• Start
  • Wiadomości
  • Święto Wolności i Demokracji - Strefa Społeczna zaprasza w sobotę i niedzielę. PROGRAM

Święto Wolności i Demokracji - Strefa Społeczna zaprasza w sobotę i niedzielę. PROGRAM

Podczas obchodów 40-lecia Porozumień Sierpniowych, w Strefie Społecznej Europejskiego Centrum Solidarności, dziennikarze, urzędnicy, politycy i działacze rozmawiać będą m.in. o zmianach klimatycznych, manipulacji w mediach informacyjnych i społecznościowych oraz kondycji organizacji samorządowych. Część dyskusji i warsztatów będzie transmitowana na gdansk.pl 
26.08.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
wojewodzki-012_798x533
Strefa Społeczna w 2019 roku, tłum gości na spotkaniu z Kubą Wojewódzkim 
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Święto Wolności i Demokracji w Gdańsku. 29 i 30 sierpnia - dwa dni debat, wystaw, wydarzeń kulturalnych


Rok temu w Strefie Społecznej podczas Święta Wolności i Solidarności, zorganizowanego z okazji rocznicy wyborów 4 czerwca na terenie sąsiadującym z Europejskim Centrum Solidarności, działała wyjątkowa w skali Polski przestrzeń spotkań osób i organizacji o różnych wrażliwościach społecznych i politycznych. 

Organizacje społeczne, ruchy obywatelskie, aktywistki i aktywistów odwiedziło wówczas 40 tysięcy osób. 


W tym roku podczas Święta Wolności i Demokracji spotkania w Strefie Społecznej także się odbędą, ale w mniejszym - z racji pandemii - gronie. Organizatorzy zapraszają na panele dyskusyjne, animacje, prezentacje, warsztaty. 

Strefa Społeczna będzie zlokalizowana w plenerze, nieopodal Europejskiego Centrum Solidarności. Główne działania odbywać się będą w sobotę i niedzielę, 29–30 sierpnia, w godzinach 10:00-19:00.

- Wybraliśmy tematy, problemy, którymi żyliśmy przez ostatni rok, kluczowe dla naszego społeczeństwa - tłumaczy Jacek Bendykowski, prezes zarządu Fundacji Gdańskiej, która przygotowała strefę. - Będziemy rozmawiać o klimacie, mediach, organizacjach pozarządowych. Także o polityce, ale pod kątem zaangażowania w nią organizacji młodzieżowych, które na przykład wspierały w ostatnich wyborach kandydatów na prezydenta Polski. Spróbujemy postawić diagnozę, co młodych ludzi przyciąga dziś do polityki, bo nie jest to działanie przynoszące splendor wobec dramatycznego spadku zaufania publicznego do zawodu polityka. No i czy to zaangażowanie czy pragmatyzm.


MAPA STREFY SPOŁECZNEJ 2020

mapka_strefy_spolecznej_1dobra

 

Dyskusje w Hali Debat przy ECS dotyczyć będą też m.in. klimatu i mediów::

  • (NIE)ZŁY KLIMAT I CO Z TYM ROBIMY? (29 sierpnia, sobota, godz. 10.00-12.00)
  • MIĘDZY MANIPULACJĄ A MANIPULACJĄ. MEDIA PO POLSKU (29 sierpnia, sobota, godz. 15.00-17.00).

- To bardzo ważna dyskusja - podkreśla Jacek Bendykowski. - Bo manipulacja w mediach informacyjnych, społecznościowych to szalenie niebezpieczna dziś sprawa. Ilość  fałszywych informacji, które budzą przecież określone emocje, kształtują poglądy i naszą rzeczywistość przeraża. Są zdarzenia, których nie pokaże TVP i których nie zobaczymy w TVN, a to znaczy że podsuwa się nam alternatywne rzeczywistości, do wyboru. To poważny problem, bo jako wspólnocie narodowej odbiera się nam wspólną pamięć historyczną.

 

 

strefa_obchody-007_798x533
W Strefie Społecznej w 2019 roku stanął okrągły stół, przy którym odbywały się dyskusje, spotkania, można było też wykonać własne plakaty, znaczki związane z tematyką solidarnościową 
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Bardzo ciekawie zapowiada się dyskusja na temat - REALIZACJA W PRAKTYCE KONSTYTUCYJNEJ ZASADY POMOCNICZOŚCI (30 sierpnia, niedziela, godz. 15.00-17.00). Panel współorganizowany przez Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych.

- Kondycja organizacji samorządowych to ważna kwestia, szczególnie teraz kiedy w ostatnich latach językiem Putina mówi się i u nas, że wśród nich są “złe” organizacje, szkodzące Polsce, finansowane z zagranicy - uważa Jacek Bendykowski. - Ważny jest też brak pełnej równości NGO i nie jest to problem, który zaistniał od 2015 roku, a straszy. Już wcześniej były organizacje-celebryci, lubiane i znane oraz mniejsze, działające na uboczu, którym trudniej było pozyskać pieniądze na na działanie. Teraz zmieniły się wektory: te elitarne, znane trochę odeszły w cień, a dawniej niszowe zyskały popularność. Taj stało się na przykład z Fundacją Batorego i Instytutem Ordo Iuris. 


W Strefie Społecznej odbędzie się też uroczysta gala wręczenia nagród Prezydenta Miasta Gdańska im. Lecha Bądkowskiego i uhonorowanie zasłużonych członków 
Pomorskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz Gdańskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, z okazji 15-lecia powołania Rady. 

Ale Strefa Społeczna to nie tylko dyskusje i warsztaty, także rozrywka - chętni będą mogli nauczyć się np. ozdabiania świec, wziąć udział w warsztatach rękodzieła, warsztaty projektowania i malowania kaszubskiej ceramiki, nawet wybudować proste latawce papierowe.


PROGRAM WYDARZEŃ W STREFIE SPOŁECZNEJ

 

Więcej o Święcie Wolności i Demokracji na stronie www.1980gdansk.pl


Relacje online z wybranych wydarzeń będą dostępne na stronie www.gdansk.pl. Materiały te będą tłumaczone na język migowy.


Osoby uczestniczące w obchodach prosimy o zachowanie zasad bezpieczeństwa. 

Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 lipca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z występowaniem stanu epidemii prosimy o zachowanie szczególnych środków ostrożności: odstępu 1,5 m od innych osób oraz zasłaniania ust i nosa.

 

TV

Wieczór dla tramwaju widmo