• Start
  • Wiadomości
  • Święto Nietoperzy na zakończenie sezonu turystycznego w Zbiorniku Wody Stara Orunia

Święto Nietoperzy na zakończenie sezonu turystycznego w Zbiorniku Wody Stara Orunia

To ostatni moment, aby jeszcze w tym roku zwiedzić Zbiornik Wody Stara Orunia. W najbliższy weekend, 27 i 28 sierpnia, z okazji Święta Nietoperzy przygotowano więcej terminów zwiedzania tego nietypowego obiektu. Zaplanowano też dodatkowe atrakcje.
25.08.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Czy podziemny zbiornik wodny może zachwycać swoją architekturą? Tak!
Czy podziemny zbiornik wodny może zachwycać swoją architekturą? Tak!
Fot. GIWK

Zobacz zbiornik wody, posłuchaj chiropterologa

Z początkiem września zabytkowy Zbiornik Wody Stara Orunia przygotowuje się na przyjęcie skrzydlatych ssaków. Bowiem od jesieni do wiosny kilkaset nietoperzy znajduje schronienie w tym nietypowym, podziemnym obiekcie. Tym samym nie jest on już dostępny dla zwiedzających. Są to zwierzęta, które od lat fascynują i rozbudzają ludzką wyobraźnię. Wokół nich narosło jednak wiele mitów, które będzie można rozwiać dzięki plenerowym weekendowym atrakcjom - wystawie przy Zbiorniku Wody Stara Orunia i spotkaniom z ekspertami. Wśród atrakcji zaplanowano wykład chiropterologa (eksperta od nietoperzy), gry w rzeczywistości wirtualnej, zajęcia kreatywne dla dzieci, gry i zabawy nietoperzowe.

Burza i ulewne deszcze na Pomorzu

Gdański zbiornik wody jak obiekt sakralny

Podziemny zbiornik Orunia charakteryzuje się ceglaną scenerią - wśród arkad przypominających bardziej budowle sakralne niż obiekty o funkcji technicznej. Wystrój zbiornika jest surowy. Dla spokoju i komfortu nietoperzy wnętrze zbiornika zachowało swój pierwotny charakter i naturalną „patynę”. Wewnątrz znajduje się woda, dlatego zwiedzanie odbywa się po specjalnie przygotowanych pomostach.

Zbiornik Stara Orunia został zbudowany w 1869 roku, i był jednym z kluczowych elementów kompleksowego systemu wodociągowo-kanalizacyjnego wybudowanego na zlecenie Leopolda von Wintera. Uczestniczył w tym znany specjalista od kanalizacji sanitarnej i deszczowej, Eduard Wiebe. Powstał wówczas bardzo nowoczesny, kompletny system - od ujęcia przez sieć wodociągową, sieć kanalizacyjną, centralną pompownię ścieków. Były to realizacje prototypowe w naszej części Europy, często kopiowane przy budowie podobnych inwestycji. 

Zajrzyjcie do zbiornika wody na Oruni, poznajcie ciekawostki o nietoperzach
Zajrzyjcie do zbiornika wody na Oruni, poznajcie ciekawostki o nietoperzach
Fot. GIWK

Zapisy i bilety

- Zbiornik Orunia cieszy się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających, ale jest dostępny w sezonie najkrócej - tylko do końca wakacji. Dlatego w najbliższy weekend, 27 i 28 sierpnia, na zakończenie sezonu, przygotowaliśmy dla wszystkich chętnych możliwość zwiedzania obiektu co pół godziny, w godzinach od 10.00 do 20.30 - mówi Dorota Sawczyszyn, koordynatorka Gdańskiego Szlaku Wodociągowego z miejskiej spółki Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna. - Dzięki temu do zbiornika będzie mogło wejść łącznie aż 1320 osób - dodaje.

Na zwiedzających, standardowo, czekać będą przewodnicy oraz dodatkowe atrakcje z okazji Święta Nietoperzy. Atrakcje wokół zbiornika, w strefie punktu widokowego są bezpłatne. Wejście do zbiornika jest płatne - bilety kosztują 15 zł.

Można je zakupić on-line na stronie www.szlak.gda.pl

Oprac. KG

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów