"Jesteście wyjątkową marką na mapie Polski"
Uroczystość odbyła się w gmachu Europejskiego Centrum Solidarności. Pracownice i pracowników gdańskiego MOPR doceniono za rzetelność i odpowiedzialność w działaniu na rzecz mieszkanek i mieszkańców naszego miasta. Wyróżnienia wręczono osobom, które "nie boją się wyzwań, inspirują do mądrego pomagania, z troską i dbałością wspierają potrzebujących".
W wydarzeniu uczestniczyły władze Gdańska.
- Jesteście ludźmi do zadań specjalnych, nie ma co do tego wątpliwości - podkreśliła Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. - Świat się zmienia, demografia się zmienia. Rola naszej pracy, a także sposobu, w jaki pracujemy, będzie rosła. MOPR, i wasz zespół, od wielu lat jest wyjątkową marką na mapie polityki społecznej Polski. Jesteśmy zespołem, który poszukuje nowych rozwiązań, by jak najlepiej, jak najefektywniej pomagać ludziom, być z nimi tam, gdzie tego potrzebują - zwróciła uwagę.
W imieniu miejskich radnych podziękowania za codzienną pracę pracowników społecznych złożyła przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak. Radę Miasta reprezentowały też radne: Jolanta Banach i Teresa Wasilewska.
Przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci. Jak zapobiegać, pomagać, reagować
- Wasza praca, moim zdaniem, jest najtrudniejszą, jaką można wykonywać na rzecz naszego miasta - oceniła przewodnicząca Owczarczak. - Jesteście tym miejscem, w którym człowiek jest najważniejszy. Wykonujecie pracę, która wymaga wielkiej siły, radzenia sobie z emocjami. Dzięki waszej pracy czujemy się bezpiecznie w Gdańsku. Wiemy, że nasze mieszkanki i mieszkańcy są dobrze zaopiekowani. Życzę państwu, żebyście mieli z waszej pracy zawsze ogromną satysfakcję.
W wydarzeniu uczestniczyli też policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, którzy podziękowali pracownikom MOPR za codzienną współpracę ze służbami.
Zmieniać świat na lepsze
Życzenia z okazji Dnia Pracownika Socjalnego złożyły też Katarzyna Weremko, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego oraz Ewa Szczypior, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, która podkreśliła, że: „Etos pracy socjalnej wymaga realizowania misji, wsłuchania się w potrzeby drugiego człowieka i skutecznego pomagania".
Głos zabrała także dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, Agnieszka Chomiuk.
- Nasza wspólna praca ma głęboki sens. Codziennie możemy zmieniać świat, sprawiać aby był lepszy - powiedziała Agnieszka Chomiuk. - Dziękuję Wam za serce dla mieszkanek i mieszkańców, za pracę na ich rzecz, za zaangażowanie i waszą pasję w działaniu. Dziękuję za to, że jesteśmy drużyną i razem możemy dokonywać dobrych zmian dla mieszkanek i mieszkańców.
Centrum Społeczności w Gdańsku. Spotkania, warsztaty, panele dyskusyjne
Medale dla wyróżniających się pracowników
W trakcie uroczystej gali pracownikom MOPR wręczono medale Prezydenta Miasta Gdańska. Otrzymali je:
- Irena i Marek Malek-Podjascy, prowadzący rodzinny dom dziecka;
- Magdalena Anioła, psycholog w Wydziale Wsparcia Psychologicznego;
- Beata Godziszewska, starsza pracownica socjalna w Centrum Pracy Socjalnej 10;
- Krzysztof Król, kierowca w Wydziale Organizacyjno-Technicznym;
- Elżbieta Pukszta, kierowniczka Wydziału Integracji i Profilaktyki;
- Marek Rycharski, kierownik CPS 8;
- Joanna Schroeder-Gutkowska, asystentka rodziny w Samodzielnym Referacie Asystentury Rodzin;
- Barbara Tomasik-Mejsner, kierowniczka Samodzielnego Referatu Analiz i Programów.
- W zawodzie pracownika socjalnego trzeba mieć tę przysłowiową „pomocową żyłkę” i wielkie pokłady empatii. Bez tych cech człowiek szybko się wypali. Zawsze chciałam ludzi wspierać. Każdy z nas robiąc coś dobrego na rzecz drugiego człowieka sprawia, że świat jest odrobinę lepszy. W tych naszych codziennych działaniach jest siła. Czuję radość i zawodowe spełnienie, kiedy słyszę ciepłe słowa od swoich podopiecznych - powiedziała Beata Godziszewska, która pracuje w MOPR od 2009 r.
Nagrodzony Marek Rycharski pracuje w gdańskim MOPR od ponad 30 lat.
- Zawsze chciałem mieć pracę, w której trzeba myśleć i sensownie działać, kreatywnie podchodzić do każdej sytuacji. Są one trudne i zaskakujące. Wymagają działania zespołowego, co mi bardzo odpowiada - podkreślił Marek Rycharski.
Ludzie z misją - świadomi i zaangażowani w pomaganie
W 2020 roku powstała strona www.ludziezmisja.pl, na której prezentowane są specjalistki i specjaliści gdańskiego Ośrodka - aktywni, zaangażowani w niesienie wsparcia mieszkankom i mieszkańcom. To osoby, które podejmują trudne wyzwania, by sprostać potrzebom swoich podopiecznych. Są kreatywne, pełne pasji i chęci, by jeszcze lepiej pomagać. Podczas czwartkowej uroczystości do grona „Ludzi z misją”, wybieranych w gdańskim MOPR, dołączyły kolejne osoby:
- Aleksandra i Andrzej Baran, prowadzący rodzinny dom dziecka;
- Dorota Baszkowska, starsza specjalistka pracy socjalnej w Wydziale Reintegracji Osób w Bezdomności;
- Anna Chober, specjalistka pracy socjalnej w CPS 4;
- Magdalena Mikosza, koordynatorka rodzinnej pieczy zastępczej w Wydziale Pieczy Zastępczej;
- Adam Bronk-Zdunowski, starszy pracownik socjalny w Ośrodku Interwencji Kryzysowej.
Zachęcamy do posłuchania ich historii w podcaście o „Ludziach z misją”.
Oprac. KG