Działający od 15 lat Bank Żywności w Trójmieście jest pośrednikiem między producentami żywności i handlem a osobami, które potrzebują wsparcia w postaci bezpłatnego jedzenia.
Ze wsparcia trójmiejskiego i innych banków żywności w Polsce korzystają (za pośrednictwem współpracujących z bankami organizacji społecznych): rodziny wielodzietne, osoby bezrobotne, bezdomne, niepełnosprawne, wychodzące z nałogów i inne, które są w trudnej sytuacji życiowej.
BŻ w Trójmieście współpracuje także z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Gdańsku, na zlecenie którego od lutego 2019 r. prowadzi Sklep Społeczny “Za Stołem” w Nowym Porcie (dwa podobne sklepy prowadzone przez BŻ działają także w Gdyni).
Do tego sklepu zawsze przywozić można niewykorzystane produkty spożywcze (do 50 kg) - choćby te zakupione w przedświąteczny szale i ostatecznie - zbędne.
Sklep przy ul. Wolności 52 czynny jest trzy razy w tygodniu (poniedziałki, środy i piątki) - pierwszy dzień otwarcia po świętach to 30 grudnia (w godz. 9.30 - 15.30).
- Do Banku przyjmować możemy tylko żywność fabrycznie zapakowaną, nieuszkodzoną, z etykietą, opatrzoną aktualną datą przydatności do spożycia (minimum dwa dni przed upływem terminu przydatności) - mówi Łukasz Jaroń z Banku Żywności w Trójmieście. - Takie same zasady obowiązują w sklepie społecznym. Naszym celem jest pozyskiwanie żywności dla potrzebujących, ale naszym przesłanie, zwłaszcza przed świętami brzmi: ograniczajmy się, kupujmy mniej. Po co szykować jedzenie dla dwudziestu osób, jeśli przy stole zasiądzie dziesięć?
Na profilu BŻ w Trójmieście na Fb znajdziemy porady opatrzone #niezmarnujświąt - jak najlepiej szykować potrawy, by jak najdłużej zachować ich świeżość - np. majonez do sałatki warzywnej dodajemy w ostatniej chwili rozcieńczając go “dla dobra wątroby” jogurtem naturalnym, a surową pokrojoną cebulę przed dodaniem solimy i odstawiamy na chwilę, następnie blanszujemy wrzątkiem).
- Radzić też będziemy, jak można przetworzyć wigilijne i bożonarodzeniowe smakołyki po świętach, by zjeść wszystko do ostatniego okruszka - dodaje Łukasz Jaroń. - Takich rad udzielamy zresztą przez cały, wystarczy ściągnąć z naszej strony internetowej bezpłatny "Poradnik o niemarnowaniu, oszczędzaniu i zdrowym odżywianiu" w formacie pdf.
Punkt Charytatywny Dary Fundacji Droga we Wrzeszczu przy ul. De Gaulle`a 13 od czterech lat prowadzi akcję “Podziel się świętami”, w ramach której tuż po świętach przyjmuje od darczyńców dania i przekazuje je potrzebującym.
- Po jedzenie przychodzą podopieczni naszej fundacji, seniorzy z Wrzeszcza w trudnej sytuacji finansowej - mówi Janina Wiśniewska, która prowadzi Punkt Charytatywny Dary. - Przyjmujemy tylko jedzenie, które było przechowywane w lodówce, u nas również czeka na odbiór w warunkach chłodniczych. Prosimy o zapakowanie w szczelne, bezzwrotne pojemniki z opisem, co znajduje się w środku, kiedy zostało przyrządzone i do kiedy należy to zjeść.
Potrawy można dostarczyć do Punktu w piątek, 27 grudnia, w godz. 12.00- 16.00.
Gdańskie sklepy charytatywne. Radość zakupów i pomagania w jednym
Pomóż Bankowi Żywności w Trójmieście realizować jego misję Bankowi nie brakuje dostawców jedzenia, nie brakuje też jego odbiorców. Problemem jest dostarczanie produktów do organizacji, które przekazują je swoim podopiecznym. - Organizując transport opieramy się wyłącznie na grantach i darowiznach. Przez cały rok potrzebujemy pieniędzy na paliwo i utrzymanie techniczne samochodów, a z roku a rok mamy do rozwiezienia więcej; w mijającym roku transportując żywność przejechaliśmy 60 tys. km - tłumaczy Łukasz Jaroń. Nie potrzeba wiele: każde 30 zł wpłacone na konto BŻ w Trójmieście pozwala uratować aż 240 kilogramów jedzenia. Szczegóły na stronie internetowej BŻ. |
CZYTAJ TAKŻE: Neuroopowieść wigilijna, czyli jak Twój własny mózg psuje Ci święta