Piątkowy wieczór stanowił wprowadzenie do całych obchodów. W ramach festiwalu SOLIDARITY OF ARTS - PRZYSZŁOŚĆ przygotowano koncert w Klubie B90, dwie projekcje filmów w ECS i debatę wokół powieści "Śnieg" popularnego pisarza Orhana Pamuka (również ECS).
Koncert w B90 stanowił premierowe wykonanie 45-minutowej wersji utworu "Centrala" Brygady Kryzys, który w schyłkowym PRL był hymnem antysystemowej młodzieży. Wśród wykonawców byli m.in. Tomek Lipiński - autor utworu, lider Brygady Kryzys - i Tymon Tymański.
PROGRAM NA KOLEJNE DNI:
DATY WAŻNE DLA GDAŃSKA I ŚWIATA
Na tegoroczne obchody Święta Wolności składa się blisko 50 różnorodnych wydarzeń, na które wstęp jest w zdecydowanej większości wolny. W ich ramach uczczone zostaną:
- 41 rocznica narodzin Solidarności,
- 40 rocznica I Krajowego Zjazdu Solidarności w hali Olivia
- 82 rocznica wybuchu II wojny światowej
- 30 rocznica upadku Związku Radzieckiego
Kulminację tegorocznego Święta Wolności będą stanowiły wydarzenia na otwartym powietrzu: pod Bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej w dniu 31 sierpnia oraz pod historycznym budynkiem Poczty Polskiej w dniu 1 września.
- 31 sierpnia o godzinie 10 będzie to poranny wiec z udziałem m.in. Lecha Wałęsy, Bogdana Lisa, Bożeny Grzywaczewskiej, Aleksandry Dulkiewicz, Mieczysława Struka i Basila Kerskiego, połączony z symbolicznym otwarciem Bramy nr 2.
- Następnie, o godzinie 18 odbędzie się przemarsz przez Gdańsk pod hasłem "Porozumienie 2021", który zacznie się na Targu Drzewnym pod pomnikiem Jana III Sobieskiego i zakończy pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców.
- O godz. 19.00 odbędzie się "Wiec dla Europy" z udziałem gościa specjalnego obchodów, Very Jourowej , wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej.
- Uroczystości na Placu Obrońców Poczty Polskiej w dniu 1 września, o godz. 12.00.
O wydarzeniach tegorocznego Święta Wolności mówiono szczegółowo 24 sierpnia 2021 r., na konferencji w Europejskim Centrum Solidarności. Konferencję otworzyli: Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i Basil Kerski, dyrektor ECS.
- Gdańsk jest szczególnym miastem, to tutaj 1 września 1939 roku rozpoczęła się II wojna światowa, która zmieniła i całkowicie przemeblowała świat – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Dla Polski, Europy i części świata koniec totalitaryzmu rozpoczął się również tu, w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, strajkiem z sierpnia ‘80 roku, ale chyba jeszcze bardziej podpisaniem Porozumień Sierpniowych 31 sierpnia 1980 roku. Współczesny świat przynosi wiele wyzwań. W ubiegłym roku myślami byliśmy z Białorusią i nadal myślimy o niej bardzo mocno. Także ostatnie doniesienia z Afganistanu pokazują, jaką wartością jest dziś wolność i jak bardzo trzeba się o nią troszczyć i ją pielęgnować. Wolność, solidarność, demokracja, prawda - po raz kolejny organizujemy te obchody, ponieważ świat pokazuje, jak bardzo tych wartości potrzebujemy.
- Sierpień to jest bardzo ważny miesiąc - przypomniał Basil Kerski, dyrektor ECS. - To ubiegłoroczne wybory na Białorusi. Dokładnie 30 lat temu, 24 sierpnia 1991 roku powstała niepodległa Ukraina. Będziemy przypominali program Solidarności „Samorządna Rzeczpospolita” i idee I Zjazdu, zastanawiali się nad jego aktualnością. Dlatego cieszę się, że możemy z gośćmi z całej Europy przypomnieć, że upamiętniamy dziś coś, co Władimir Putin nazywa największą geopolityczną katastrofą [czyli rozpad ZSRR – przyp. red.].
Magdalena Sroka, kuratorka festiwalu Solidarity of Arts, który wraca po rocznej przerwie na kulturalną mapę Gdańska, podkreśliła, że hasłem festiwalu jest PRZYSZŁOŚĆ.
– Jesteśmy w samym środku kryzysu. Jednak przewrotnie w tym haśle widzimy i szanse i nadzieję. Poprzez ten festiwal pokazujemy artystów, którzy coś zmieniają, artystów, którzy są zaangażowani. Zapraszamy do teatru na jakże aktualny spektakl Śnieg, oparty na powieści Orhana Pamuka, do przestrzeni ECS na cztery debaty, na koncerty i na filmy Chloé Zao, która portretuje amerykańskich wykluczonych.
Z kolei Magdalena Hajdysz, rzeczniczka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, podkreśliła, że wystawienie spektaklu "Śnieg" to polska prapremiera tego tytułu.
– Reżyser spektaklu Bartosz Szydłowski jest tegorocznym laureatem Złotego Yorricka za Hamleta w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Opowieść o poecie w odciętym przez śnieg miasteczku Kars i tajemniczych samobójstwach islamskich kobiet zyskała na aktualności. Twórcy zgodnie przyznają, że ostatnie wydarzenia w Afganistanie spowodowały, że musieli bardzo uważnie dobierać narzędzia teatralne.
Nawiązaniem do kultowego utworu Brygady Kryzys z lat 80-tych jest piątkowy koncert Centrala. Centrala nas ocali (27.08)
– Pomysł na ten koncert powstał wiele lat temu. Razem z Tomkiem Lipińskim i Ireneuszem Wojtczakiem wymyśliliśmy scenariusz tego koncertu. Gośćmi naszego składu są trzy młode artystki: The PAU, Min t i JUCHO. To dzieło będzie się składało z wielu części, wystąpi też Orkiestra Kameralna Progress, białoruski akordeonista Yegor Zabelov, Lerna Wojtczak, Tymon Tymański i oczywiście Tomek Lipiński – mówi Arkadiusz Hronowski, współkurator koncertu w B90.
W sobotę i w niedzielę – 28 i 29 sierpnia – odbędzie się konferencja Samorządna Rzeczpospolita, której tematem będzie powrót do myśli i dorobku ideowego I Zjazdu Solidarności.
- Obchody rozpoczniemy odsłonięciem tablicy pamiątkowej Szlaku Wolności na ul. Malarzy, czyli w miejscu, gdzie pracownik Stoczni Gdańskiej im. Lenina Lech Wałęsa miał swój warsztat – mówi Przemysław Ruchlewski, zastępca dyrektora ECS do spraw naukowych.
- Konferencja składa się z siedmiu debat, a wśród uczestników znajdą się między innymi Ewa Kulik-Bielińska, Jerzy Buzek, Ryszard Bugaj, Jerzy Osiatyński, Jan Rulewski. Będziemy również wspominać dwie legendy opozycji demokratycznej PRL czyli Henryka Wujca i Jan Lityńskiego.
Monika Krzencessa z działu archiwum i organizacji wystaw zaprosiła na nowe wystawy czasowe.
- Przygotowaliśmy trzy ekspozycje czasowe, jedną otworzyliśmy już w zeszłym tygodni. To ŻYWIE BIEŁARUŚ! NIECH ŻYJE BIAŁORUŚ! to wystawa prezentująca sylwetki białoruskich opozycjonistów. Druga z nich, wystawa ZJAZD. KOMUNIKACJA IDEI, będzie opowiadać o wolnych mediach i została przygotowana w związku z 40 rocznicą I Zjazdu Solidarności. Głównym eksponatem będzie historyczna kamera, która brała udział w zjeździe i która później, w czasie stanu wojennego, została zarekwirowana i była wykorzystywana przez władze. Filmowała zarówno I Zjazd NSZZ jak i ostatni zjazd PZPR. Wystawę otwieramy w sobotę 28 sierpnia. Zapraszamy na wernisaż o godzinie 13:30. Trzecia – MALI KRONIKARZE SOLIDARNOŚCI przedstawia rysunki dzieci z Sopotu, które pod kierunkiem nauczyciela plastyki stworzyły wyjątkowe mini-dzieła, przedstawiające sierpień 1980 roku, odsłonięcie pomnika Poległych Stoczniowców oraz ówczesne trudne warunki życia.
31 sierpnia tradycyjnie już odbędą się obchody 41. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, które rozpoczną się o godzinie 10.00 otwarciem historycznej bramy nr 2.
- Czynimy tak od 2014 roku. W tym roku, podobnie jak poprzednio, będziemy razem z Lechem Wałęsą, który zapewnił panią prezydent, że będzie obecny. Potem czeka nas ogromny zaszczyt i honor - o godzinie 11.00 odsłonimy w ogrodzie zimowym otrzymaną w maju Europejską Nagrodę Dziedzictwa Europa Nostra. W południe zapraszam na dialog o upadku Związku Radzieckiego, ale z perspektywą przyszłościową. Bohaterką będzie Żanna Niemcowa, legenda opozycji rosyjskiej. Po południu wręczymy Medale Wdzięczności, a o godz. 19 zapraszamy na plac Solidarności na wiec na rzecz Europy, ale nie tej zasobnej i bezpiecznej, ale tej nieco szerszej, w której od siedmiu lat trwa wojna przeciw Ukrainie. Czujmy, że jesteśmy za coś więcej odpowiedzialni niż tylko za Gdańsk i za Polskę – mówi Basil Kerski, dyrektor ECS. Dyrektor zaprosił też na 1 września, na konferencję poświęconą refleksji nad przyszłością Europy, widzianej w świetle rocznicy wybuchu największego konfliktu XX wieku o obecnej polityki rosyjskiej. Dyskutować o tym będą historycy, politycy i intelektualiści. Konferencja odbywa się pod hasłem „Europa z widokiem na przyszłość”.
- Święto Wolności to blisko 50 realizacji, które nie byłyby możliwe bez naszych wspaniałych partnerów – mówi Magdalena Mistat, zastępca dyrektora ECS i koordynatorka całego wydarzenia. – Większość wydarzeń będzie transmitowana, jesteśmy przygotowani na przyjęcie gości. Nasza wystawa i przestrzenie wspólne są pokryte specjalną powłoką fotokatalityczną, która zabezpiecza przed kontaktem z wirusami i bakteriami. Zapraszam też do obejrzenia nowego projektu artystycznego Doroty Nieznalskiej, który powstał w ramach grantu Fundacji Gdańskiej „Drogi do kultury”. Instalacja nosi tytuł „170 cm wzrostu” i symbolizuje wydarzenia z 31 sierpnia 1980 roku, kiedy to przewodniczący Wałęsa staje na wózku akumulatorowym i ogłasza, że mamy niezależne, samorządne związki zawodowe.
Organizatorami Święta Wolności są: miasto Gdańsk, samorząd województwa pomorskiego i Europejskie Centrum Solidarności.
SZCZEGÓŁÓWY PROGRAM ŚWIĘTA WOLNOŚCI
Magdalena Sroka, kuratorka festiwalu Solidarity of Arts: - W trosce o przyszłość musimy przeciwstawić się temu, co złego przynosi teraźniejszość. Pandemia uwypukliła deficyty cywilizacji. Jednym z większych wyzwań współczesności jest wykluczenie. Jesteśmy świadkami i uczestnikami różnych segregacji – płeć, orientacja seksualna, pochodzenie, wiara, status materialny … SOLIDARITY OF ARTS 2021 pod hasłem PRZYSZŁOŚĆ jest artystycznym komentarzem do tej rzeczywistości, ale też niesie nadzieję na lepszą przyszłość. Jednoczy ludzi, którzy mają siłę i determinację, aby zamanifestować swoją wolność, solidarność i zaangażowanie na rzecz wspólnego dobra.
27/08/2021 PIĄTEK
SOLIDARITY OF ARTS – PRZYSZŁOŚĆ
17.00 / mediateka ECS, 1 piętro / wstęp wolny
FILM JEŹDZIEC
reż. Chloé Zhao / produkcja: USA / 2017 / dramat, western / 1 godz. 44 min
17.00 / ogród zimowy ECS, parter / wstęp wolny
DEBATA MARZENIE O LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI
WOKÓŁ POWIEŚCI „ŚNIEG” ORHANA PAMUKA
Ewa Majewska / feministyczna filozofka, działaczka
Stanisław Obirek / teolog, historyk, antropolog kultury
Bartosz Szydłowski / reżyser teatralny, reżyser spektaklu „Śnieg”
moderacja: Olga Brzezińska / kulturoznawczyni, europeistka, menedżerka kultury
19.00 / mediateka ECS, 1 piętro / wstęp wolny
FILM PIEŚNI BRACI MOICH
reż. Chloé Zhao / produkcja: USA / 2015 / dramat / 1 godz. 38 min
20.00 / Klub B90 / bilety: https://tickets.b90.pl/pl/
KONCERT: CENTRALA. CENTRALA NAS OCALI
Premierowe 45-minutowe wykonanie utworu CENTRALA Brygady Kryzys – najsłynniejszego antysystemowego hymnu pokolenia lat 80. XX wieku. To specjalnie przygotowana aranżacja z udziałem Orkiestry Kameralnej Progress pod dyrekcją Ireneusza Wojtczaka oraz artystów stojących dziś w obronie wartości, takich jak godność, wolność, równość. Utwór składa się z kilku części, w każdej pojawi się gość: Tymon Tymański i białoruski wirtuoz akordeonu guzikowego Yegor Zabelov, trzy artystki młodego pokolenia: THE PAU MINt oraz JUCHO. Dzieła dokończy Tomek Lipiński, autor muzyki i tekstu do utworu CENTRALA. Za aranżację utworu odpowiadają: Ireneusz Wojtczak, Marcin Gałązka oraz Przemysław Bartoś. Koncertowi towarzyszyć będą wizualizacje autorstwa Michała Garnowskiego, wykorzystujące materiały archiwalne ze zbiorów ECS.
Orkiestra Kameralna Progress pod dyrekcją Ireneusza Wojtczaka oraz Przemysław Bartoś, Marcin Gałązka, Tomasz Koper, Michał Wandzilak
- goście / JUCHO, Tomek Lipiński, MIN t, The PAU, Tymon Tymański, Lena Wojtczak, Yegor Zabelov
- wizualizacje / Michał Garnowski
- kuratorzy projektu / Arek Hronowski, Tomasz Lipiński, Magdalena Sroka
28/08/2021 SOBOTA
11.00 / hala 86B, ul. Narzędziowców / wstęp wolny
ODSŁONIĘCIE TABLICY PAMIĄTKOWEJ SZLAK WOLNOŚCI W MIEJSCU,
GDZIE PRACOWAŁ LECH WAŁĘSA
11.00 / wystawa stała / bilety: kasa ECS
SPACER SUBIEKTYWNY / oprowadza Ewa Kulik-Bielińska
Dziennikarka, tłumaczka literatury pięknej, społeczniczka i działaczka opozycji demokratycznej w czasach PRL.
12.00 / ogród zimowy ECS, parter / wstęp wolny
(SAMORZĄDNA) RZECZPOSPOLITA XXI WIEKU
wprowadzenie / Basil Kerski
rozmowa / Grzegorz Grzelak, Jerzy Buzek, Basil Kerski
prowadzenie / Agnieszka Michajłow
13.00 / wystawa stała / bilety: kasa ECS
SPACER SUBIEKTYWNY / oprowadza Bogdan Lis
Opozycjonista w czasach PRL, działacz Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża
i Solidarności. Członek Rady ECS.
13.30 / galeria Trap, parter / wstęp wolny
WERNISAŻ WYSTAWY CZASOWEJ ZJAZD. KOMUNIKACJA IDEI
WSPÓŁPRACA
Video Studio Gdańsk
14.00–20.00 / biblioteka ECS, 1 piętro / wstęp wolny
(SAMORZĄDNA) RZECZPOSPOLITA XXI WIEKU
DEBATY SPECJALISTYCZNE
wspomnienie / Henryk Wujec (1940–2020) i Jan Lityński (1946–2021)
/ 14.00 Przesłanie dla Europy. „Posłanie…” i odzew ze strony państw bloku wschodniego
goście / Nikołaj Iwanow, Antoni Pietkiewicz, Henryk Siciński
prowadzenie / Grzegorz Majchrzak
/ 16.00 „Samorządna Rzeczpospolita”. Myśl programowa I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”
goście / Krzysztof Brzechczyn, Elżbieta Ciżewska, Bartosz Kaliski
prowadzenie / Przemysław Ruchlewski
/ 18.00 Między kapitalizmem a centralnym planowaniem. W stronę gospodarki mieszanej
goście / Ryszard Bugaj, Wojciech Morawski, Jerzy Osiatyński, Tadeusz Syryjczyk
prowadzenie / Grzegorz Piotrowski
14.00 / ogród zimowy ECS, parter / wstęp wolny
ROZMOWA WINA I POJEDNANIE, ZBRODNIA BEZ KARY
WOKÓŁ KSIĄŻKI „27 ŚMIERCI TOBY’EGO OBEDA”
Joanna Gierak-Onoszko / dziennikarka, reportażystka, pisarka i felietonistka, autorka książki
moderacja: Olga Brzezińska / kulturoznawczyni, europeistka, menedżerka kultury
15.00 / wystawa stała / bilety: kasa ECS
SPACER SUBIEKTYWNY / oprowadza Tadeusz Fiszbach
Doktor inżynier. Wieloletni członek Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W Sierpniu ’80 miał 45 lat i był jednym z delegatów rządu do rozmów ze strajkującymi w Stoczni Gdańskiej im. Lenina.
16.00 / ogród zimowy ECS, parter / wstęp wolny
DEBATA, w ramach SOLIDARITY of ARTS, CZY MOŻE NAM BYĆ JESZCZE DOBRZE… RAZEM?
Sylwia Chutnik / kulturoznawczyni, pisarka, działaczka społeczna
Olga Kisseleva / artystka nurtu art and science, profesorka na Uniwersytecie Sorbony
Jana Szostak / polsko-białoruska aktywistka, artystka intermedialna
moderacja: Olga Brzezińska / kulturoznawczyni, europeistka, menedżerka kultury
17.00 / mediateka ECS, 1 piętro / wstęp wolny
FILM PIEŚNI BRACI MOICH
reż. Chloé Zhao / produkcja: USA / 2015 / dramat / 1 godz. 38 min
18.00 / okrągły stół przy fontannach ECS / wstęp wolny
KONCERT MUZYKA NOMADÓW CZ. I
Paweł Zagańczyk / akordeonista, kompozytor i pedagog
Artystyczna interpretacja muzyki wędrowców poszukujących bezpiecznego miejsca do życia
w różnych rejonach świata. Wędrówkę rozpocznie tęskne portugalskie fado, a potem usłyszymy ogniste argentyńskie tango, które doprowadzi nas do tu i teraz – Paweł Zagańczyk zaprezentuje swoje autorskie kompozycje inspirowane życiem nomadów.
Ten koncert to muzyczna podróż w świat otwartej improwizacji, poszukiwanie korzeni muzyki niosącej ukojenie, nadzieję i dającej poczucie wspólnoty ludziom narażonym na wykluczenie. Głównymi bohaterami koncertu będą akordeon i bandoneon. Instrumenty te, zakorzenione
w muzyce tradycyjnej, dziś szturmują największe sale koncertowe, w których grana jest głównie muzyka klasyczna.
Przygotujcie się na prezentację wielu gatunków muzycznych i dużo wzruszeń.
19.00 / mediateka ECS, 1 piętro / wstęp wolny
FILM JEŹDZIEC
reż. Chloé Zhao / produkcja: USA / 2017 / dramat, western / 1 godz. 44 min
19.00 / Gdański Teatr Szekspirowski / bilety: kasy GTS, https://bilety.teatrszekspirowski.pl/
PREMIERA SPEKTAKLU ŚNIEG WG POWIEŚCI ORHANA PAMUKA
– ŚNIEG to powieść polityczna i poetycka zarazem. To marzenie, wręcz dystopijne o przyszłości, lepszym życiu, wyrwaniu się z piekła politycznych i obyczajowych uzależnień. Małe prowincjonale miasteczko Kars jest zwierciadlanym odbiciem polskiego pejzażu – reżyser Bartosz Szydłowski mówi dziele Orhana Pamuka, tureckiego pisarza, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (2006), którego twórczość przetłumaczono na ponad 40 języków.
reżyseria / Bartosz Szydłowski
adaptacja i dramaturgia / Mateusz Pakuła
choreografia / Dominika Knapik
muzyka / Dominik Strycharski
scenografia i kostiumy / Małgorzata Szydłowska
wideo / Maciej Szczęśniak, Przemysław Czepurko
reżyseria świateł / Marcin Chlanda
inspicjent / Marcin Stalmach
obsada / Anna Paruszyńska-Czacka, Aleksandra Przybył, Marta Zięba, Paweł Charyton,
Juliusz Chrząstowski, Szymon Czacki, Daniel Dobosz, Dominik Stroka, Artur Święs,
Krzysztof Zarzecki
- PRODUKCJA Teatr Łaźnia Nowa, Kraków
- KOPRODUKCJA Gdański Teatr Szekspirowski / Festiwal Solidarity of Arts; Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, Warszawa; Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego, Katowice
- WSPÓŁFINANSOWANIE Urząd Miejski w Gdańsku
29/08/2021 NIEDZIELA
11.00–18.00 / biblioteka ECS, 1 piętro / wstęp wolny
(SAMORZĄDNA) RZECZPOSPOLITA XXI WIEKU
DEBATY SPECJALISTYCZNE
/ 11.00 Czy Solidarność była monolitem? Frakcje i podziały
goście / Tomasz Kozłowski, Wojciech Polak, Jan Rulewski
prowadzenie / Judyta Bielanowska
/ 14.00 Służba Bezpieczeństwa i władze partyjne wobec I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”. W stronę konfrontacji?
goście / Roman Bäcker, Grzegorz Majchrzak, Przemysław Ruchlewski
prowadzenie / Jakub Kufel
/ 16.00 Rola wolnych mediów podczas I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”
goście / Ewa Kulik-Bielińska, Anna Maria Mydlarska, Joanna Szczęsna,
Joanna Wojciechowicz
prowadzenie / Konrad Knoch
11.00 / wystawa stała / bilety: kasa ECS
SPACER SUBIEKTYWNY / oprowadzają Leszek Biernacki i Paweł Huelle
Założyciele gdańskiego Niezależnego Zrzeszenia Studentów.
Leszek Biernacki / Dawny student filologii polskiej, autor dokumentacji fotograficznej, m.in. strajków, manifestacji i pielgrzymek papieskich.
Paweł Huelle / Dziś znany głównie jako pisarz i nauczyciel akademicki. Nie wszyscy więc wiedzą o jego opozycyjnej przeszłości. Spodziewajcie się tajemniczej historii o powstaniu na ławeczce przed bramą stoczni oraz o uruchomionej przez niego poczcie rowerowej.
13.00 / wystawa stała / bilety: kasa ECS
SPACER SUBIEKTYWNY / oprowadza Henryk Siciński
Lekarz, opozycjonista, pomysłodawca „Posłania do ludzi pracy Europy Wschodniej”.
14.00 / ogród zimowy ECS, parter / wstęp wolny
DEBATA ARTYŚCI. ANIMATORZY WOLNOŚCI w ramach SOLIDARITY OF ARTS
Antoni Komasa-Łazarkiewicz / kompozytor i aktor
Tomek Lipiński / wokalista, gitarzysta, poeta
Maciej Nowak / animator kultury, krytyk teatralny i kulinarny
Jacek Poniedziałek / aktor i reżyser
moderacja: Magdalena Sroka / kuratorka festiwalu SOLIDARITY OF ARTS
15.00 / wystawa stała / bilety: kasa ECS
SPACER SUBIEKTYWNY / oprowadza Jan Rulewski
Już w połowie lat 60., gdy studiował w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, został relegowany za „szerzenie wrogiej propagandy”.
16.00 / okrągły stół przy fontannach ECS / wstęp wolny
KONCERT MUZYKA NOMADÓW CZ. II w ramach SOLIDARITY OF ARTS
Paweł Zagańczyk / akordeonista, kompozytor i pedagog
17.00 / sala wystaw czasowych, parter / wstęp wolny
WRĘCZENIE NAGRODY IM. LECHA BĄDKOWSKIEGO
18.00 / audytorium ECS, parter / bilety: kasy ECS, https://bilety.ecs.gda.pl/
FILM NOMADLAND w ramach SOLIDARITY OF ARTS
reż. Chloé Zhao / produkcja: Niemcy, USA / 2020 / dramat / 1 godz. 50 min
19.00 / Gdański Teatr Szekspirowski / bilety: kasy GTS, https://bilety.teatrszekspirowski.pl/
SPEKTAKL ŚNIEG w ramach SOLIDARITY OF ARTS
WG POWIEŚCI ORHANA PAMUKA
30/08/2021 PONIEDZIAŁEK
20.30 / transmisja z ogrodu zimowego / TVN24
WRĘCZENIE MEDALU WOLNOŚCI SŁOWA
organizator / Fundacja Grand Press
miasto gospodarz / Gdańsk
partner / Europejskie Centrum Solidarności
Wydarzenie powstaje w trosce o promowanie mądrych słów w przestrzeni społecznej oraz wybitnych osób je głoszących, dojrzałą debatę publiczną oraz utrzymanie wolności słowa w Polsce. Fundacja Grand Press co roku uhonoruje Polaków w wyjątkowy sposób zasłużonych dla wolności wypowiedzi, autorki i autorów najważniejszych przemówień, które mogły wpłynąć na świadomość Polaków. Wyróżnienie Medalem Wolności Słowa mogą otrzymać osoby angażujące się w działalność na rzecz dobra wspólnego, w tym m.in.: obywatelską, społeczną; kulturalną, artystyczną, naukową; dziennikarską i publicystyczną.
Medal przyznawany będzie w kategoriach: Media, Instytucja, Obywatel.
Wydarzenie uświetni koncert artystów z towarzyszeniem Tarkowski Orkiestra.
Soliści: Robert Janowski, Renata Przemyk, Janusz Radek, Michał Szpak, Anna Wyszkoni.
31/08/2021 WTOREK
NARODZINY SOLIDARNOŚCI. 41 ROCZNICA PODPISANIA POROZUMIEŃ SIERPNIOWYCH
10.00 / Brama nr 2 / wstęp wolny
UROCZYSTE OTWARCIE BRAMY NR 2
przemówienia / Lech Wałęsa, Mieczysław Struk, Aleksandra Dulkiewicz, Bogdan Lis,
Bożena Rybicka-Grzywaczewska, Agnieszka Owczarczak, Basil Kerski
prowadzenie / Lech Parell
11.00 / wystawa stała / bilety: kasa ECS
SPACER SUBIEKTYWNY / oprowadza Wojciech Kubiński
Anglista, profesor, od ponad 40 lat pracuje na Uniwersytecie Gdańskim. Miał wtedy 28 lat, gdy zgłosił się jako wolontariusz do obsługi I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”, aby tłumaczyć konsekutywnie.
11.00 / ogród zimowy, gablota przy ruchomych schodach, parter / wstęp wolny
OGŁOSZENIE NAGRODY DZIEDZICTWA EUROPEJSKIEGO EUROPA NOSTRA
12.00 / audytorium ECS, parter / wstęp wolny
ETYKA SOLIDARNOŚCI
REFLEKSJA W ROCZNICĘ PODPISANIA POROZUMIEŃ SIERPNIOWYCH
WYKŁAD
ŻANNA NIEMCOWA
/ rosyjska dziennikarka, aktywistka społeczna, która po licznych pogróżkach w mediach społecznościowych wybrała emigrację polityczną
/ córka Borisa Niemcowa – polityka, działacza demokratycznego, obrońcy praw człowieka, zwolennika liberalnych reform gospodarczych i przeciwnika aneksji Krymu przez Rosję, zastrzelonego w centrum Moskwy przez nieznanych sprawców
- PRZEMÓWIENIA WPROWADZAJĄCE Basil Kerski, Aleksandra Dulkiewicz, Věra Jourová
- ROZMOWA Żanna Niemcowa, Věra Jourová, Basil Kerski
- OPRAWA MUZYCZNA Cappella Gedanensis pod dyrekcją Rafała Kłoczko
13.00 / wystawa stała / bilety: kasa ECS
SPACER SUBIEKTYWNY / oprowadza Julian Golak
Drukarz, wydawca, nauczyciel i samorządowiec, działacz opozycji w okresie PRL.
15.00 / wystawa stała / bilety: kasa ECS
SPACER SUBIEKTYWNY / oprowadza Krzysztof Kasprzyk
Literat, nauczyciel, publicysta, działacz opozycyjny w czasach PRL.
17.00 / wystawa stała ECS, sala G, 1 piętro / wstęp wolny
UROCZYSTOŚĆ WRĘCZENIA MEDALI WDZIĘCZNOŚCI
LAUREACI
- Martin Pollack | Austria
- Lew Zacharczyszyn | Ukraina
- Rita Süssmuth | Niemcy
- Wolfgang Eichwede | Niemcy
- Melanie Tatur | Niemcy
- Bernard Guetta | Francja
- Georges Mink | Francja
- Shana Penn | USA
- Carl Gershman | USA
- Richard Adams | USA
- Javier Perez de Cuellar | Peru
OPRAWA MUZYCZNA
Cappella Gedanensis pod dyrekcją Rafała Kłoczko
18.00 / od pomnika Jana III Sobieskiego do historycznej stoczniowej Bramy nr 2
MARSZ POROZUMIENIE 2021
inicjatorzy / sygnatariusze Porozumienia Gdańskiego
19.00 / Brama nr 2, pl. Solidarności / wstęp wolny
WIEC DLA EUROPY. GŁĘBOKO CZUJEMY WSPÓLNOTĘ NASZYCH LOSÓW
mówcy m.in. / laureaci Medalu Wdzięczności, Věra Jourová, Aleksandra Dulkiewicz,
Jacek Karnowski, Adam Bodnar, Hans-Gert Pöttering, Bożena Rybicka-Grzywaczewska, przedstawiciele społeczności migranckiej z Białorusi, Ukrainy i Rosji
1/09/2021 ŚRODA
FORUM MIĘDZYNARODOWE. EUROPA Z WIDOKIEM NA PRZYSZŁOŚĆ
- 30 ROCZNICA UPADKU ZWIĄZKU RADZIECKIEGO
- 82 ROCZNICA WYBUCHY II WOJNY ŚWIATOWEJ
- wystąpienia:
- David Gregosz, Fundacja Konrada Adenauera
- Edwin Bendyk, Fundacja im. Stefana Batorego
- Basil Kerski, Europejskie Centrum Solidarności
10.00–11.45 / sala wystaw czasowych ECS, parter / wstęp wolny
1991–2021. IMPERIUM KONTRATAKUJE. EUROPA 30 LAT PO ROZPADZIE ZSRR
wprowadzenie / Andrij Portnow
paneliści / Laurynas Vaičiūnas, Marina Skorikowa, Magdalena Lachowicz, Mykoła Kniażycki, Wolfgang Eichwede
prowadzenie / Iwona Reichardt, Adam Reichardt
12.00 / pl. Obrońców Poczty Polskiej, Stare Miasto
UROCZYSTOŚCI UPAMIĘTNIENIA 82 ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ
14.00–15.30 / sala wystaw czasowych ECS, parter / wstęp wolny
DEMOKRACJA W ODWROCIE? W OBRONIE SWOBÓD OBYWATELSKICH W EUROPIE
wprowadzenie / Taciana Niadbaj
paneliści / Aleksander Kaczorowski, Marek Radziwon, Mykoła Riabczuk, Magdalena Heydel, Georges Mink
prowadzenie / Jacek Kołtan
16.00–18.00 / sala wystaw czasowych ECS, parter / wstęp wolny
EUROPA OBYWATELI
Seminarium / DYPLOMACJA OBYWATELSKA
W EUROPIE ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ
18.00–19.30 / sala wystaw czasowych ECS, parter / wstęp wolny
EUROPA I ŚWIAT. NOWE ROZDANIE, NOWI LIDERZY, NOWE SOJUSZE
wprowadzenie / Paweł Kowal
paneliści / Hans-Gert Pöttering, Agnieszka Bryc, Edwin Bendyk, Bernard Guetta
prowadzenie / Basil Kerski.