się w dniach 13-19 lipca, czwarta - wokół „Wesołych kumoszek z Windsoru” 27 lipca - 2 sierpnia, a piąta - ostatnia - dotyczyć będzie „Burzy” i odbędzie się w terminie 10 - 16 sierpnia.
Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu „Kultura w sieci” operowanego przez Narodowe Centrum Kultury.
Tak ma wyglądać nowe Muzeum Bursztynu - 10 miesięcy na wykonanie prac WIZUALIZACJE