60 lat od zasiedlenia pierwszego bloku na Przymorzu Wielkim
Powody do czwartkowego świętowania są dwa. Są to jubileusze:
- 60 - lecie zasiedlenia pierwszego bloku na terenie Przymorza Wielkiego - obecnie jest to budynek przy ul. Lecha Kaczyńskiego 2 (stało się to w czerwcu 1964 roku),
- 55 urodziny Biblioteki Naukowej, która swoją siedzibę ma w tej dzielnicy (działa od maja 1969 r.)
Z tej okazji, w czwartek 24 października, o godz. 16.30, odbędzie się koncert duetu Ziemia Uniwersalna w Filii Naukowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku przy ul. Obrońców Wybrzeża 2. Godzinę później, w tym samym miejscu, będzie można spróbować jubileuszowego tortu i kawy.
- Przyjdźcie, aby wspólnie celebrować naszą społeczność i spędzić miło czas z sąsiadami - zachęca Krzysztof Skrzypski.
Kolejny etap rewitalizacji Opływu Motławy. Przyjdź na spotkanie
Dzielnica falowców
Przymorze Wielkie charakteryzuje wysoka i szeroka zabudowa. To w tej dzielnicy stoi najwięcej tzw. falowców. 10 czerwca 1959 r. wmurowano kamień węgielny pod pierwszy budynek Spółdzielni Mieszkaniowej „Przymorze”. Budowę rozpoczęto od osiedla nr 2 (między ul. Piastowską a dawną ul. Lumumby,) i nr 3 (między ul. Lumumby a Obrońców Wybrzeża). W sumie Spółdzielnia Mieszkaniowa Przymorze w okresie 1960-1981 wybudowała 15 252 mieszkania. W ponad stu blokach i tzw. punktowcach zamieszkało blisko 50 tys. osób.
Najdłuższy falowiec w Polsce: 11 pięter, sześć klatek i 6 tys. mieszkańców
Ogromnym walorem tej dzielnicy jest sąsiedztwo plaż i parku nadmorskiego im. Ronalda Reagana.
Przymorze Wielkie bez rady dzielnicy
To jedna z dwóch dzielnic, w której mieszkańcy nie wybierali 13 października br. radnych dzielnicowych na kadencję 2024 - 2029. W wyznaczonym terminie zgłosiło się bowiem zbyt mało kandydatów na radnych. Nowy termin wyborów dla tej dzielnicy, a także dla Stogów, gdzie była podobna sytuacja, ogłoszony zostanie w najbliższych tygodniach.