• Start
  • Wiadomości
  • Święto Wyspy Sobieszewskiej. Dzielnica świętowała 50-lecie przyłączenia

Święto Wyspy Sobieszewskiej. Dzielnica świętowała 50-lecie przyłączenia do Gdańska. WIDEO i ZDJĘCIA

W sobotę, 24 czerwca, mieszkańcy i miłośnicy Wyspy Sobieszewskiej hucznie świętowali 50. rocznicę przyłączenia tej dzielnicy do granic administracyjnych Gdańska. Wydarzenie było także okazją do uczczenia 19. lat działalności Wyspy Skarbów GAK. Nie zabrakło atrakcji muzycznych i konkursów, uroczyście odsłonięto również tablicę placu Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej.
24.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
kilkanaście osób na scenie pozuje do zdjęcia zbiorowego ze statuetkami i dyplomami
W programie Święta Wyspy Sobieszewskiej organizowanego w sobotę, 24 czerwca, znalazły się m.in. spotkania, występy, wystawy, warsztaty, a także wręczenie statuetek „Brusztynowy Skarb Wyspy”. Nz. wyróżnieni i ich reprezentanci oraz organizatorzy uroczystości
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Klub Sąsiedzki na Przymorzu Małym już otwarty

Od wczesnych godzin popołudniowych, aż do godziny 20:00 w sobotę, 24 czerwca, na Placu Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej na terenie dawnego ośrodka Drogowiec mieszkańcy i sympatycy dzielnicy celebrowali Święto Wyspy Sobieszewskiej.

Na głównej scenie odbyły się występy artystyczne, koncerty i konkursy na temat Wyspy Sobieszewskiej. Swoje umiejętności prezentowali m.in. gitarzyści, pianiści i baletnice uczestniczące na co dzień w zajęciach w Wyspie Skarbów GAK, która także tego dnia świętowała - 19-lecie działalności.

W miasteczku namiotowym także czekał szereg atrakcji. Organizatorzy przygotowali m.in. grę terenową „Przygody podróżników”, pokazy ratownictwa z Stowarzyszenie Na Rzecz Ratownictwa ADIUTARE w Gdańsku, czy spotkanie ze strażakami i prezentacja sprzętu gaśnicza-pożarniczego Ochotnicza Straż Pożarna Gdańsk-Sobieszewo. Zaprezentowano ponadto dwie plenerowe wystawy - archiwalnych zdjęć Wyspy Sobieszewskiej, przygotowanych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej, oraz prac Międzynarodowego Konkursu ExLibris i Małej Formy Graficznej.

wóz strażacki, na pierwszym planie dzieci
Odbyły się ponadto m.in. pokazy ratownictwa i sprzętu pożarniczo-ratowniczego, które poprowadziła OSP Gdańsk-Sobieszewo
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Nagrody dla zasłużonych dla dzielnicy

Święto Wyspy Sobieszewskiej było okazją do wyróżnienia tych, którzy szczególnie aktywnie działają na rzecz dzielnicy. Piętnastu osobom wręczono statuetki Bursztynowy Skarb Wyspy w uznaniu za działalność na rzecz lokalnej społeczności, zaangażowanie w życie dzielnicy, integrację jej mieszkańców, działalność edukacyjną oraz propagowanie ochrony zasobów przyrodniczych na Wyspie Sobieszewskiej, a także kształcenie dzieci i młodzieży w świadomości miejsca, z którego pochodzą. Autorem statuetki jest Katarzyna Michalska z AmberMiraculum, natomiast projekt wykonał Wojciech Sykus.

Wyróżnieni otrzymali ponadto dyplomy oraz upominki ufundowane przez Miasto Gdańsk. Dwie osoby zostały odznaczone pośmiertnie.

Laureaci statuetek Bursztynowy Skarb Wyspy:

  • Jan Sidorczak - założyciel i kustosz Izby Pamięci Wincentego Pola. Wieloletni działacz społeczny. Stworzył system zabezpieczania wydm i zalesiania Wyspy. Reprezentował Wyspę na sesjach Miejskiej Rady Narodowej, dzięki czemu przyczynił się m.in. do powstania sklepów i restauracji na Wyspie.
  • Waldemar Nocny - historyk, pedagog, były urzędnik samorządowy, społecznik, pisarz rozmiłowany w Wyspie Sobieszewskiej. Niestrudzony popularyzator miejsca, z którym jest związany od urodzenia. Autor wielu książek historycznych o dzielnicach Miasta Gdańska, w tym o ukochanej Wyspie Sobieszewskiej. 
  • Balbina Kasowska - przewodnicząca Koła Emerytów „Bursztynek” (2019-2022), emerytowana nauczycielka. Z niestrudzonym zapałem aktywizowała środowisko wyspiarskich seniorów przez lata. Dzięki jej zaangażowaniu lokalni seniorzy brali udział we wszelkich możliwych i dostępnych dla siebie aktywnościach. Z udziałem motywowanych przez nią seniorów odbywały się warsztaty teatralne, rękodzielnicze, wyjazdy edukacyjne i wydarzenia kulturalne.
  • Władysław Sidorko - wieloletni przewodniczący Rady Dzielnicy Wyspa Sobieszewska. Wspiera mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej w staraniach o poprawę warunków dzielnicy. Każdy z radnych może dzięki pomocy przewodniczącego realizować własne pomysły i wychodzić z inicjatywami wspierającymi mieszkańców. Człowiek łagodzący spory, zachęcający do współpracy i własnej inicjatywy. 
  • Mieczysława Cierpioł - prezeska Stowarzyszenia Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej. Dzięki jej zaangażowaniu w pracę społeczną na Wyspie realizowane są wydarzenia cieszące się bardzo dużym zainteresowaniem, takie jak Ptasi Piknik czy Jarmark Bożonarodzeniowy. Propagatorka Wincentego Pola, aktywności sportowej i walorów turystycznych Wyspy. 
  • Jerzy Petryczko - prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Świbnie, radny dzielnicy. Aktywnie wspiera działania w rejonie Świbna. Od lat organizuje festyn Świbnieńskie Lato, zabiega o poprawę życia mieszkańców tej części Wyspy Sobieszewskiej. Z jego inicjatywy powstała ścieżka rowerowa, a obecnie powstaje zagospodarowanie terenu, rekreacji i sportu przy przeprawie promowej w Świbnie.
  • Śp. dr inż. Katarzyna Żółkoś - naukowczyni, botaniczka, wykładowczyni, kierowniczka Stacji Biologicznej Uniwersytetu Gdańskiego w latach 2013-2021. Autorka kilkudziesięciu artykułów naukowych. Walczyła o wydmę, drzewa, lepszą infrastrukturę i sprzęt. Badania, które prowadziła były priorytetem - robiła dla nich wszystko. Z ogromnym poświęceniem angażowała się w promocję i edukację przyrodniczą, organizując Piknik Przyrodników, dbając o dydaktyczne walory Stacji. Inicjatorka wielu przedsięwzięć związanych z propagowaniem wiedzy z zakresu fauny i flory Wyspy Sobieszewskiej.

ZOBACZCIE FILM 

 

  • Danka Jarzyńska - rzeźbiarka z Wyspy, zaangażowana w sprawy społeczne, była radna dzielnicy. Ważna jest dla niej praca na rzecz jakości kultury miejsca, w którym tworzy, środowiska naturalnego i przestrzeni publicznej. Stworzyła cykl „Plenerów Rzeźby w Granicie Gdańsk - Wyspa Sobieszewska”. Jej rzeźba „Ślad” wzbogaca przestrzeń publicznej Wyspy. Współautorka starań o powstanie domu kultury w Sobieszewie, świętującego w tym roku 19-lecie działalności. 
  • Beata Szalkowska - związana z Wyspą od 8. lat, od 7. lat reprezentuje Wyspę Skarbów Gdańskiego Archipelagu Kultury: dom kultury / galerię / muzeum - strefę kreatywnego relaksu, manufakturę kolejnych pokoleń pasjonatów sztuki od maleńkości do zaawansowanej dorosłości, aktywnie działającą z nieprzerwanym pasją i energią.
  • Lidia Ławicka - jest informatykiem, psychologiem, pedagogiem - trochę jak ksiądz w konfesjonale. 26 lat temu w bibliotece stworzyła przytulne centrum informacji, komunikacji i wiedzy, gdzie można porozmawiać i odpocząć z książką w ręku. 
  • Beata Matyjaszczyk - harcmistrz z Gdańskiej Chorągwi ZHP - specjalistka od rzeczy niemożliwych. Zawsze uśmiechnięta, poradzi, doradzi, napisze wniosek o grant. Zakochana w Wyspie, co pokazuje. Aktywny członek Stowarzyszenia Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej oraz członek Ochotniej Straży Pożarnej w Świbnie.
  • Elżbieta Głomska - dyrektorka Zespołu Kształcenia Podstawowego i Przedszkolnego nr 1 (SP nr 87), na Wyspie odpowiedzialna za wieloletnie kształcenie dzieci w świadomości miejsca z którego pochodzą.
  • Sławomira Suska - emerytowana Dyrektorka Szkoły Podstawowa Nr 88 im. Daniela Gabriela Fahrenheita w Gdańsku (Świbno), odpowiedzialna na Wyspie Sobieszewskiej za wieloletnie kształcenie dzieci i młodzieży w świadomości miejsca, z którego pochodzą.
  • Śp. Ryszard Nowak - były komendant Hufca ZHP Gdańsk-Portowa, społecznik z sercem na dłoni. Angażował się w dziesiątki spraw związanych z życiem wyspiarzy. Walczył o budowę mostu łączącego stały ląd z Sobieszewem. Były Radny Dzielnicy Wyspa Sobieszewska. Odszedł 3 lata temu, ale nadal obecny w naszych sercach.
  • Michał Treska - prezes OSP Sobieszewo. Niesienie pomocy ma zakodowane w DNA. Dla niego nie ma rzeczy niemożliwych. Dzięki Michałowi, druhnom i druhom z OSP Sobieszewo, plenerowe wydarzenia na Wyspie Sobieszewskiej są zawsze bezpieczne. Organizator majowych Dni Strażaka, opiekun strażackiego narybku w Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej.

mężczyzna z gitarą śpiewa do mikrofonu na scenie, obok inni muzycy
O oprawę muzyczną zadbał nagradzany polski zespół Kraków Street Band
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Odsłonięto tablicę placu Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej

Jednym z najważniejszych punktów programu obchodów 50-lecia przyłączenia Wyspy Sobieszewskiej do granic administracyjnych Gdańska było uroczyste odsłonięcie tablicy z nazwą dla placu, który wkrótce przejdzie remont i stanie się atrakcyjnym miejscem spotkań dla mieszkańców: Plac Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej.

Wnioskowała o to do Rady Miasta Gdańska Rada Dzielnicy, wsłuchując się w głosy mieszkańców, którzy wybrali nazwę. Odsłonięcia tablicy dokonał zastępca prezydenta Gdańska ds. usług komunalnych Piotr Kryszewski, wspólnie z radnymi dzielnicowymi: przewodniczącym Rady Dzielnicy Wyspa Sobieszewska Władysławem Sidorko i zastępcą przewodniczącego Rady Dzielnicy Wyspa Sobieszewska Eugeniuszem Koconiem.

trzech mężczyzn pozuje pod odsłoniętą tablicą z nazwą placu
Od lewej: zastępca przewodniczącego Rady Dzielnicy Wyspa Sobieszewska Eugeniusz Kocoń, przewodniczący Rady Dzielnicy Wyspa Sobieszewska Władysław Sidorko i zastępca prezydenta Gdańska ds. usług komunalnych Piotr Kryszewski
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

- Mówiąc o Wyspie Sobieszewskiej, myślimy o walorach przyrodniczych: o najdłuższej gdańskiej plaży, porośniętych sosnowym lasem wydmach oraz o okalających tę wspaniałą przestrzeń wodach Zatoki Gdańskiej, Wisły oraz Wisły Śmiałej i Martwej. Myślimy o tysiącach gatunków ptaków zamieszkujących tereny rezerwatu Ptasi Raj czy Mewia Łacha, oraz o urokliwych trasach, które możemy przemierzać pieszo lub na rowerze. Ale Wyspa Sobieszewska to przede wszystkim jej mieszkańcy. Wyjątkowa społeczność, która pięknie pokazuje, jak kochać swoją małą ojczyznę - mówił zastępca prezydenta Gdańska ds. usług komunalnych Piotr Kryszewski.

Poczet sztandarowy podczas uroczystości odsłonięcia tablicy wprowadził Związek HP Hufiec Gdańsk Portowa. Tuż po zdjęciu wstęgi zrobiono pamiątkowe zdjęcia, odśpiewano wspólne „sto lat” dla Wyspy Sobieszewskiej i zaproszono do degustowania słodkiej urodzinowej przekąski. Następnie dla mieszkańców i sympatyków dzielnicy zagrał nominowany do Fryderyka zespół rockowo-bluesowy: Kraków Street Band.

kilkanaście osób pozuje do pamiątkowego zdjęcia przy tablicy z nazwą placu
Odsłonięcie tablicy z nazwą placu Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej było jednym z najważniejszych punktów uroczystości. Sam plac także stanie się ważnym miejscem w dzielnicy - niedługo czeka go remont
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Plac Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej i Dom Kultury przejdą remont

Plac znajduje się częściowo na terenie dawnego ośrodka wypoczynkowego „Drogowiec”, w centrum Sobieszewa, u zbiegu ulic Turystycznej i Radosnej. Choć ośrodek został wniesiony aportem do Międzynarodowych Targów Gdańskich, to dzięki zaangażowaniu radnych dzielnicy, sam plac został z tego przekazania wyłączony.

Wydzielona pod plac działka, wraz ze znajdującym się obok budynkiem Domu Kultury, wkrótce zostaną wyremontowana. To pozwoli temu miejscu stać się obszarem rozmaitych aktywności społecznych, i wspólną strefą, gdzie najważniejsi będą mieszkańcy i przyjaciele Wyspy Sobieszewskiej. Powstanie miejsce z rozwiązaniami umożliwiającymi szybką i łatwą aranżację, gdzie mieszkańcy będą mogli się gromadzić, wspólnie spędzać czas, organizować małe imprezy towarzyskie utrwalające więzi społeczne, gospodarcze i kulturowe.

Nie bez wpływu na przyszły kształt placu pozostawali mieszkańcy dzielnicy - w 2019 roku odbyły się w tym celu konsultacje społeczne na Wyspie Sobieszewskiej. Zebrano pomysły na zagospodarowanie obszaru i pod okiem architektów stworzono jego wstępną koncepcję. Zgodnie z głosami mieszkańców zaproponowano organizację przestrzeni tak, aby po połączeniu z placem przed Domem Kultury powstała duża przestrzeń, umożliwiającą organizację np. wydarzeń plenerowych.

Warto wspomnieć, że jest to spełnienie obietnicy złożonej mieszkańcom przez śp. prezydenta Pawła Adamowicza, któremu bardzo zależało, aby plac był przeznaczony na cele społeczne.

publiczność
Piękna pogoda i mnóstwo atrakcji przyciągnęły na Plac Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej wielu mieszkańców
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Rozmowy, premiery filmowe, warsztaty...

Nie tylko na Placu Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej wiele tego dnia się działo z okazji Święta Wyspy Sobieszewskiej.

W siedzibie Wyspy Skarbów GAK przy ulicy Turystycznej aktor Andrzej Żak poprowadził rozmowy, w których główną rolę odegrały osobiste historie mieszkańców i anegdoty z życia dzielnicy, a Bursztynnik roku 2019, Michał Kosior, wygłosił ciekawą prelekcję na temat bursztynu. Mieszkańcy i sympatycy wyspy mogli ponadto premierowo zobaczyć film „Opowieść o Wyspie Sobieszewskiej” oraz film „Wielka woda na Żuławach. Największe powodzie w delcie Wisły”.

W ogrodzie Wyspy Skarbów GAK starsi i młodsi mieli natomiast okazję, by podziałać kreatywnie: stworzyć las w słoiku, eko-torebki, biżuterię z recyklingu czy drewniane dekoracje. Odbył się też mini kurs szydełkowania dla chętnych i warsztaty artystyczno-literackie. Rozrywkę zapewniła gra memory XXL, wielkie bańki mydlane, tor przeszkód i ciekawe konkursy. 


Zobacz fotorelację ze Święta Wyspy Sobieszewskiej

TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane