• Start
  • Wiadomości
  • Święto Wolności i Praw Obywatelskich: zobacz zapis debat, przeczytaj relacje

Święto Wolności i Praw Obywatelskich: zobacz zapis debat, przeczytaj relacje

4-5 czerwca w Gdańsku odbyło się Święto Wolności i Praw Obywatelskich. Było to kilkadziesiąt pasjonujących debat i spotkań, w których udział wzięli politycy, publicyści ale także gwiazdy kina i muzyki. Wydarzenia były transmitowane na żywo trzech kanałach. Można je obecnie wszystkie obejrzeć oraz przeczytać relacje z wielu z nich.
06.06.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Scena z napisem Strefa Społeczna, przed nią ludzie na leżakach i stojący
Otwarcie Strefy Społecznej podczas Święta Wolności i Praw Obywatelskich, czerwiec 2022
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Święto Wolności i Praw Obywatelskich odbywało się w 2022 roku w Gdańsku, w dniach 3 - 5 czerwca. Była to czwarta edycja tej imprezy organizowana dla uczczenia wyborów do Sejmu i Senatu, które odbyły się w czerwcu 1989 r. Choć wolne były tylko częściowo, stały się gwoździem do trumny systemu komunistycznego. "Solidarność" wygrała wszystko, co było tylko możliwe a nawet więcej. Zdobyliśmy wówczas 99 proc. miejsc w Senacie (na 100 możliwych), przy czym setnym senatorem został senator niezależny, a nie przedstawiciel władz komunistycznych. W Sejmie "Solidarność" zdobyła wszystkie 35 proc. miejsc, które dopuszczało porozumienie Okrągłego Stołu. Ważne jest jednak również to, że znaczną część mandatów poselskich zdobyli ci przedstawiciele PZPR, PSL i SD, którzy zyskali poparcie "Solidarności". A nie ci, na których stawiała komunistyczna władza.  

Tegoroczne wydarzenia organizowane były przez Miasto Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności i Fundację Gdańską.

Nasz portal, www.gdansk.pl, relacjonował większość debat i spotkań. Transmisja była prowadzona równolegle na trzech kanałach. Ponadto część wydarzeń została podsumowana w formie artykułów. Poniżej dokładny opis tego, co znajduje się w naszych zasobach.

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

Aby zobaczyć poszczególne pozycje należy kliknąć na tytuł debaty. Jeśli opis poniżej ma podświetlony link to oznacza, że można również przeczytać relację tekstową, zobaczyć relację fotograficzną, a często także wyodrębnione, najciekawsze fragmenty debaty.

 

Strefa Społeczna - kanał 1

Na kanale 1 transmitowaliśmy wydarzenia w Strefie Społecznej, znajdującej się w namiotach przy ECS.

W niedzielę, 5 czerwca, transmitowaliśmy:

Hala Debat - kanał 2

W tym miejscu (Kanał 2) łączyliśmy się z Halą Debat przy ECS.

  • "Korzyści z sieciowania i federalizacji organizacji pozarządowych. Czy warto?". Uczestnikami byli m.in. radca prawny Wojciech Dec, dziennikarz Wojciech Rogacin, dyrektor Fundacji RC i nauczyciel akademicki Łukasz Samborski oraz prezeska Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych w Warszawie Karolina Dreszer-Smalec. 
  • “Jak światowy street art zareagował na wojnę na Ukrainie - Urban Forms” - z udziałem Aleksandry Dudek, doktorantki na Uniwersytecie Łódzkim.
  • "Prawda wojny. Propaganda o wojnie”. Spotkanie prowadzili dziennikarze Magdalena Rigamonti i Jarosław Włodarczyk. Ich gośćmi byli dziennikarze wojenni oraz publicyści, znający się na tematyce rosyjskiej i ukraińskiej: Wojciech Bojanowski (TVN24), Agnieszka Lichnerowicz (TOK FM), Wacław Radziwinowicz (Gazeta Wyborcza) oraz Wojciech Rogacin (autor biografii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego). Relacja tekstowa tutaj.
  • "Szkoła równego startu". Dyskusja o teraźniejszości i przyszłości polskiej szkoły z udziałem m.in.

    Agnieszki Tomasik dyrektorki Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdańsku, Marty Młyńskiej - trenerki i specjalistki od przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu nauczycieli oraz Przemysława Staronia - psychologa, kulturoznawcy, Nauczyciela Roku 2018. Debatę prowadził Marek Wałuszko. Relacja tekstowa tutaj.

W niedzielę, 5 czerwca, transmitowaliśmy:

 

Audytorium Europejskiego Centrum Solidarności - kanał 3

1989 – CZASY PRZEŁOMÓW – 2022 | debata

W sobotę, 4 czerwca, transmitowaliśmy debatę "1989 - czasy przełomów - 2022", w której udział brali: ukraińska dziennikarka Tamara Duda, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca, poseł i historyk Paweł Kowal oraz Andrij Sadowy, mer Lwowa. 

Dyskusję prowadził dziennikarz i publicysta Tomasz Lis, do niedawna redaktor naczelny tygodnika "Newsweek Polska".

Przeczytaj relację z debaty  "1989 - czasy przełomów - 2022"

Przeczytaj także o innych działaniach, jakie odbyły się w ramach gdańskiego święta:

Czytaj także: Rękawice bokserskie braci Kliczko w darze dla Europejskiego Centrum Solidarności

W sobotę, 4 czerwca, odbył się wernisaż wyjątkowej wystawy "Sława Ukrajini! Symbole niepodległości", którą można obejrzeć w gmachu ECS. Ukazano na niej symbole ukraińskiej niepodległości i nowoczesnej tożsamości. Zaprezentowano też rękawice braci Kliczko, w których słynni pięściarze walczyli na światowych ringach. Teraz stały się nowym eksponatem w zbiorach Europejskiego Centrum Solidarności.

Czytaj także: Osiem minut, 9 ludzkich historii. Poruszający klip kampanii Gdańsk Miastem Równości. PREMIERA

W Gdańsku odbyła się premiera specjalnego spotu kampanii Gdańsk Miastem Równości. Jego celem jest pokazanie, że jesteśmy miastem otwartym, od lat konsekwentnie pomagającym budować życie mieszkańców bez nietolerancji i wstydu. Osiem minut, piękne zdjęcia, muzyka i dziewięć bardzo osobistych opowieści. Trudno nie uronić łzy i nie poczuć radości w sercu.

 

 

 

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Lekcja obywatelska w Ósemce