W środę, 14 sierpnia, gdańscy żołnierze rozpoczęli, lokalnie, obchody Święta Wojska Polskiego. Najpierw, o godz. 9, odprawiono mszę św. w intencji Ojczyzny w Parafii Garnizonowej we Wrzeszczu, przy ul. Sobótki 20.
Następnie, o godz. 10.30, rozpoczęły się uroczystości u stóp pomnika Marszałka Piłsudskiego, który znajduje się na Placu Marszałka J. Piłsudskiego (u zbiegu al. Grunwaldzkiej i al. Wojska Polskiego). Wygłoszono okolicznościowe mowy i złożono wieńce pod pomnikiem.
Przedstawiciele środowiska kombatanckiego wręczyli dwóm żołnierzom odznaczenia (Krzyże ZIW) przyznawane przez Związek Inwalidów Wojennych, natomiast przedstawiciele Narodowego Banku Polskiego przekazali dowódcom wojskowym i władzom Gdańska okolicznościowe pamiątki - monety wybite przez NBP z okazji przypadającej w tym roku rocznicy 100-lecia flagi biało-czerwonej.
Wojsko Polskie reprezentowali żołnierze z Garnizonu Gdańsk, władze Miasta - przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak a władze województwa pomorskiego - wicemarszałek Agnieszka Kapała-Sokalska. W uroczystości wzięli także udział kombatanci, ich krewni, członkowie Rodzin Katyńskich i Rodzin Ponarskich oraz mieszkańcy Gdańska.
Po oficjalnych uroczystościach jego uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek do pobliskiej restauracji, który zorganizowało Miasto Gdańsk.
- Z uwagi na wieloletnią współpracę z Komendą Garnizonu Gdańsk podczas organizacji wszystkich uroczystości rocznicowych i patriotycznych organizowanych przez prezydent Miasta Gdańska, staramy się wspierać Komendę Garnizonu Gdańsk podczas uroczystości, które organizuje 14 sierpnia na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Podobnie jak w latach ubiegłych, przygotowaliśmy ten plac tak, aby móc przeprowadzić uroczystość. Zapewniamy ławki, nagłośnienie i oflagowanie placu. Dla uczestników tego wydarzenia prezydent Miasta Gdańska organizuje poczęstunek - informuje Maciej Kukla, kierownik Referatu Komunikacji Społecznej w gdańskim magistracie.
Święto Wojska Polskiego, czyli święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej zostało wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 roku i obowiązujące od 13 sierpnia 1992 r.
Jest ono obchodzone na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, stoczonej w dniach 13-25 sierpnia 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Batalię uznano za 18. najbardziej przełomową bitwę w historii świata. Zatrzymała ona marsz rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Naczelnym Wodzem Wojska Polskiego był wówczas Józef Piłsudski.