• Start
  • Wiadomości
  • Szczepienia. Mobilny punkt dojedzie do osób, które same nie mogą dotrzeć na miejsce

Szczepionki przeciw Covid-19. Mobilny punkt szczepień dojedzie do osób, które nie mogą dotrzeć do przychodni 

To rozwiązanie dla seniorów, osób niepełnosprawnych lub niesamodzielnych, które z różnych przyczyn nie mogą stawić się w punkcie szczepień. - Podczas rejestracji na szczepienie trzeba od razu zgłosić, że potrzebny jest dojazd do miejsca zamieszkania - podkreśla Mariusz Szymański, rzecznik NFZ. 
16.01.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ulica w mieście, jedzie ambulans medyczny
Zespoły wyjazdowe będą przyjeżdżać do miejsca zamieszkania lub przebywania pacjenta i dokonywać szczepień na miejscu. Muszą mieć ze sobą m. in. zestaw przeciwwstrząsowy i środki ochronne
                                                                                                                                                                        Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Według zapowiedzi rządu mobilny punkt szczepień ma funkcjonować w każdej gminie w Polsce, aby zapewnić dostęp do szczepień na Covid-19 wszystkim osobom, które chcą się zaszczepić, ale nie są w stanie samodzielnie dotrzeć do placówki medycznej.

 

 

- Szczepienia obu grup seniorów 80 i 70 plus ruszają od 25 stycznia 2021 roku - tłumaczy Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego NFZ. - Dlatego pomoc wyjazdowa jest na razie w trakcie organizowana. Podczas zbierania zgłoszeń na szczepienia przychodnie zbierają też informacje o pacjentach, którzy nie dojadą do punktu szczepień, wielu lekarzy POZ zna swoich pacjentów i wie już teraz, którzy z nich będą potrzebować wyjazdowego szczepienia. Przychodnie, które świadczą usługi nocnej i świątecznej opieki medycznej, mają zespoły wyjazdowe i mogą być bazą dla  takiego mobilnego punktu. 

Zespoły wyjazdowe będą przyjeżdżać do miejsca zamieszkania lub przebywania pacjenta i dokonywać szczepień na miejscu. Muszą mieć ze sobą m. in. zestaw przeciwwstrząsowy i środki ochronne. Pacjent przed podaniem szczepionki zostanie zbadany przez lekarza, będzie musiał wypełnić też ankietę, którą wypełniają wszystkie osoby przed szczepieniem. Pacjent otrzyma dwie dawki szczepionki z kilku tygodniowym odstępem czasu, oznacza to że zespół mobilnego punktu szczepień odwiedzi go dwa razy. 

 

 

- Każda gmina ma obowiązek zapewnić dostęp do szczepień wszystkim chętnym - mówi Jerzy Karpiński, dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku, który odpowiada za szczepienia w regionie. - Samorządy powinny takie informacje zbierać: kto i gdzie takiej pomocy potrzebuje, natomiast budżet państwa płaci za realizację wyjazdowego szczepienia. 

 

Uwaga Seniorzy, którzy potrzebują pomocy w zarejestrowaniu się na szczepienie przeciw COVID-19, mogą kontaktować się z infolinią Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów - 22 505 11 11. Konsultanci tej infolinii kontaktują się z ośrodkami pomocy społecznej i przekazują im informacje o osobach potrzebujących wsparcia. 

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki