- Pacjenci dzwonią właściwie non stop - mówi Jan Tumasz, dyrektor przychodni Aksamitna w Gdańsku - Odsyłamy wszystkich na 15 stycznia, bo nie możemy nikogo zapisać przed tym terminem. Dzwonią też osoby spoza grupy “1” i i usiłują zapisać się do kolejki. Informujemy wszystkich, że nie ma żadnej dodatkowej kolejki dla osób spoza wyznaczonej obecnie grupy. System informatyczny, w którym wpisujemy pacjentów na szczepienia, sam generuje skierowania i nie można wpisać nikogo spoza grupy.
W Trójmieście chętni mieszkańcy otrzymają szczepienia przeciw Covid-19 w 110 punktach.
- Gdzie zaszczepimy się na COVID-19? Lista punktów szczepień na Pomorzu
Placówki, które zadeklarowały chęć udziału w programie, musiały spełnić kilka podstawowych warunków. To między innymi: odpowiednie warunki lokalowe i kadra, możliwość szczepienia co najmniej 5 dni w tygodniu i zdolność do wykonywania co najmniej 180 szczepień tygodniowo przez jeden zespół szczepiący w punkcie szczepień. (Te dwa ostanie wymogi nie dotyczą placówek POZ).
W przychodni Medi-Medic w Gdańsku przy ulicy Staszica od 15 stycznia 2021 roku będzie działał specjalny numer, pod którym będzie można zapisać się na szczepionkę.
- Liczymy się z tym, że osoby które się do nas nie dodzwonią, zdecydują się przyjść osobiście do przychodni, jesteśmy na to przygotowani - mówi Ewelina Bork, dyrektor zarządzający przychodni Medi-Medic w Gdańsku Wrzeszczu. - Na pewno będą też tacy, którzy skorzystają z adresu mailowego naszej przychodni i w ten sposób zarejestrują się na szczepienie. Do wszystkich oddzwonimy i ustalimy termin wizyty. Jesteśmy przygotowani do realizacji szczepień i lokalowo, i logistycznie. Już po zgłoszeniu do Narodowego Programu Szczepień do naszych przychodni przyjechali pracownicy z NFZ, żeby sprawdzić warunki, a nasz personel już od jakiegoś czasu szkoli się w organizacji szczepień.
Przychodnie miały tak zorganizować pracę, aby zaszczepić 35 osób dziennie, (po każdym pacjencie obowiązkowa dezynfekcja, po każdej pełnej godzinie pracy wietrzenie gabinetu, sprzątanie). Na razie jednak otrzymały wstępną informację, że przez pierwsze tygodnie stycznia i lutego może to być tylko 30 pacjentów tygodniowo (lub wielokroność tej liczby) - wszystko zależy od zapasów szczepionki w Polsce.
Co ważne podczas zapisów na szczepionkę nie ma rejonizacji - możemy zapisać się do wybranej przychodni, która zadeklarowała udział w NPSz, a nie tylko do tej, w której jesteśmy zapisani do lekarza pierwszego kontaktu.
Zapisać się na szczepienia można za pośrednictwem:
- bezpłatnej infolinii 989,
- przez Internetowe Konto Pacjenta (na stronie pacjent.gov.pl),
- elektroniczny formularz, który ma być dostępny na stronach związanych z resortem zdrowia,
- u lekarza POZ, który prowadzi szczepienia.
- Może być tak, że zapisać się na szczepionkę będzie łatwiej przez infolinię czy Internetowe Konto Pacjenta - bo numery do przychodni będą po prostu zablokowane przez dzwoniących pacjentów - mówi Mikołaj Ruciński, dyrektor ds świadczeń i lecznictwa Nadmorskiego Centrum Medycznego w Gdańsku. - W naszych czterech przychodniach, które zgłosiły się do udzielania szczepień, jesteśmy przygotowani na rejestrację pacjentów ze wszystkich źródeł zapisów: przez telefon, internet, infolinię. Planujemy, że pierwsze szczepienia ruszą 25 stycznia.