• Start
  • Wiadomości
  • Święto Wolności i Solidarności - warto wziąć udział! Zobacz wideoczat

Święto Wolności i Solidarności - warto wziąć udział! Zobacz wideoczat

W dniach 1-11 czerwca w Gdańsku trwać będą obchody 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów z 1989 r. Zapoczątkowały one odejście od komunizmu i polską drogę do wolności. O szczegółach obchodów rozmawialiśmy z naszymi gośćmi w wideoczacie "Wszystkie Strony Miasta".
30.05.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
basil

 

Gośćmi wideoczatu byli: Agnieszka Buczyńska - Wolontariat Gdańsk, Basil Kerski - dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności i Jacek Bendykowski - prezes Fundacji Gdańskiej. Przypomnieli, co nas czeka od 1. czerwca. Wtedy rozpoczną się obchody i już tego dnia oferta będzie bardzo bogata: warsztaty, gry i zabawy rodzinne w ECS, zwiedzanie wystawy stałej z bohaterami, o godz. 14.00 koncert na Dzień Dziecka przy Sali BHP, a wieczorem o godz. 20.00 na Placu Zebrań Ludowych koncert „Wolność” (wystąpią Wojtek Mazolewski Quintet, Voo Voo z grupą 23. bębniarzy Ritmo Bloco, oraz Tomasz Organek ze swoim zespołem, nie zabraknie też innych znanych polskich artystów, m.in. Lecha Janerki, Johna Portera i siótr Przybysz, Pauliny i Natalii).

- Pracujemy 24 godziny na dobę i będziemy tak pracować do 4. czerwca. Wtedy dopiero będziemy mogli powiedzieć, że wszystko było dopięte i wszystko się udało. Czeka nas 11 dni świętowania, z tego cztery dni bardzo intensywnie. Tylko w pierwsze cztery dni czerwca przygotowaliśmy w sumie grubo ponad 600 różnych wydarzeń. Od najrozmaitszych warsztatów, zajęć włączających, gigantycznych animacji dla dzieci poprzez prelekcje, debaty publiczne ze znakomitymi gośćmi po koncerty, które będą imprezami masowymi. Wszystkie te imprezy mają charakter otwarty i darmowy - mówił Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej, która organizuje obchody.

Kulminacyjnym dniem będzie 4. czerwca. Wtedy to zaplanowano m.in. debaty obywatelskie z udziałem licznych gości polityków i działaczy opozycji antykomunistycznej w audytorium ECS, koncert rodzinny o 16.30 w ECS, wiec o 17.30 połączony ze wspólnym zdjęciem na Długim Targu, a także widowisko multimedialne „30 lat wolności” o g. 20.00 na Placu Zebrań Ludowych.


ECS i jego otoczenie będzie symbolicznym centrum wydarzeń. Tu odbędzie się część polityczna obchodów. Przed jego wejściem powstaje właśnie ogromne Miasteczko Demokracji, a przy fontannach znajdujących się obok południowej ściany stanie słynny i zapowiadany już okrągły stół. W ECS i wokół odbywać się będzie wiele wydarzeń, ale nie tylko tu.

- Warto podkreślić, że zaprosiliśmy wszystkie instytucje kultury z Gdańska, które entuzjastycznie się przyłączyły. Świadomie chcemy też pokazać cały Gdańsk. W 13 miejscach od Ołowianki do Pl. Solidarności, od Pl. Solidarności do starówki pokażemy Gdańsk symbol - nie zabytek, ale otwartą przestrzeń, w której się obywatele spotykają – mówił Basil Kerski, dyrektor ECS.

 


Pełna informacja na temat Święta Wolności dostępna jest na następujących stronach:

 2019gdansk.pl  

 gdansk.pl/2019gdansk

 

Jeżeli jednak nie sprawdzimy dokładnie programu nic straconego. Do dyspozycji gdańszczan i gości będą wolontariusze.

- Wolontariat podczas tych obchodów to jest przykład aktywnego bycia obywatelem. Dzisiaj mamy odprawę wszystkich wolontariuszy, są już po szkoleniach, są przygotowani do działania. Będzie ich na pewno ponad dwustu. Obsługują bardzo różnorodne zadania – począwszy od wsparcia biura prasowego, rejestracji. Wolontariusze będą wszędzie - mówiła Agnieszka Buczyńska, reprezentująca Wolontariat Gdańsk.


Zobacz zapis całego wideoczatu:

 

 

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór