Pojawienie się św. Łucji to znak zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Jak mówi Magdalena Pramfelt prezes Polsko-Szwedzkiej Izby Gospodarczej i prezydent Stowarzyszenia Konsulów Honorowych w Polsce święta Łucja przynosi światło i radość ze świąt. Prezes Pramfelt od wielu lat dba o to, by tradycję szwedzkiego Dnia Świętej Łucji było widać też w Trójmieście.
Współgospodarzem wydarzenia był Andrzej Stelmasiewicz, prezes Fundacji Wspólnota Gdańska. Orszak przemierzający wieczorem alejki rozświetlonego Parku Oliwskiego tworzą studentki i studenci filologii szwedzkiej z Ateneum Szkoły Wyższej w Gdańsku.
Pierwszy orszak św. Łucji pojawił się w Gdańsku w 1992 roku. Szwedzka tradycja przemarszu orszaku św. Łucji to jeden z elementów zacieśniania współpracy partnerskiej między Gdańskiem i Kalmarem, który jest miastem siostrzanym.
Tradycja orszaków ku czci św. Łucji jest obecna w Szwecji od końca XIX w. Pierwszy pochód odbył się w 1927 r. w Sztokholmie. Każdego roku w każdym szwedzkim mieście organizuje się konkurs do roli św. Łucji. Może nią zostać jedynie wykształcona muzycznie dziewczyna poniżej 20. roku życia.