• Start
  • Wiadomości
  • Czarownice, mieszczki, pokutnice - rozmowa o dawnych mieszkankach Gdańska

Czarownice, mieszczki, pokutnice - rozmowa o dawnych mieszkankach Gdańska

Spotkanie z Michałem Ślubowskim, autorem książki „Czarownice, mieszczki, pokutnice. Gdańskie szkice herstoryczne” odbędzie się 5 maja o godz. 20 na kanale NCK na Facebooku. Poprowadzi je Dominika Ikonnikow – historyczka, autorka tras „Szlakiem kobiet” po Głównym i Starym Mieście, koordynatorka cyklu wykładów Akademii Gdańska przy Instytucie Kultury Miejskiej.
05.05.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Fragment okładki książki Michała Ślubowskiego „Czarownice, mieszczki, pokutnice. Gdańskie szkice herstoryczne”
Fragment okładki książki Michała Ślubowskiego „Czarownice, mieszczki, pokutnice. Gdańskie szkice herstoryczne”
mat. pras.

 

Wśród bohaterek debiutanckiej książki Michała Ślubowskiego „Czarownice, mieszczki, pokutnice. Gdańskie szkice herstoryczne” (wydana przez Wydawnictwo Marpress) znalazły się: święta - Pelagia Jawnogrzesznica, ale też Anna Krüger, ostatnia spalona na stosie gdańszczanka, której demon o imieniu Klaus obiecał podobno piękne miejsce w piekle. Znajdziemy tu opowieść o Elżbiecie Koopman-Heweliusz - gdańskiej astronom, wykształconej, znającej kilka języków, która w 1663, w wieku 16 lat wyszła za mąż za 52-letniego Jana Heweliusza oraz o innych, również współczesnych mieszkankach Gdańska, pielęgnujących dziedzictwo minionych wieków. Debiutancka książka stanie się podstawą do rozmowy o prawach kobiet, ich pozycji społecznej, zawodowej i kulturowej na przestrzeni wieków.

Z autorem Michałem Ślubowskim, absolwentem Wydziału Historycznego UG, przewodnikiem po Górze Gradowej i Oliwie, twórcą bloga „Gedanarium”, poświęconego historii Gdańska, stypendystą Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska (2019)porozmawia Dominika Ikonnikow - historyczka, gedanistka i radna dzielnicy Śródmieście. Jest ona współautorką trasy gdańskich emancypantek w „Szlaku Kobiet” pod red. Ewy Furgał, autorką trasy śladem działaczek polonijnych w Wolnym Mieście Gdańsku oraz koordynatorką cyklu popularnych wykładów Akademii Gdańska przy Instytucie Kultury Miejskiej. Zawodowo związana jest z Europejskim Centrum Solidarności.

Zapraszamy do słuchania w środę, 5 maja, o godz. 20, na profilu Nadbałtyckiego Centrum Kultury na Facebooku.



TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku