• Start
  • Wiadomości
  • Święto Wielkiej Alei. Historyczne spacery, opowieści, a nawet rozgrywki disc golfa

Święto Wielkiej Alei. Historyczne spacery, opowieści, a nawet rozgrywki disc golfa

Jeżeli nie macie jeszcze planów na najbliższy weekend, koniecznie zarezerwujcie ten czas dla dzielnicy Aniołki. W najbliższą sobotę, 26 czerwca, w Parku Steffensów, odbędzie się kolejne Święto Wielkiej Alei, liczącej sobie ponad 250 lat. Na miejscu będzie można się zrelaksować przy dźwiękach muzyki, pobawić z dziećmi w przyjemnym zielonym otoczeniu, a także wziąć udział w rozgrywkach sportowych lub warsztatach roślinnych. Będzie się działo!
24.06.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W sobotę wybierzcie się na kolejną odsłonę Święta Wielkiej Alei
W sobotę wybierzcie się na kolejną odsłonę Święta Wielkiej Alei
Fot. Łukasz Ogrodziński, Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

- Wielka Aleja to wyjątkowa przestrzeń, jeden z najcenniejszych zielonych zabytków w Gdańsku. Zapraszamy na jej święto do Parku Steffensów - zachęca Monika Mazurowska, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Aniołki. - To obszar unikalny w skali kraju: najstarsze w Polsce miejskie założenie zieleni w formie dwukilometrowej, czterorzędowej alei. W XIX wieku, obok paryskich Pól Elizejskich, była zaliczana do najbardziej reprezentatywnych przykładów tego typu projektów. Rozciągnięta wzdłuż dzielnicy Aniołki jest nieodłącznym elementem krajobrazu miasta, ale też miejscem pełnym tajemniczych zakamarków i historii. Wokół niej do dziś dzień znajdują się ważne gdańskie obiekty, takie jak: Opera Bałtycka, zabytkowe wille z przełomu XIX i XX wieku, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska oraz parki na terenach pocmentarnych, w tym zabytkowy park Steffensów - dodaje.

Wielka Aleja Lipowa założona została w latach 1768 - 1770. Kolejne nasadzenia miały miejsce około 1815 r. i na początku XX wieku.

Jest to czterorzędowa kompozycja przestrzenna o długości 2 kilometrów i szerokości 34,53 metra. Pierwotnie obsadzona była 1416 lipami holenderskimi (po 354 w każdym rzędzie). Po II Wojnie Światowej, podczas prac konserwatorskich, doliczono się w Alei 1311 drzew. W latach 70. XX wieku, w związku z wzmożonym zamieraniem drzew spowodowanym pracami budowlanymi w układzie komunikacyjnym, dosadzono około 220 lip.

Obecnie Aleja liczy niespełna 700 drzew. Ich wiek jest bardzo zróżnicowany: od kilkunastu lat do nawet 250. W wieku powyżej 70 lat jest ponad 400 drzew. Ponad 100 ma 250 lat.

Wielka Aleja Lipowa wpisana została do rejestru zabytków w 1967 r. Autorem projektu Alei jest kapitan Patzer, a jej fundatorem burmistrz miasta Gdańska Daniel Gralath.

 

PROGRAM

12.00-13.00 Opowieści koncertujące - opowiada Jerzy Snakowski, gra kwartet smyczkowy z Orkiestry Opery Bałtyckiej w Gdańsku

12.00-18.00 Kiermasz książek o Gdańsku

12.00-13.30 Spacerem po (historii) Wielkiej Alei dla całej rodziny / start u zbiegu ul. Popiełuszki i al. Zwycięstwa

13.00-14.00 Spacer dźwiękowy po Parku Steffensów

13.00-15.00 Warsztaty roślinne 

14.00-15.30 Spacerem po (historii) Wielkiej Alei dla całej rodziny / start u zbiegu ul. Popiełuszki i al. Zwycięstwa

14.00-17.00 Disc Golf - kurs dla początkujących i średniozaawansowanych

15.00-17.00 Warsztaty z cyjanotypii

15.00-17.00 Podwieczorek muzyczny: Jazxing live act

17.00-18.00 Wielki Quiz o Wielkiej Alei 

 

Wielki Quiz o Wielkiej Alei

Po całodniowym święcie, organizatorzy zapraszają na Wielki Quiz, w którym każdy chętny będzie mógł się przekonać, ile wie o tym niezwykłym miejscu, ale też o tym, jak dużo tajemnic kryje. W konkursie, do którego pytania przygotowało Muzeum Gdańska, może wziąć udział każdy. Dla najlepszych przewidziano nagrody.

 

Opowieści koncertujące – opowiada Jerzy Snakowski, gra kwartet smyczkowy z Orkiestry Opery Bałtyckiej w Gdańsku

Koncert, którego program na bieżąco układają słuchacze, a za każdym wskazanym utworem stać będzie historia opowiedziana przez Jerzego Snakowskiego. Będzie to zatem parkowy koncert muzycznych życzeń. Zagra kwartet smyczkowy z orkiestry Opery Bałtyckiej w Gdańsku, w składzie: Przemysław Treszczotka (skrzypce), Michał Rożek (skrzypce), Krzysztof Jakub Szwarc (altówka) i Barbara Misiewicz (wiolonczela).

 

Spacerem po (historii) Wielkiej Alei

Będzie to spacer szlakiem książeczki dla dzieci „Opowieści Wielkiej Alei” - pierwszej z serii publikacji Muzeum Gdańska o ogrodach i parkach gdańskich.

 

Spacer dźwiękowy po Wielkiej Alei z Marcinem Dymitrem

Podczas spaceru uczestnicy przemierzą trasę w okolicach Alei Zwycięstwa, dawnej Wielkiej Alei. - Spróbujemy wsłuchać się w jej dzisiejszy pejzaż dźwiękowy tego miejsca. Zastanowimy się, jak brzmiała przed laty – zapowiadają organizatorzy.

Spacer poprowadzi Marcin Dymiter, muzyk, autor książek „Notatki z terenu” (Wydawnictwo Części Proste) oraz „Przewodnika dla audiokulturalnych” (Adamada i Wydawnictwo Części Proste).

 

Kwiat paproci - warsztat rośliny, prowadzenie: Angelika Pasek

Czy wiecie, że paproć to jedna z najstarszych roślin na ziemi? Poszukiwanie jej kwiatu przypada na obchody Nocy Świętojańskiej.

- Podczas czerwcowych warsztatów, w ramach Święta Wielkiej Alei, skupimy się na jej domowej odmianie. W mieszkaniach są piękną i pożyteczną ozdobą: pochłaniają z powietrza szkodliwe substancje i nawilżają powietrze. Na warsztatach stworzymy własne kompozycje z paproci, dowiemy się jakie podłoże wybrać i jak dbać o zielone domowniczki - zachęcają organizatorzy.

Koszt: 20 zł / osoba – opłata pokrywa koszt materiałów (roślina, ziemia, doniczka), które można po warsztatach zabrać ze sobą. Zapisy pod linkiem

 

Warsztaty z cyjanotypii, prowadzenie: Agnieszka Piasecka

Cyjanotypia to jedna z najstarszych technik fotograficznych. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się, jakich substancji chemicznych należy używać, jaki wybrać papier, ile należy naświetlać negatywy oraz w jaki sposób zaimpregnować materiał, aby zdjęcie wyszło jak najlepiej. Pod czujnym okiem prowadzącej, uczestnicy stworzą roślinne kompozycje przy użyciu kwiatów i liści lipy.

Koszt: 20 zł / osoba – opłata pokrywa koszt materiałów (papier i chemia), a finalnie stworzoną fotografię (lub więcej niż jedną), będzie można ze sobą zabrać. Zapisy: https://app.evenea.pl/event/872336-1kopia1/ 

 

Disc Golf - turniej z nagrodami dla początkujących i średniozaawansowanych

To będzie pierwszy w historii Parku Steffenów turniej disc golfa. Mile widziane będą osoby pełnoletnie oraz dzieci pod opieką dorosłych. Nie znasz zasad? Nie szkodzi! Turniej odbędzie się pod okiem instruktora z grupy Disc Golf Trójmiasto. Dla zwycięzców przewidziane są nagrody.

 

Podwieczorek muzyczny: Jazxing live act

Jazxing to Jakub Sautycz i Mateusz Filipiuk, muzycy i DJe pochodzący z Gdańska, którzy wydawali w Polena Recordings, The Very Polish Cut Outs, Trasatlantyk, Father And Son Records And Tapes, U Know Me Records i Eclectics. W latach 2014-2018 organizowali cykl Gdańska Szkoła Disco. Muzyczna selekcja duetu balansuje na granicy relaksu, rozrywki i wyraźnej nuty melancholii, krążąc wokół dźwięków muzyki house i disco, podlanych krautową motoryką, repetywnością dub'u, post punkowym pazurem i ambientowym marzycielstwem" w zdecydowanie wolniejszych tempach. Podczas występu zaprezentują również niewydane wcześniej własne produkcje, urozmaicając jednocześnie DJ-set o instrumentalne improwizacje (perkusjonalia, gitara).

 

Kiermasz książek o Gdańsku

Podczas Święta Wielkiej Alei organizatorzy zapraszają także do zapoznania się z najciekawszymi książkami gdańskich wydawnictw poświęconych Gdańsku i różnym, związanych z nimi zagadnieniom.

Organizatorzy: Fundacja Palma i Rada Dzielnicy Aniołki. Partnerzy: Muzeum Gdańska, Opera Bałtycka w Gdańsku, Disc Golf Trójmiasto. Wydarzenie dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

1
Mat. Rada Dzielnicy Aniołki

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska