• Start
  • Wiadomości
  • Niepodległa w czasach pandemii. 102. rocznica odzyskania niepodległości i obchody Grudnia ‘70

Niepodległa w czasach pandemii. 102. rocznica odzyskania niepodległości i obchody Grudnia ‘70

Miasto zostało już przystrojone w biało-czerwone barwy. Patriotyczne kotyliony można zobaczyć m.in. na ul. Długiej i Długim Targu, a także na kilku pomnikach. Obejrzeć można też wystawy fotograficzne, przygotowane specjalnie na tę okazję, na placu przy Podwalu Staromiejskim, a także na rondzie przy Targu Drzewnym. W środę, 11 listopada, władze Gdańska złożą kwiaty u stóp pomnika króla Jana III Sobieskiego i "Tym, co za polskość Gdańska". Co jeszcze będzie się działo?
10.11.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać fontannę Neptuna. Na pierwszym planie na ogrodzeniu przed fontanną zawieszono duży biało-czerwony kotylion
Biało-czerwone kotyliony ozdobiły miasto, w tym także symbol Gdańska - Fontannę Neptuna
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Gdańsk uczci Narodowe Święto Niepodległości oraz obchody 50. rocznicy Grudnia’70. Podczas wtorkowej konferencji, 10 listopada, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Lech Parell, prezes stowarzyszenia SUM i Gdańskiego Centrum Multimedialnego, Henryk Knapiński, współtwórca Pomnika Poległych Stoczniowców oraz Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, przedstawili plany obchodów tych ważnych w historii Polski i Gdańska wydarzeń.

- W środę, 11 listopada, przypada 102 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Dziękuję stowarzyszeniu SUM, choć tego dnia nie odbędzie się Parada Niepodległości, to jednak kontynuujemy wspólnie tradycję świętowania Biało-Czerwonej – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Co to znaczy dziś, w XXI wieku, być patriotą? Powiem, co to oznacza dla mnie i co ja zrobię: tego dnia będę chciała komuś pomóc, komuś kto jest samotny, kto nie ma z kim być, z kim porozmawiać. Każdy z nas może zadzwonić. Pomagać można w wielu formach – dodała.

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

 

 

11 listopada  - Narodowe Święto Niepodległości

Obchody rozpoczną się o godzinie 10 przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego, u zbiegu alei Grunwaldzkiej i Wojska Polskiego. Jak każdego roku, prezydent Gdańska wspólnie z radnymi Miasta Gdańska, gdańskim oddziałem Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej i dowództwem Garnizonu Gdańskiego zainauguruje obchody odzyskania niepodległości składając kwiaty u stóp pomnika.

 

Flaga nad Gdańskiem

Dzień Niepodległości w Gdańsku uczczony zostanie także poprzez podniesienie flagi państwowej na, znajdujący się na Górze Gradowej, najwyższy w mieście maszt. Podczas symbolicznych uroczystości, które rozpoczną się o godzinie 10.30 planowana jest także salwa honorowa z repliki armaty Elżbieta. Wydarzeniu towarzyszyć będzie koncert mobilnego carillonu i trębaczy. Uczestniczyć w nim będą prezydent Aleksandra Dulkiewicz i Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska.

 

 

W samo południe, zabiją serca dzwonów Bazyliki Mariackiej i kościoła św. Katarzyny. Na godzinę 12.00 planowana jest także uroczysta msza w Bazylice Mariackiej.

 

Na zdjęciu pomnik króla Jana III Sobieskiego, wykonany w kolorze zielonym. Przyozdobiony w biało-czerwony kotylion
W tym roku nie będzie tradycyjnej Parady Niepodległości, warto jednak udać się na spacer w okolice pomnika króla Jana III Sobieskiego
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Barwy Biało-Czerwone

- To będzie inne świętowanie niż co roku, ale na pewno macie w domach flagi, które niejednokrotnie rozdawaliśmy przy różnych okolicznościach. Ozdóbmy nasze balkony, okna, przedproża. Niech Gdańsk będzie Biało-Czerwony! – zaapelowała prezydent Dulkiewicz.

Miasto ozdobiły też kotyliony. Przystrojona została m.in. kładka nad Motławą prowadząca na Wyspę Oławiankę, zieleń na Placu Kobzdeja i latarnie na Długim Targu. Biało-czerwone barwy umieszczono także na przedprożach Ratusza Głównego Miasta, budynku Rady Miasta i Urzędu Miejskiego. Kotyliony zyskały gdańskie pomniki: Jana III Sobieskiego i marszałka Józefa Piłsudskiego. Jeden z nich zawisł także na ogrodzeniu fontanny Neptuna.

 

zdjęcie zrobione nocą, ulicą jadą samochody, widać podświetlony na kolory biało-czerwone wysoki wieżowiec
W narodowe kolory biało-czerwone przystrojone są również
fot. Lech Parell

 

 

Parady - wspomnień czar

W środę o godz. 11.00 prezydent Dulkiewicz, wraz z radną Miasta Gdańska Anną Golędzinowską, złoży kwiaty pod pomnikiem Króla Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym, a o godz. 11.30 wraz z radną Kamilą Błaszczyk, pod pomnikiem „Tym, co za polskość Gdańska” przy ul. Podwale Staromiejskie. To nieprzypadkowe miejsca - są ważnymi punktami na corocznej Paradzie Niepodległości.

 

 

- Parada Niepodległości stała się tradycją od 2003 roku w Gdańsku i zapoczątkowała modę na radosne świętowanie, która przyjęła się w całej Polsce, bo wiemy, że w setkach miast przechodziły Parady Niepodległości, podobne do tych gdańskich - mówił podczas briefingu Lech Parell, prezes Stowarzyszenia SUM. - Rzeczą najważniejszą dla nas jest okazanie takiego patriotyzmu, który polega na tym, że będziemy zachowywać się w sposób bezpieczny. Parada, taka jaką wszyscy znamy, w tym roku się nie odbędzie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyśmy wspomnieli o tym jak obchodziliśmy 11 listopada w ostatnich latach. Dlatego przygotowaliśmy na ulicach Gdańska, pod pomnikiem "Tym co za polskość Gdańska", a także pod pomnikiem Jana III Sobieskiego wystawę zdjęć z naszych poprzednich parad. Jest to wystawa, która pokazuje jak bardzo Gdańsk jest biało-czerwony, jak bardzo Gdańsk jest patriotyczny i jak bardzo gdańszczanie tę patriotyczną tradycję kultywują - tłumaczył. 

Plansze ze zdjęciami wystawione zostały w miejscu, gdzie zwykle zaczynała się uroczysta Parada Niepodległości - na placu przy ul. Podwale Staromiejskie, przy pomniku Tym co za polskość Gdańska oraz, dodatkowo, w okolicach pomnika Jana III Sobieskiego. Wystawa będzie dostępna od 11 do 30 listopada, a wydłużony jej czas trwania umożliwi obejrzenie zdjęć wszystkim zainteresowanym z zachowaniem środków bezpieczeństwa, bez ryzyka nadmiernego gromadzenia się.

 

Na zdjęciu widać fragment wystawy fotograficznej umieszczonej na jasnych planszach
Parady w tym roku nie będzie, jest za to wystawa o paradach, które odbyły się w Gdańsku w poprzednich latach
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

W dniach 11-30 listopada zostanie również uruchomione specjalne radio na falach UKF 91.30 MHz, gdzie będzie emitowana okolicznościowa audycja radiowa poświęcona historii gdańskich obchodów Dnia Niepodległości.

Wystawę będzie można obejrzeć, a programu wysłuchać także na stronie www.paradaniepodleglosci.pl.

 

Dwa koncerty online

W środę, o godzinie 13.00, z wieży Ratusza Głównego Miasta zabrzmią carillony. Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska, wykona pieśni patriotyczne oraz utwory muzyki polskiej i gdańskiej. Nie zabraknie też Mazurka Dąbrowskiego.

- O godzinie 18.00 na portalu gdansk.pl transmitowany będzie Koncert Weterana. Utwory muzyczne będą przeplatane wystąpieniami kombatantów. We wrześniu, kiedy ten dzień przypada, nie mogliśmy go należycie uczcić z powodu pandemii, teraz mamy szansę podkreślić jego wagę – podkreślała prezydent Gdańska.

Cappella Gedanensis wykona tego dnia koncert transmitowany na swoim YouTube oraz na www.gdansk.pl o godzinie 20.00. W repertuarze - pieśni patriotyczne.

 

50. rocznica Grudnia ‘70

- W roku 2020 mija też 50 lat, które dzielą nas od wydarzeń Grudnia ‘70. Grudnia, który spłynął krwią. Krwią spłynęły ulice Gdańska, Gdyni, Elbląga, Szczecina… W roku ’70 robotnicy postanowili wyjść na ulice i zawalczyć – tak o obchodach kolejnej ważnej rocznicy mówiła we wtorek prezydent Dulkiewicz. - Ze względów epidemicznych nie będziemy mogli uczcić tych tragicznych, ale przełomowych wydarzeń, tak jak ich ofiary by zasługiwały, ale odsłonimy w Gdańsku 6 z 8 zaplanowanych tablic poświęconych tym, którzy zginęli. Widoczny znak pamięci o tym, co się wydarzyło. Z tej krwi z grudnia zrodziła się nadzieja. 10 lat później powstał Pomnik Poległych Stoczniowców, w trzy miesiące. To cud techniki, dar Polek i Polaków z całego świata. 16 grudnia w rocznicę tragicznych wydarzeń z roku ’70 i 16 grudnia w 40 lat po odsłonięciu pomnika, z zachowaniem rygorów bezpieczeństwa, zapraszamy do uroczystości, które uczczą pamięć poległych – dodała prezydent.

Osiem tablic upamiętniających ofiary Grudnia ’70, odsłoniętych zostanie w miejscach, w których zginęli. Obok tablic staną kubiki z informacją o ofiarach oraz o Grudniu ’70. Uroczyste odsłonięcie 6 z nich, wspólnie z rodzinami ofiar, nastąpi właśnie 16 grudnia.

 

4
Gdańsk przygotowuje się już także do obchodów Grudnia'70
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Premiera filmu

50. rocznica wydarzeń grudniowych upamiętniona zostanie też premierą filmu o twórcach pomnika Poległych Stoczniowców 1970.

- W porozumieniu z prezydentem Pawłem Adamowiczem, który zamówił u nas scenariusz do filmu, następnie przy współpracy z Urzędem Miejskim, panią prezydent Aleksandrą Dulkiewicz i Telewizją Polską, kończymy produkcję filmu o ludziach, którzy zbudowali pomnik. O pomniku jest już kilka materiałów filmowych, ale nie ma o tych ludziach, którzy za darmo montowali, wykonali go. Premiera tego filmu odbędzie się najprawdopodobniej 16 grudnia - poinformował Henryk Knapiński, współtwórca Pomnika Poległych Stoczniowców.

 

Rocznica "Grudnia" w Europejskim Centrum Solidarności

- Dla Polski XX wiek był trudny, ale po okresie II Wojny Światowej i komunizmu przyszedł moment drugiej niepodległości, jej kolebką jest Gdańsk. 1918 i 1970 - te daty są ze sobą powiązane – mówił Basil Kerski, dyrektor ECS. – Grudzień ’70 to także początek ruchu Solidarność. Grudzień pamiętamy nie tylko jako 70. rok, ale jeden z czynów społecznych w grudniu 80, czyli wspomniane już przez panią prezydent odsłonięcie pomnika. To było pierwsze miejsce w całym bloku sowieckim, w którym upamiętniono ofiary komunizmu, ten pomnik w roku 81. był miejscem, w którym komuniści kapitulowali. To było też zwycięstwo obywateli. Tu mamy żywą pamięć drugiej niepodległości. Chcemy 16 grudnia być pod pomnikiem – zapowiedział Kerski.

16 grudnia o godzinie 17.00 rozpoczną się główne obchody 50 rocznicy Grudnia ’70: odczytanie apelu poległych, odsłonięcie tablic przed bramą historyczną nr 2, koncert w wykonaniu Schola Cantorum Gedanensis. Na Placu Solidarności stanie okolicznościowa wystawa przygotowana przez IPN. Wszystkie wydarzenia odbędą się w rygorze sanitarnym. 

Oprac. KG

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Zajezdnia tramwajowa powstanie na Ujeścisku