• Start
  • Wiadomości
  • Święto Wolności i Praw Obywatelskich 2-4 czerwca w Gdańsku

Święto Wolności i Praw Obywatelskich 2-4 czerwca w Gdańsku

Od czterech lat miasto Gdańsk organizuje Święto Wolności i Praw Obywatelskich dla uczczenia pierwszych, częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 r. - Z jednej strony chcemy przypominać o tej dacie, ale z drugiej strony poddać się refleksji nad dzisiejszą kondycją obywatelskości - powiedziała we wtorek, 25 kwietnia, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Zachęcała do udziału w licznych wydarzeniach organizowanych od 2 do 4 czerwca w przestrzeni wokół Europejskiego Centrum Solidarności oraz w jego wnętrzu. Hasłem przewodnim tegorocznego święta będą "Pokolenia wolności".
25.04.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kilka osób stojących przed przezroczystą urną z napisem "Nie śpij, co Cię przegłosują"
Kartki do urny wrzucają, od lewej: Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Jacek Bendykowski - prezes Fundacji Gdańskiej oraz kierownictwo ECS: Patrycja Medowska - zastępczyni dyrektora, Basil Kerski - dyrektor ECS i Magdalena Mistat - zastępczyni dyrektora
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

Sprawdź aktualny program Święta Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku, 2-4 czerwca 2023

Jaka jest geneza Święta Wolności i Praw Obywatelskich?

- Konsekwentnie od 2019 roku organizujemy Święto Wolności i Praw Obywatelskich. Po co to robimy? Ostatnie wydarzenia społeczne i polityczne - to wszystko, co obserwujemy, nie tylko w Polsce - pokazują, że prawa obywatelskie, samorządność, wolność, demokracja - są wartościami, o które trzeba dbać w sposób szczególny - mówiła podczas konferencji prasowej Aleksandra Dulkiewicz.
 
Podkreśliła, że nie jest to wyłącznie upamiętnianie kolejnej rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r. 
 
- Z jednej strony chcemy przypomnieć o tej dacie, ale z drugiej strony poddać się refleksji nad dzisiejszą kondycją obywatelskości i nas jako społeczeństwa. To ważne, jakie wnioski wyciągnęliśmy z wydarzeń sprzed 34 lat, jak korzystaliśmy i korzystamy z naszej obywatelskości, wolności i demokracji - wyjaśniła.   

Projekt Fundacji Gdańskiej. Zmieni się przestrzeń w pobliżu ECS i bramy stoczniowej nr 2

Tegoroczne Święto Wolności i Praw Obywatelskich zainauguruje w piątek, 2 czerwca, kongres Open Eyes Economy “Solidarni w Rozwoju”. 
 
Następnego dnia, 3 czerwca, jak zapowiedziała - prezydent Gdańska - zaplanowano dwa kulminacyjne wydarzenia.
 
- W samo południe z różnymi ważnymi osobistościami z życia publicznego chcemy zainaugurować wielką akcję profrekwencyjną “Nie śpij, bo Cię przegłosują”, dotyczącą nie tylko najbliższych wyborów, ale w ogóle brania odpowiedzialności za otaczający nas świat - poinformowała Aleksandra Dulkiewicz. 

Strefa Społeczna Święta Wolności i Praw Obywatelskich oficjalnie otwarta

Tego samego dnia o godz. 20.00 na Placu Zebrań Ludowych odbędzie się zaś trzygodzinne widowisko, współorganizowane z Telewizją Polsat, z udziałem wielu polskich artystów, wykorzystujące materiały archiwalne sprzed 34 lat. 

- Więc świętujmy, ale też bierzmy odpowiedzialność za nasze otoczenie i nawiązując do hasła z wyborów z 1989 r. “nie śpijmy, bo nas przegłosują” - podsumowała Aleksandra Dulkiewicz. 

Co czeka uczestników Strefy Społecznej?

Prezes Fundacji Gdańskiej Jacek Bendykowski zapowiedział, że podczas święta w tegorocznej Strefie Społecznej weźmie udział co najmniej 150 organizacji pozarządowych m.in. z Gdańska, Łodzi, Krakowa, Warszawy, Iławy, Kwidzyna i Leszna. W ub. roku było ich ok. 70
 
- Każda z nich z własnym programem, prelekcjami, ofertą dla dzieci i dorosłych. I to wszystko, w tradycyjnej, “strefowej atmosferze” z kieliszkiem Prosecco, kubkiem piwa lub kawy - co, kto woli. Z kolei w okolicy dawnej stołówki stoczniowej będzie forum partycypacji społecznej tj. stoiska rozmaitych instytucji gdańskich i wydziałów Urzędu Miejskiego - mówił prezes Fundacji Gdańskiej.
 
Białe kartki z czerwonym napisem Nie śpij, bo Cię przegłosują
To hasło, które będzie przyświecać 3 czerwca akcji zachęcającej do frekwencji
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
Jak w poprzednich edycjach Święta Wolności i Praw Obywatelskich w Strefie Społecznej nie zabraknie też debat.  
 
- W tym roku debaty odbywać się będą pod hasłem “Pokoleń wolności”. Chcemy przyjrzeć się różnym problemom i zjawiskom społecznym z perspektywy czterech dekad. Trzech, które już upłynęły od 1989 roku i czwartej, którą piszemy teraz razem. Chcemy przyjrzeć się temu z perspektywy lekkiej np. rozrywki telewizyjnej i seriali telewizyjnych - wyjaśnił Jacek Bendykowski.

Jakie będą tematy debat?

W tym roku zaplanowano 7 głównych debat. Ich tematami będą: 
 
  • Muzyka - Od przedszkola do Opola. Jak spełniało się marzenia o muzycznej sławie?
  • Zdrowie - Jakie pułapki i zagrożenia czyhały na kolejne pokolenia i czy udało się coś z tym zrobić?
  • Talk-show - O czym (nie) mówią Polacy? Jak zmieniały się tematy tabu na przestrzeni dekad
  • Seriale - O tym rozmawia się w pracy - jak Polacy żyli życiem bohaterów serial
  • Sport - Od pożyczonych strojów po własne marki. Jak profesjonalizował się sport?
  • Problemy Społeczne - Czego się obawiamy? Jakie mamy lęki? Z jakimi problemami mierzyli się Polacy?
  • Telewizja - Komu kibicowaliśmy? Po jakie nagrody sięgaliśmy? Rozrywka telewizyjna na przestrzeni lat

Co będzie mottem kongresu "Solidarni w Rozwoju"?

Zastępczyni dyrektora ECS Patrycja Medowska zwróciła uwagę na trzy wydarzenia, które będą się wpisywać w “narrację dużej debaty o Polsce”. 
 
Pierwsze wydarzenie to kongres Open Eyes Economy “Solidarni w Rozwoju”, którego motywem przewodnim będzie w tym roku energia społeczna.

"Nie podpalę nikomu włosów". Andrzej Grabowski w Gdańsku o przykrym wspomnieniu z czasów PRL

- Co generuje energię społeczną, a co ją może zabić i co zrobić, aby ją wzniecać? Co nas mobilizowało do aktywności wtedy? Co nas mobilizuje do aktywności dzisiaj i jakie mamy praktyczne rozwiązania w obszarze praw człowieka i tych wątków, które łączą nas we wspólnej aktywności na rzecz lepszego życia? - dodała Patrycja Medowska.
 
Kolejne wydarzenie to narada ogólnopolska przy okrągłym stole o przyszłości Rzeczypospolitej, współorganizowana wspólnie z Fundacją Batorego i Ogólnopolską Federacją Organizacji Pozarządowych, a trzecie to Parlament Młodych RP poświęcony edukacji obywatelskiej. 

Czy wybory w 1989 r. były w pełni demokratyczne?

- Wybory 1989 były jednak demokratyczne, ponieważ jedna izba Senatu była w pełni otwarta w tej konkurencji. Wynik wyborów do Senatu - 99 mandatów ze 100 dla listy “Solidarności” - był sensacją, ponieważ nikt z Polaków nie zagłosował za ciągłością. To była czerwona kartka dla systemu. Polacy powiedzieli wówczas, że nie tylko nie chcą żyć w tym systemie, ale nie chcą też żyć w świecie podzielonej Europy, w imperium sowieckim - podkreślił dyrektor ECS Basil Kerski.
 
Jego zdaniem, wybory w Polsce w 1989 r. były wydarzeniem na skalę światową. - 4 czerwca to święto wszystkich Polaków - podkreślił Basil Kerski. 

Debata o przemocy domowej. Prof. Środa: - W Polsce kobieta jest obywatelką trzeciej kategorii

Program i szczegóły dotyczące Święta Wolności i Praw Obywatelskich można śledzić na stronie internetowej wydarzenia.

 

TV

233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mieszkańcy i turyści świętowali pod “Sobieskim”