Święto triathlonu w Gdańsku – sprint i „olimpijka” za nami. Przed nami niedzielne emocje

W sobotę, 17 czerwca 2023 rozpoczęły się główne zmagania zawodników startujących w dwudniowej imprezie LOTTO Challenge Gdańsk. Triathlon zagościł nad Motławą już po raz jedenasty, w tym trzeci pod międzynarodową marką Challenge Family. Jako pierwsi wyruszyli na trasę zawodniczki i zawodnicy konkurencji SPRINT. W niedzielę kolejny dzień - start na dystansie średnim. Tego dnia warto też przy przemieszczaniu się po mieście wziąć pod uwagę zmienioną organizację ruchu.
17.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
zawodnicy w piankach wbiegają do wody
Triathlon jest dyscypliną, która z roku na rok cieszy się w naszym kraju rosnącym powodzeniem
fot. Bartłomiej Zborowski

LOTTO Challenge Gdańsk - sobota

Warunki pogodowe były dla uczestników optymalne – nie za ciepło, spokojna woda. Do tego szybkie trasy rowerowa i biegowa pozwalały wykrzesać duże pokłady energii.

Najszybszym zawodnikiem okazał się Jarosław Jankiewicz Delgado, któremu ukończenie trzech konkurencji (750 m pływania, 20 km jazdy rowerem i 5 km biegu) zajęło 1 godzinę 2 minuty i 50 sekund. Wygrał ze sporą przewagą, ponieważ kolejny zawodnik, Michał Czapiński zameldował się na mecie 2 minuty później, 01:04,52. Trzecie miejsce zajął Mattes Kuntermann (Niemcy) z wynikiem 01:05,44.

Wyniki – dystans SPRINT

- Bardzo fajne uczucie wygrać tutaj, startowałem w Gdańsku po raz pierwszy. Do organizacji zawodów nie mam żadnych zastrzeżeń. Trasa bardzo fajna. Warunki idealne, nie za ciepło, nie za chłodno, nie padało. Z wody wyszedłem drugi, fale trochę przeszkadzały, ale na szczęście nie były zbyt wysokie. Na rowerze poszło super, a na biegu leciałem swoje, po swój czas. Była chęć złamania godziny, ale zostawiam to sobie na następny rok. Z całego startu jestem bardzo zadowolony, szczególnie z jazdy na rowerze. Dzisiejszy start był dla mnie etapem przygotowań do zawodów w Suszu i Mistrzostw Polski, jeśli miałbym wskazać coś, co zostało do poprawy, to strefa zmian oraz kwestie techniczne – podsumował zwycięzca Sprintu.

Wśród pań zwyciężyła Agnieszka Gadomska, osiągając rezultat 01:08,55. Drugie miejsce wywalczyła Angelika Kowalska – 01:11,57. Miejsce na podium uzupełniła Karolina Szalast z czasem 01:13,11.

- Nastawienie na starcie było takie, żeby robić swoje. 6 dni temu zaliczyłam mocny start w Warszawie na „olimpijce”, dlatego nie wiedziałam do końca, czego się tu mogę spodziewać. Byłam zregenerowana, robiłam wszystko zgodnie z rozpiską trenera i to się udało zrealizować, z czego jestem bardzo zadowolona. Wiedziałam, że Karolina (Szalast – red.) jest bardzo dobrą pływaczką, wiedziałam, że z wody wyjdzie przede mną, ale podobnie jak przed rokiem wyprzedziłam ją na rowerze, tym razem już w tunelu, a potem do końca trasy jechałam i biegłam już swoje. Sądzę, że na dalszą część sezonu w każdym elemencie mogę się poprawić, ale największe rezerwy widzę w bieganiu. Został mi kawał roboty do zrobienia. Trasa niezmiennie mi się tu bardzo podoba. Kolarska nie jest jakaś wyjątkowo wymagająca, ale nie jest też płaska jak stół, są mosty, podjazdy, tunel, trasa fajna i bardzo szybko leci. Biegowa po Parku Reagana tak samo, kręta, zróżnicowana nawierzchnia, a trasa pływacka bardzo przyjemna, ładnie oznakowana, boje równiutko ustawione, tak że cała impreza genialna! – cieszyła się na mecie Agnieszka Gadomska.

rowerzyści mkną przez wiadukt
W zawodach bierze udział w sumie tysiąc zawodników
fot. Bartłomiej Zborowski

Lotto Challenge - dystans olimpijski

Kiedy ostatni zawodnicy dobiegali do mety na molo w Brzeźnie, kolejna duża grupa szykowała się do startu na dystansie olimpijskim. Tu dystanse były już bardziej wymagające, a szczególnie dużym wyzwaniem okazać miało się pływanie. O ile podczas sprintu wody Zatoki Gdańskiej były bardzo spokojne, to dwie godziny później zaczęło „bujać” już całkiem mocno. 1500 m w takich warunkach, nawet mocnym zawodnikom sprawiało już sporo trudności. Do tego doszło 40 km jazdy rowerem, w tym przez tunel pod Martwą Wisłą. Ten element trasy podoba się wielu zawodnikom startującym w Gdańsku. Zwieńczeniem był dystans 10 km do pokonania alejkami Parku Nadmorskiego im. R. Reagana.

Wyniki – dystans olimpijski

W „olimpijce” zwyciężył Krzysztof Kuczyński z wynikiem 02:03,23. Drugi na mecie był Rafał Wąsowski, który dwa pierwsze etapy pokonał praktycznie ramię w ramię z tryumfatorem. Jego czas to 02:04,35. Na trzecim miejscu uplasował się Mateusz Filipiak – 02:06,00.

- Przyjechałem nastawiony na zwycięstwo, nie ukrywam, że przejrzałem listę startową i wiedziałem, z kim mniej więcej będę się ścigał. Plan na same zawody był troszkę inny, bo nie spodziewałem się, że stracę tyle na pływaniu. Fale mnie pokonały, troszkę zaspałem, a Rafała (Wąsowskiego – przypis), który wyszedł z wody najszybciej, straciłem gdzieś na wysokości pierwszej boi, a plan był taki, żeby się go trzymać na całym dystansie. To się nie udało, więc na rowerze na początku musiałem mocno nadrobić dystans stracony do Rafała i dogoniłem go mniej więcej po 20 minutach. Na rowerze przeprowadziłem dwa ataki, ale nieudane, bo Rafał za każdym razem na nie odpowiadał. Do strefy zmian dojechaliśmy więc razem, a na początku biegu udało mi się odskoczyć. To była też część planu taktycznego, żeby szybko stracił wiarę w to, że jest w stanie wygrać. Później, kiedy przewaga była wyraźna, uspokoiłem tempo. Organizacja jest świetna, podobnie jak podczas poprzednich edycji, więc nie należy w tej kwestii nic zmieniać. Podobno jest świetna strefa finishera, więc właśnie zamierzam iść i z niej skorzystać! – podsumował zwycięzca dystansu olimpijskiego.

grupa biegaczy biegnie w parku wśród drzew
Jeszcze tylko ostatnie metry biegu.... i meta
fot. Bartłomiej Zborowski

Wśród pań z czasem 02:27,28 zwyciężyła Monika Jadczak, która po drodze nie ustrzegła się drobnych komplikacji.

- Czip rozkleił mi się w wodzie na trasie pływackiej, więc włożyłam go pod piankę i dopiero w strefie zmian sobie go zapięłam, a na rowerze już się trzymał (śmiech). Potem była mega dobra trasa kolarska, szczególnie w tunelu, bo tam się naprawdę fajnie jedzie, aż mi przerzutek zabrakło (śmiech). Najgorszy był jednak odcinek biegowy, bardzo się zmęczyłam i chciałam już tylko dobiec do mety. Na trasie rowerowej patrzyłam na nawrotach, czy ktoś jest mnie w stanie wyprzedzić, a ponieważ nikogo nie widziałam, na biegu biegłam już swoje. W Gdańsku jestem po raz pierwszy, byłam już co prawda nad polskim morzem, ale triathlon w takim miejscu to jest naprawdę super sprawa! Pewnie będę tu też za rok! - powiedziała Monika Jadczak

Drugie miejsce zajęła Ewa Dębiec – 02:33,28, a trzecia była Marta Strzelczyk – 02:34,57.

Bieg dla kobiet ze wsparciem dla hospicjum

W sobotnie odbyła się jeszcze rywalizacja pań w imprezie towarzyszącej CHALLENGEWOMEN by Brooks, czyli bieg na 5 kilometrów, dedykowany Paniom znajdującym się praktycznie na każdym poziomie sportowym i rekreacyjnym. Cały dochód z opłat startowych będzie przekazany na pomoc potrzebującym dzieciakom z Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci.

Zobacz pierwszy historyczny start ChallangeWoman by Brooks:


Aleksander Matusiński, znakomity trener lekkoatletyczny, opiekun sztafety 4×400 metrów kobiet, która dla Polski wywalczyły mnóstwo medali podczas biegu towarzyszył uczestniczkom imprezy, wraz z jedną ze swoich podopiecznych – Kornelią Lesiewicz. Kornelia to jedna z najbardziej utalentowanych biegaczek na 400 metrów na świecie. Ma na swoim koncie m.in. tytuły mistrzyni Europy i wicemistrzyni świata juniorek oraz seniorskie medale w sztafetach – na Mistrzostwach Świata Sztafet i Halowych Mistrzostwach Europy. Kornelia wystartuje wraz ze wszystkimi zawodniczkami, a wcześniej oboje przeprowadzą rozgrzewkę.

Challenge Triathlon Gdańsk. Zmiany w ruchu i komunikacji miejskiej

W sobotę i niedzielę, 17 i 18 czerwca, w związku z organizacją Challenge Triathlon Gdańsk, w godz. 6.30 - 14.00 wystąpią utrudnienia w ruchu, komunikacji miejskiej oraz dojeździe i funkcjonowaniu Stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk.

W związku z poprowadzeniem trasy rowerowej ulicami Gdańska, część z tych ulic będzie wyłączona z ruchu kołowego.

Sobota, 17 czerwca w godz. 6.30 – 14.00

Trasa sobotniej pętli rowerowej, plan miasta
Trasa sobotniej pętli rowerowej
 
  • Czarny Dwór – całkowite zamknięcie od al. Jana Pawła II do al. Gen. Hallera
  • Płażyńskiego - całkowite zamknięcie (w obu kierunkach) od al. Gen. Hallera do dojazdu do Tunelu pod Martwą Wisłą.
  • Tunel pod Martwą Wisłą im. Abp. Tadeusza Gocłowskiego – zamknięcie rury T2 w stronę Stogów
  • Trasa Sucharskiego – całkowite zamknięcie nitki w kierunku Warszawy poprzez węzły:
    • Wosia Budzysza
    • Elbląska
    • do nawrotu przed Węzłem Błonia (Olszynka, Rudniki)
  • Trasa Sucharskiego – powrót nitką w kierunku Warszawy – ruch samochodowy możliwy jest w kierunku Tunelu pod Martwą Wisłą

Niedziela 18 czerwca w godz. 6.30 - 14.00

Trasa niedzielnej pętli rowerowej, plan miasta
Trasa niedzielnej pętli rowerowej
 
  • Czarny Dwór – całkowite zamknięcie od al. Jana Pawła II do al. gen. J. Hallera
  • Płażyńskiego - całkowite zamknięcie (w obu kierunkach) od al. gen. J. Hallera do dojazdu do Tunelu pod Martwą Wisłą.
  • Węzeł Harfa do ul. Pokoleń Lechii Gdańsk (całkowite zamknięcie w obu kierunkach).
  • Tunel pod Martwą Wisłą im. Abp. Tadeusza Gocłowskiego – całkowite zamknięcie rury T2 w kierunku Warszawy
  • Trasa Sucharskiego – całkowite zamknięcie nitki w kierunku Warszawy poprzez węzły:
    • Wosia Budzysza
    • Elbląska
    • Błonia (Olszynka, Rudniki)
    • do nawrotu na Węźle Gdańsk Port
  • Trasa Sucharskiego – powrót nitką w kierunku Warszawy – ruch samochodowy możliwy jest w kierunku Tunelu pod Martwą Wisłą

TRAMWAJE:

Linia 3

W czasie trwania imprezy obowiązywać będą specjalne rozkłady jazdy. Tramwaje będą  jeździć w obu kierunkach w relacji: Łostowice Świętokrzyska - al. Hallera - Zaspa.

Na przystanku Mickiewicza możliwa będzie przesiadka na tramwaj tymczasowej linii 93 jadący w kierunku Brzeźna - do przystanku al. Płażyńskiego. Podobnie będzie można podróżować w kierunku przeciwnym, przesiadając się z tramwaju linii 93 na tramwaj linii 3.

Linia 5

Obowiązywać będą specjalne rozkłady jazdy. Linia funkcjonować będzie w obu kierunkach w relacji: Oliwa - Strzyża - Wrzeszcz - Letnica - Nowy Port - Brzeźno Dom Zdrojowy.

W kierunku Brzeźna

Pomiędzy przystankami Politechnika 02 a Brzeźno Dom Zdrojowy 03 obowiązywał będzie objazd: al. Zwycięstwa - al. Hallera - Kliniczną - Marynarki Polskiej - Wolności - Władysława IV - Oliwską - Krasickiego - Mazurską - al. Hallera - al. Płażyńskiego - Gdańską.

W kierunku Oliwy

Od przystanku Brzeźno Dom Zdrojowy 03 do przystanku Politechnika 01 tramwaje pojadą objazdem: Gdańską - Krasickiego - Oliwską - Rybołowców - Wolności - Marynarki Polskiej - Kliniczną - al. Hallera - al. Zwycięstwa - i dalej po stałej trasie.

Linia tymczasowa 93

Uruchomiona zostanie tramwajowa linia zastępcza 93 (wahadłowa), wzdłuż al. Hallera na trasie między przystankami Mickiewicza 03  a al. Płażyńskiego 01, po torze w kierunku Brzeźna. Obowiązywać będzie specjalny rozkład jazdy.  Na przystanku Mickiewicza możliwa będzie przesiadka między tramwajami 3 i 93 w czasie kilku minut.

AUTOBUSY:

Linia 124

  • Obowiązywać będą specjalne rozkłady jazdy.
  • Autobusy z przystanku Zaspa - Szpital 01 (w kierunku Wrzeszcza PKP) do przystanku Grudziądzka 05  pojadą ulicami: Jana Pawła II - Czarny Dwór - Kaczyńskiego - Kołobrzeską - Olsztyńską - Meissnera - Leszczyńskich - Chrobrego - Hallera - … i dalej po stałej trasie.
  • Zamiast na przystanku Czarny Dwór 02 zatrzymają się na przystanku Czarny Dwór 01.
  • Na trasie objazdowej obowiązywać będą dodatkowe przystanki stałe: Biały Dwór 02, Olsztyńska 03, Meissnera 01, Korczaka 02 oraz Drzewieckiego 02.

Linia 148

  • Obowiązywać będą specjalne rozkłady jazdy.
  • W kierunku Żabianki, pomiędzy przystankami Dworska 04 a Czarny Dwór 01, autobusy pojadą objazdem ulicami: … - Dworską - zawrócą na al. Hallera (przy dawnej Balladynie) - Dworską - PCK - Gdańską - Uczniowską - Kochanowskiego - Kościuszki - Rzeczypospolitej - Jana Pawła II  Czarny Dwór - … i dalej po stałej trasie.

Na trasie objazdowej obowiązywać będzie obsługa przystanków: Nowa Gdańska 01, Wrzeszczańska 01, Klonowicza 01, Kościuszki 03, Chrobrego 01, Legionów 03, Żwirki i Wigury 03, Rzeczypospolitej 1, Leszczyńskich 01, Zaspa Szpital 01.

  • W kierunku Nowego Portu, pomiędzy przystankami Przymorze Wielkie 02 a Dworska 03, obowiązuje objazd ulicami: … - Czarny Dwór - Jana Pawła II - Rzeczypospolitej - Kościuszki - Kochanowskiego -  Uczniowską (będzie zmieniona organizacja ruchu) - Gdańską - PCK - Chodkiewicza - Dworską - … i dalej po stałej trasie.

Na trasie objazdowej autobusy zatrzymają się na przystankach: Czarny Dwór 03, Zaspa Szpital 02, Leszczyńskich 02, Rzeczypospolitej 02, Bajana 03, Legionów 04, Chrobrego 02, Ostroroga 01, Klonowicza 02, Wrzeszczańska 02, Nowa Gdańska 02.

Linia 149

  • Obowiązywać będą specjalne rozkłady jazdy.
  • Pomiędzy przystankami Meissnera 01 a Kościuszki 03 autobusy pojadą ulicami: Leszczyńskich - Chrobrego - skrzyżowanie Chrobrego/Hallera - Hallera … i dalej po stałej trasie.
  • Na trasie objazdowej zatrzymają się na przystankach: Korczaka 02, Drzewieckiego 02, Grudziądzka 05 oraz Lwowska 01.

Linia 158

  • Obowiązywać będą specjalne rozkłady jazdy.
  • Linia rozpocznie funkcjonowanie dopiero około godz. 14.00.

Linia 249

  • Obowiązywać będą specjalne rozkłady jazdy.
  • Pomiędzy przystankami Chrobrego 02 a Leszczyńskich 03 autobusy pojadą ulicami: Hallera - (zawracanie na wysokości zajezdni GAiT) - Hallera - Grudziądzką - Leszczyńskich … i dalej po stałej trasie.
  • Na trasie objazdowej zatrzymają się na przystankach: Grudziądzka 05, Drzewieckiego 01, Korczaka 01.

Linia 606

  • Kursy o godzinach: 11.04, 11.44, 12.24 i 13.24 z przystanku Westerplatte 01 w kierunku Wałów Piastowskich (pomiędzy przystankami Ku Ujściu 02 a Brama Wyżynna 03 zostaną skierowane trasą objazdową ulicami: starą Sucharskiego - Lenartowicza - Siennicką - Podwale Przedmiejskie - Okopową - Wały Jagiellońskie, bez obsługi dodatkowych przystanków na trasie.
  • Kierunek przeciwny bez zmian.

Linia 658

  • Obowiązywać będą specjalne rozkłady jazdy.
  • Linia rozpocznie funkcjonowanie dopiero od kursu o godz. 14:09 z przystanku Polsat Plus Arena Gdańsk 04.

 

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza