Święto Wielkiej Alei. Dziś w Parku Steffensów - wianki, piknik muzyczny i spacery

Wyplatanie wianków, wspólne śniadanie, piknik muzyczny, spacery - to niektóre z atrakcji przygotowanych na obchody święta Wielkiej Alei Lipowej, jednego z najcenniejszych zielonych zabytków w Gdańsku. Spotkajmy się w Parku Steffensów.
26.06.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dwie równoległe ulice, wzdłuż nich szpaler zielonych drzew
Wielka Aleja Lipowa, która rozciąga się wzdłuż dzielnicy Aniołki od Bramy Oliwskiej we Wrzeszczu, w XIX wieku była porównywana do paryskich Pól Elizejskich. Gdańska Aleja ma już ponad 250 lat
fot. Łukasz Ogrodziński, Jerzy Pinkas /gdansk.pl

Tajemniczy fundator lipowej Wielkiej Alei. Kim był dla Gdańska? Gdzie znajduje się jego grobowiec?

Wielka Aleja Lipowa to nieodłączna część zielonego krajobrazu Gdańska. Rozciąga się wzdłuż dzielnicy Aniołki od Bramy Oliwskiej do Wrzeszcza. W XIX wieku była porównywana do paryskich Pól Elizejskich. Jej święto to okazja do poznania historii tej części miasta, spotkania z sąsiadem i sąsiadką przy wspólnym stole i posłuchania muzyki klasycznej w otoczeniu zielonego Parku Steffensów.

Święto Wielkiej Alei Lipowej. Co się będzie działo? 

Organizatorzy zapraszają w nadzielę, 26 czerwca 2022 roku na sąsiedzkie, polsko-ukraińskie śniadanie przy wspólnym stole, piknik muzyczny w wykonaniu Kwartetu Opera złożony z muzyków Orkiestry Opery Bałtyckiej w Gdańsku, który poprowadzi Jerzy Snakowski, spacer historyczny, wspólne wyplatanie wianków z kwiatów oraz spotkanie wokół książki “Opowieści Wielkiej Alei”.

PROGRAM

  • 10.00 Sąsiedzkie śniadanie polsko-ukraińskie przy wspólnym stole
  • 11:00 Warsztaty kwiatowe: pleciemy wianki
  • 12.00 Piknik muzyczny a’la carte – zagra Kwartet Opera ze śpiewaczkami, a koncert poprowadzi Jerzy Snakowski
  • 13.00 Spotkanie wokół książki “Opowieśći Wielkiej Alei”
  • 14:00 Spacerem po (historii) Wielkiej Alei

Śniadanie sąsiedzkie przy wspólnym stole. Jakie przysmaki?

O godz. 10.00 rozpocznie się sąsiedzkie śniadanie, z przekąskami polsko - ukraińskimi w roli głównej! Przy wspólnym stole, w otoczeniu pięknego Parku Steffensów będziemy celebrować ten najważniejszy, pierwszy posiłek dnia. Dania kuchni ukraińskiej przygotuje Alina, która przyjechała do Gdańska z okolic Zaporoża. Na wspólnym stole znajdziemy także polskie, wegańskie przysmaki przygotowane przez Bognę i Tomka czyli Jeden Chleb: boczniaki po kaszubsku, pyszne pasty na kanapkę i oczywiście rzemieślniczy chleb na zakwasie. Zachęcamy także do przyniesienia własnych dań i podzielenia się z sąsiadką i sąsiadem.  Na miejscu będzie można także kupić chleb rzemieślniczy, kanapki przygotowanie przez Jeden Chleb i złożyć zamówienie u Aliny na specjały kuchni ukraińskiej.

plakatAleja

Warsztaty kwiatowe i piknik muzyczny

Udział w warsztatach z tworzenia kwiatowych wianków, które rozpoczną się o godz. 11.00 to obowiązkowy punkt programu na powitanie słonecznego lata. Podczas spotkania uczestniczki i uczestnicy pod okiem instruktorki stworzą własne kompozycje z polnych, pachnących i kolorowych kwiatów. Warsztaty poprowadzi Angelika Pasek założycielka kwiaciarni Chruśniak w Gdyni. Warsztaty są odpłatne: 20 zł / osoba

250-lecie Wielkiej Alei Lipowej. Badania archeologiczne zakończone. Co odkryto?

Na godz. 12.00 zaplanowano piknik muzyczny a’la carte - zagra kwartet smyczkowy z Orkiestry Opery Bałtyckiej w Gdańsku, a koncert poprowadzi Jerzy Snakowski. Zaserwujemy Państwu niezwykle smakowity koncert, a w nim hity muzyki klasycznej. Instrumentalne i wokalne. Jakie? To sami słuchacze wybiorą, niczym z restauracyjnego menu, te, na które przyjdzie im ochota. Zapraszamy na klasyczny chillout w cieniu parkowych lip. Wykonawcami będą śpiewaczki Maria Malionowska i Elvira Yefymenko oraz Kwartet Opera w składzie: Michał Rożek, Przemysław Treszczotka, Krzysztof Jakub Szwarc, Barbara Misiewicz. Piknik poprowadzi Jerzy Snakowski.

Spotkanie wokół książki “Opowieści Wielkiej Alei” i powrót do przeszłości

O godz. 13.00 odkryj z nami tajemnice i sekrety swojej „małej ojczyzny”! O opowieściach Wielkiej Alei, na kanwie książeczki dla dzieci (i dorosłych) o tym samym tytule rozmawiać będą prof. Katarzyna Czerwińska oraz Anna Czerwińska-Rydel. Spotkanie poprowadzi redaktorka Marzena Bakowska. Książkę „Opowieści Wielkiej Alei” oraz inne publikacje związane z historią naszego miasta i jego dzielnic będzie można nabyć przy stoisku Muzeum Gdańska. 

W osiemnastym i dziewiętnastym wieku Gdańsk słynął z licznych i pięknych ogrodów. Większość z nich, niestety, nie dotrwała do naszych czasów, a o tych, które jeszcze istnieją, wiemy bardzo mało. Jednym z takich niedocenionych zabytków jest – powstała w drugiej połowie osiemnastego wieku z inspiracji burmistrza Daniela Gralatha Starszego, a sfinansowana przez gdańskich mieszczan – Wielka Aleja Lipowa. Zapraszamy na spacer szlakiem książeczki dla dzieci „Opowieści Wielkiej Alei” – pierwszej z serii publikacji Muzeum Gdańska o ogrodach i parkach gdańskich. Przygodę rozpoczynamy na rogu ul. Popiełuszki i Zwycięstwa!

Start spaceru: na rogu ul. Popiełuszki i Zwycięstwa (rondo Ofiar Katynia, przystanek Brama Oliwska) 54°21"N 18°38"E

Organizatorzy: Fundacja Palma i Rada Dzielnicy Aniołki

Partnerzy: Muzeum Gdańska, Opera Bałtycka w Gdańsku,

Wydarzenie dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych