• Start
  • Wiadomości
  • System Mevo wyjeżdża z nagrodą z Kongresu Nowej Mobilności w Łodzi

System rowerów Mevo wyjeżdża z nagrodą z Kongresu Nowej Mobilności w Łodzi

W Łodzi trwa Kongres Nowej Mobilności poświęcony zeroemisyjnym technologiom w transporcie. Podczas wydarzenia przyznawane są nagrody Liderów Nowej Mobilności, Gdańsk wyróżniono za “pokazanie regionalnego przywództwa w mobilności miejskiej przez wdrożenie systemu roweru publicznego MEVO”. Nagrodę odebrała prezydent Aleksandra Dulkiewicz.
26.09.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widoczne są dwie osoby, które trzymają certyfikaty za wyróżnienia w ramach CEE Smart Cities Mobility Index Recognition Award. Certyfikat dla miasta Gdańsk dotyczy wprowadzenia systemu rowerów miejskich MEVO, natomiast certyfikat dla miasta Lwów odnosi się do dostępności w transporcie publicznym.
Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska z nagrodą Liderów Nowej Mobilności dla Gdańska oraz przedstawiciel Lwowa, nagrodzonego za wdrożenie projektu dostępności w transporcie publicznym
Fot. Jan Rusek/Polska Unia Mobilności Aktywnej

Kongres Nowej Mobilności

Organizowany od 2019 roku Kongres Nowej Mobilności w Łodzi to (jak określają jego twórcy) “miejsce wymiany wiedzy, doświadczeń i idei dla kluczowych interesariuszy sektora zeroemisyjnych technologii w transporcie z całej Europy”. W Kongresie uczestniczą praktycy i eksperci rynku pojazdów elektrycznych.

Organizatorem Kongresu, który w 2024 roku odbywa się w dniach 24 - 26 września, jest Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności (PSNM). Jest to największa w naszej części Europy organizacja, której celem jest kreowanie rynku elektromobilności i technologii wodorowych w Polsce i w Europie Środkowo - Wschodniej.

Na zdjęciu widzimy stoisko promujące konferencję Velo-city 2025, która odbędzie się w dniach 10-13 czerwca w Gdańsku. Dwie osoby w biznesowych strojach, wyposażone w identyfikatory, przeglądają materiały promocyjne na temat wydarzenia, które dotyczy mobilności rowerowej i zrównoważonego transportu.
Na Kongresie Nowej Mobilności w Łodzi Gdańsk zapraszał na Velo-city 2025. Nz. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i Jarosław Foppke z Polskiej Unii Mobilności Aktywnej, który udziela informacji na stoisku poświęconym "gdańskiemu Velo"
Fot. Jan Rusek/Polska Unia Mobilności Aktywnej

Nagrody Liderzy Nowej Mobilności

PSNM w partnerstwie z firmą PwC przyznają coroczne nagrody dla Liderów Nowej Mobilności (New Mobility Leaders). Zwycięzcy ogłaszani są podczas gali towarzyszącej Kongresowi, w tym roku w gronie nagrodzonych w kategorii przeznaczonej dla miast znalazł się Gdańsk i system Mevo.

Kongres rowerowy Velo-city: żegnaj Gandawo, za rok zapraszamy do Gdańska!

Na zdjęciu widoczny jest rower należący do systemu MEVO, nowoczesnego systemu rowerów miejskich. Rower ma czerwony kolor i jest napędzany elektrycznie, co widać po oznaczeniach Powered by Segway , a w tle znajduje się przystań z widocznymi jachtami i budynkami.
System Mevo to 4200 rowerów dostępnych w 16 gminach metropolii Gdańsk - Gdynia - Sopot
Fot. mat. OM GGS

Mevo - rozwój poprzez wyzwania

Nasze miasto wyróżniono Nagrodą Uznania Indeksu Mobilności Smart Cities (CEE Smart Cities Mobility Index Recognition Award), w kategorii Nagroda za Aktywną Mobilność Miejską (CEE Urban Active Mobility Award).

Cytujemy uzasadnienie nagrody:

“Miasto Gdańsk pokazało regionalne przywództwo w mobilności miejskiej przez wdrożenie systemu roweru publicznego MEVO. System ten jest wspaniałym przykładem rozwoju poprzez wyjście naprzeciw wyzwaniom”. 

Wyróżnienie w środę, 25 września, odebrała prezydent Aleksandra Dulkiewicz podczas wieczornej gali.

System MEVO to pierwszy w Polsce metropolitalny system roweru publicznego, działający  w pełni od ponad pół roku, z którego korzystają mieszkańcy 16 gmin: Gdańska, Gdyni, Sopotu, Tczewa, Kolbud, Pruszcza Gdańskiego, Sierakowic, Stężycy, Somonina, Kartuz, Żukowa, Redy, Rumi, Pucka, Władysławowa i Kosakowa.

Za realizację projektu odpowiada Stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk - Gdynia - Sopot.

Na zdjęciu widoczni są dwaj mężczyźni uczestniczący w panelu dyskusyjnym. Jeden z nich trzyma w rękach folder dotyczący konferencji Velo-city 2025, który symbolizuje tematykę związaną z rozwojem infrastruktury rowerowej i zrównoważoną mobilnością miejską.
Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska podczas Kongresu Nowej Mobilności przypominał, że w czerwcu 2025 roku w naszym mieście odbędzie się Velo-city, światowa konferencja rowerowa
Fot. Jan Rusek/Polska Unia Mobilności Aktywnej

Kongres Nowej Mobilności - temat i cel

Kongres Nowej Mobilności to przede wszystkim dyskusje panelowe i targi branżowe. W tych pierwszych Gdańsk reprezentowany był przez prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz, jej zastępcę Piotra Borawskiego oraz dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego - Łukasza Kłosa.

Program Kongresu Nowej Mobilności 2024 skupił się na najważniejszych wyzwaniach rynkowych i regulacyjnych, przed którymi stanie Polska i inne państwa Unii Europejskiej w kolejnych miesiącach i latach.

Celem tegorocznego kongresu jest wypracowanie - w gronie najważniejszych interesariuszy - strategii oraz instrumentów, które umożliwią krajom regionu Europy Środkowo - Wschodniej zajęcie miejsca wśród światowych liderów zrównoważonej transformacji.

TV

Mural z pierwszą na świecie sędzią żużlową oficjalnie odsłonięty