• Start
  • Wiadomości
  • Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego - w Gdańsku czeka bezpłatna pomoc

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego - w Gdańsku czeka bezpłatna pomoc

- Nie czekajmy aż będzie zbyt późno. Pomyślmy z empatią, zwłaszcza w czasie epidemii, o osobach ze swojego otoczenia. Bądźmy wyrozumiali i okazujmy sobie wsparcie – pisze Katarzyna Wieczorek, psychoterapeuta, prezes Fundacji Wspierania Rodzin „Przystań”, która w ramach projektu “Sieć Pomocy Psychologicznej realizowanego ze środków Miasta Gdańska bezpłatnie prowadzi terapię i udziela pomocy interwencyjnej.
10.10.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 Połowa wszystkich problemów ze zdrowiem psychicznym w wieku dorosłym ma swój początek w okresie dojrzewania lub przed nim
Połowa wszystkich problemów ze zdrowiem psychicznym w wieku dorosłym ma swój początek w okresie dojrzewania lub przed nim
fot. pixabay.com

Święto to zostało ustanowione w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego. Obchody tego dnia, 10 października, mają zwrócić uwagę na problematykę zaburzeń psychicznych, konieczną dbałość o zdrowie psychiczne oraz pomoc osobom chorym w naszym środowisku. Nie bez znaczenia dla naszej psychiki jest sytuacja epidemiczna, z którą mierzymy się pod ponad pół roku.

Około 1 na 5 nastolatków doświadcza problemów psychicznych i behawioralnych. Na uwagę zasługuje fakt, że połowa wszystkich problemów ze zdrowiem psychicznym w wieku dorosłym ma swój początek w okresie dojrzewania lub przed nim. Alarmująco wiele przypadków depresji notuje się właśnie wśród nastolatków. Okres dorastania to czas, kiedy młody człowiek doświadcza wielu nowych sytuacji związanych m.in. z procesem dojrzewania biologicznego i koniecznością podejmowania pierwszych odpowiedzialnych decyzji. W Polsce, w grupie młodzieży między 15 a 19 rokiem życia depresja dotknęła 2,2 proc. populacji. Bagatelizowanie i niezauważenie przez samego chorego, jak i jego otoczenie objawów choroby i brak specjalistycznej pomocy, może doprowadzić w konsekwencji do nasilania się objawów choroby. W Unii Europejskiej wśród młodzieży odsetek poważnych objawów depresji wynosił 1,7 proc.

Wskaźnikiem świadczącym o kondycji psychicznej dzieci i młodzieży jest liczba prób samobójczych, która utrzymuje się w Polsce na wysokim poziomie. W 2017 r. zamachy samobójcze podjęło wśród dzieci i młodzieży 730 osób, rok później - 772 osoby. Od 2013 r. do 2018 r. liczba prób samobójczych podwoiła się (357 przypadków w 2013 r.). Jak wynika z publikacji fundacji Dajemy Dzieciom Siłę “do największej liczby prób samobójczych zakończonych zgonem dzieci w wieku od 10-19 lat doszło w Niemczech i w Polsce”.

Nie bez znaczenia dla zdrowia psychicznego jest obecna sytuacja epidemiczna. Według sondażu Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej - młodzież była pytana między innymi o najczęściej przeżywane emocje - okazało się, że częściej niż przed epidemią czują się nerwowi i poirytowani, bez energii, osamotnieni, pełni obaw, smutni. Wyraźnie więcej tego typu uczuć obserwujemy wśród tegorocznych maturzystów. Objawia się to nerwowością, irytacją oraz obawami.

Katarzyna Wieczorek, psychoterapeuta, prezes Fundacji Wspierania Rodzin „Przystań”
Katarzyna Wieczorek, psychoterapeuta, prezes Fundacji Wspierania Rodzin „Przystań”
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Z kolei wyniki sondażu „AKCJA NAWIGACJA - chroń siebie, wspieraj innych” przeprowadzonego przez Instytut Profilaktyki Zintegrowanej w dniach 2-7 kwietnia 2020 r., 31,6 proc. dziewcząt oraz 29,8 proc. chłopców ma zdecydowanie złe i bardzo złe samopoczucie w czasie epidemii, a 27,5 proc. dziewcząt i 19,3 proc. chłopców radzi sobie źle lub bardzo źle psychicznie w sytuacji pandemii.

Przy okazji obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego chcemy podkreślić jak istotne jest aby każdego dnia kilku minut poświęcić na autorefleksję, zastanowienie się nad swoimi uczuciami, emocjami i ich źródłem, przyczyną. Takie podejście może poprawić naszą regulację emocjonalną. Dbanie o równowagę w tej sytuacji np. znajdowanie czasu na czynności, które lubimy spowoduje, że lepiej poradzimy sobie ze stresem.

W tym wszystkim należy pamiętać abyśmy dbali o siebie i o bliskie osoby. Wg. badań na odczuwalną jakość życia oraz na jego długość największy wpływ mają dobre relacje z bliskimi. Ludzie o dobrych kontaktach społecznych są szczęśliwsi, bogatsi, mają mocniejszy układ odpornościowy, a więc cieszą się lepszym zdrowiem i dłuższym życiem” (prof. Bogdan Wojciszke „Psychologia Społeczna wydawnictwo naukowe scholar 2020”).

Nie czekajmy aż będzie zbyt późno. Pomyślmy z empatią, zwłaszcza w tych dniach, o osobach ze swojego otoczenia. Bądźmy wyrozumiali i okazujmy sobie wsparcie.

Z sondażu „AKCJA NAWIGACJA - chroń siebie, wspieraj innych” wynika, że 31,6 proc. dziewcząt oraz 29,8 proc. chłopców ma zdecydowanie złe i bardzo złe samopoczucie w czasie epidemii
Z sondażu „AKCJA NAWIGACJA - chroń siebie, wspieraj innych” wynika, że 31,6 proc. dziewcząt oraz 29,8 proc. chłopców ma zdecydowanie złe i bardzo złe samopoczucie w czasie epidemii
fot. pixabay.com

Fundacja Wspierania Rodzin „Przystań” w ramach projektu pn. Sieć Pomocy Psychologicznej realizowanego ze środków Miasta Gdańska bezpłatnie prowadzi terapię indywidualną, par, a także udziela pomocy interwencyjnej.

Program Gdańskiej Sieci Pomocy Psychologicznej jest odpowiedzią na dynamiczny wzrost liczby osób zmagających się z psychicznym kryzysem. Każdego roku z profesjonalnej, bezpłatnej pomocy w sieci gabinetów na terenie Gdańska korzysta kilkadziesiąt osób. Skrócony czas oczekiwania na spotkanie ze specjalistą, intymność jaką oferują prywatne gabinety sprawia, że po wsparcie sięgnąć mogą osoby którym dotychczas nie udało się przełamać wstydu.

By skorzystać z pomocy, wystarczy zadzwonić lub napisać i umówić się na konsultację. Rejestracja tel. 505 700 270, e-mail: koordynator@fwr-przystan.org.

 

W ramach projektu Gdańskiej Sieci Psychologicznej powstał „Niezbędnik Pomocy dla Dorosłych” (do pobrania pod tekstem). Opracowanie ma pomóc w pierwszej kolejności rozpoznać problemy psychiczne naszych bliskich, nauczyć jak słuchać, zyskać zaufanie, a następnie skutecznie zachęcić do sięgnięcia po pomoc terapeuty bądź lekarza psychiatry. W Niezbędniku znajdziemy informacje co zrobić w nagłej sytuacji kryzysowej, co mówić, a jakich sformułowań i zachowań unikać oraz czym kierować się szukając psychoterapeuty. 

Niezbędnik Pomocy dla Dorosłych (10.29 MB)

 

 

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku