Jak wynika z informacji na stronie rządowej dotyczącej szczepień nauczycieli pierwsze szczepienia w tej grupie mają rozpocząć się 12 lutego 2021 roku. W pierwszej kolejności z tej możliwości mogą skorzystać nauczyciele, którzy już prowadzą zajęcia stacjonarne w szkołach i placówkach oświatowych: nauczyciele żłobków, przedszkoli i klas I- III. W kolejnym etapie do tej grupy dołączą nauczyciele uczący w pozostałych klasach. Tempo szczepień będzie zależało od dostaw preparatów do Polski.
Którzy nauczyciele będą objęci szczepieniami w pierwszej kolejności?
W pierwszej grupie będą to:
- nauczyciele wychowania przedszkolnego,
- osoby zatrudnione na stanowisku pomoc nauczyciela,
- osoby zatrudnione na stanowisku pomoc wychowawcy,
- nauczyciele klas I-III szkół podstawowych (w tym wychowawcy świetlic, nauczyciele bibliotekarze, specjaliści z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej),
- nauczyciele szkół i placówek specjalnych,
- nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu,
- pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznych,
- kadra kierownicza pedagogiczna wymienionych szkół i placówek.
- Każdy nauczyciel i szkoła ma wolną rękę, jeśli chodzi o decyzję dotyczącą otrzymania szczepienia i organizacji szczepienia swojej kadry - mówi Grzegorz Kryger, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego ds. edukacji w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. - W piątek, 5 lutego wysyłamy do szkół specjalny formularz na zapisy, który otrzymaliśmy z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. To ma bardzo usprawnić i przyspieszyć procedurę rejestracji na szczepienia, a potem już samo szczepienie, bo mamy deklarację z UCK gotowości zaszczepienia nauczycieli.
Jak podkreśla dyrektor Kryger szkoły mogą same decydować, czy skorzystają z pośrednictwa i pomocy Miasta, czy na własną rękę będą organizować szczepienia.
- Skorzystamy z każdej pomocy, która usprawni szczepienia naszych nauczycieli - mówi dyrektor Agata Tomasik. - Są dwie drogi rejestracji, jedna proponowana przez Ministerstwo Zdrowia przez przez platformę Systemu Informacji Oświatowej, chętnie też skorzystamy z pośrednictwa i pomocy Miasta Gdańska. Jesteśmy gotowi, mamy listy chętnych, moi nauczyciele prawie w stu procentach zadeklarowali chęć szczepienia, zrezygnowały pojedyncze osoby ze względów medycznych.
Podobnie jest w Szkole Podstawowej nr 60 z dzielnicy Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia.
- Organizacyjnie jesteśmy już gotowi - mówi Beata Wołkanowska, dyrektor SP nr 60 w Gdańsku. - Na Gdańskiej Platformie Edukacyjnej zamieściłam pytanie o chęć zaszczepienia, potem kwestionariusz do którego wpisują się chętni nauczyciele. No i artykuł na temat szczepionki do zapoznania się. Dane mamy już zebrane, zdecydowana większość nauczycieli jest na tak, w mojej szkole to 25 osób, w kolejce czekają chętni nauczyciele ze starszych klas. Chcemy być bezpieczni, mamy dużo planów, mieliśmy w ramach Erazmusa jechać m.in do Hiszpanii, liczymy że uda się ten wyjazd zrealizować!
Jak czytamy na rządowej stronie na polskim rynku znajdują się obecnie trzy preparaty: firm BioNTech/Pfizer, Moderna i AstraZeneca. Zgodnie z rekomendacjami działającej przy premierze Rady Medycznej, nauczycielom poniżej 60. roku życia będzie podawana szczepionka AstraZeneca. Nauczyciele, którzy mają więcej niż 60 lat będą mieli możliwość zaszczepienia się preparatem firm BioNTech/Pfizer i Moderna.
Szczepionka firmy AstraZeneca jest podawana w dwóch wstrzyknięciach w ramię, w odstępie od 4 do 12 tygodni. Zgodnie z rekomendacjami działającej przy premierze Rady Medycznej, pomiędzy dawkami szczepionki powinien być odstęp 28 dni.
Charakterystyka Produktu Leczniczego „COVID-19 Vaccine AstraZeneca” dostępna jest m.in. na stronie gov.pl/szczepimysie, w materiałach do pobrania. W dokumencie można znaleźć m.in. dane kliniczne dawkowania szczepionki, informacje o środkach ostrożności podczas jej stosowania czy działaniach niepożądanych.