System FALA w gdańskich tramwajach - wejdź do środka i kup bilet

Od 26 stycznia w gdańskich tramwajach testowane są urządzenia Systemu Fala. To umożliwia bardzo wygodny sposób zakupu biletów przez podróżnych, w tym turystów, którzy korzystają z biletów jednorazowych: od teraz nie muszą kupować biletów kartonikowych - wystarczy, że do “falomatu” lub czytnika w tramwaju przyłożą kartę bankomatową i bilet kupiony.
25.01.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
2021-02-26_tramwaj_aleksandra_olszewska_26_1598x1066.JPG
Na początek nowy etap testów Systemu FALA w Gdańsku ma funkcjonować jedynie w 140 tramwajach. W Gdyni tak samo będzie to na razie funkcjonować wyłącznie w trolejbusach
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Co daje FALA

Od wielu miesięcy w tramwajach i autobusach spotykamy urządzenia Systemu FALA. Przypominają trochę kasowniki, ale są inne. Testowane są na różne sposoby od września, ale dotąd bez wpływu na życie większości mieszkańców. Odpowiedź na pytanie, do czego służą i kiedy zaczną działać właśnie nadeszła:

Od 26 stycznia urządzenia Systemu FALA zostają poddane testowemu rozruchowi w 140 gdańskich tramwajach. Można z nich korzystać już od pierwszych porannych kursów. W środkowej części tramwaju znajduje się jeden tzw. falomat, a przy każdym wyjściu - czytnik. W praktyce urządzenia te pełnią od teraz funkcję elektronicznych biletomatów. 

Gdańsk korzysta z amerykańskiego sprzętu, by sprawdzić, kto jeździ po buspasach

Kogo FALA dotyczy

Ten, kto jest posiadaczem biletu miesięcznego na komunikację miejską w Gdańsku Systemem FALA w ogóle nie musi się przejmować, bowiem bilety długookresowe funkcjonują według wcześniejszych zasad. Trzeba je jedynie w określonym terminie odnawiać i w razie spotkania z kontrolerem - potwierdzić ważność biletu.

Oczywiście, można też nabyć bilet okresowy poprzez System FALA.

Jednak jeśli nie masz biletu miesięcznego, a jeździsz tramwajami - FALA jest jak najbardziej dla ciebie, ponieważ stanowi łatwą metodę nabycia biletu elektronicznego na jeden przejazd - zaraz po rozpoczęciu podróży.

FALA plakat instrukcja Trójmiasto
Korzystanie z falomatu i czytników jest proste - wystarczy się oswoić z tymi urządzeniami. System Fala sprawia, że m.in. turyści odwiedzający Gdańsk mogą w przyjazny sposób zapłacić za przejazd tramwajem
ilustracja: InnoBaltica

Co warto i trzeba wiedzieć

Po jednym falomacie i kilku czytnikach w każdym ze 140 gdańskich tramwajów - w praktyce daje to kilkaset nowych biletomatów elektronicznych w mieście. To bardzo korzystne dla osób, które sporadycznie korzystają z przejazdów, w tym dla turystów odwiedzających Gdańsk.

Warto jednak wiedzieć, że w czytniku kupisz tylko dwa rodzaje biletów, a w falomacie wszystkie dostępne bilety ZTM Gdańsk.

Jeśli potrzebujesz zapłacić za jeden przejazd normalny, wystarczy, że przyłożysz kartę bankomatową do któregoś z czytników. Urządzenie automatycznie ściągnie z karty należność 4,80 zł za bilet normalny - transakcja zapisze się na karcie i jest to potwierdzenie na wypadek przyjścia kontrolerów.

Jeśli jednak pasażerce/pasażerowi z kartą płatniczą zależy na bilecie ulgowym, kupi go jedynie w falomacie - po wybraniu odpowiedniej funkcji. Tutaj także zapis transakcji na karcie jest potwierdzeniem prawa do przejazdu, co wystarczy okazać w razie spotkania z kontrolerami.

ZOBACZ FILMIK INSTRUKTAŻOWY:

Może być też karta FALA

Taki zakup biletów w falomatach lub czytnikach Systemu FALA możliwy jest nie tylko przy pomocy karty bankomatowej. Kto chce, może wyrobić sobie kartę FALA - poprzez aplikację lub stronę internetową systemu.

Karta FALA ma swoje zalety. Jedną z nich jest to, że nie musisz wyciągać karty bankomatowej w zatłoczonym nierzadko tramwaju i potem zastanawiać się, czy może obserwował cię ktoś nieuczciwy, kto już wie, gdzie chowasz swoją kartę bankomatową. Karta FALA jest po prostu doładowywana do poziomu, jakiego potrzebujesz. Jeśli więc masz na niej 100 zł, nie ma ryzyka, że jej ewentualna utrata pociągnie za sobą poważniejsze konsekwencje.

Inną zaletą jest to, że w karcie FALA zakodowana będzie ulga, z której masz prawo korzystać. Dzięki temu nie musisz iść do falomatu, ale wystarczy, że przyłożysz kartę FALA do któregoś z dostępnych czytników - za każdym razem system ściągnie należność z uwzględnieniem ulgi na jednorazowy przejazd.

Na karcie FALA możesz mieć też zapisany swój bilet miesięczny.

Prawie 6 mln pasażerów. 2023 - to był najlepszy rok w historii gdańskiego lotniska

grafika karta fala
Tak wygląda karta FALA
ilustracja: InnoBaltica

Gdańsk - dlaczego tylko tramwaje

- Pierwsze dni tego etapu publicznych testów wymagają aktywnej asysty technicznej w terenie, której nie da się jednocześnie zapewnić całemu trójmiejskiemu taborowi - mówi Cyprian Maciejewski, rzecznik prasowy spółki InnoBaltica, która jest odpowiedzialna za wdrożenie i funkcjonowanie Systemu FALA. - Dlatego autobusy ZTM Gdańsk oraz ZKM Gdynia, w tym linie sopockie i podmiejskie, zostaną włączone do FALI w kolejnym, nieodległym, kroku. Teraz skupimy się na około 140 tramwajach w Gdańsku i 110 trolejbusach w Gdyni.

Testy różnych etapów Systemu FALA prowadzone są także w autobusach pięciu innych miast Pomorza:

  • w Słupsku
  • Lęborku
  • Chojnicach
  • Pucku
  • Władysławowie

Oto przyszłość transportu dla metropolii. Plan Zrównoważonej Mobilności dla OM GGS

TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych