![Zdjęcie fontanny Neptuna zrobione wieczorową porą, niebo jeszcze dość jasne, ale pogłębia się zmrok. Misa fontanny jest podświetlona od dołu na niebiesko. W tle ulica Długa i kontury gdańskich charakterystycznych zabytkowych budynków](https://download.cloudgdansk.pl/gdansk-pl/t/202305208797.jpg)
Nadciśnienie płucne - jak rozpoznać?
To choroba rzadka, bez intensywnego leczenia - szybko postępująca i śmiertelnie niebezpieczna. W nadciśnieniu płucnym dochodzi do zarastania drobnych tętniczek płucnych i w rezultacie przez płuca przepływa mniej krwi, a tym samym mniej dopływa do innych narządów. Atakuje płuca i serce. Prawa komora serca się rozrasta, serce staje się niewydolne, pojawiają się zmęczenie, zadyszka, gorsza wydolność fizyczna, kaszel. Nic więc dziwnego, że pojawia się problem z jej rozpoznaniem. Przy takich objawach choroba może przypominać astmę, niewydolność serca, POChP.
Czytaj także: Gdańsk pamięta o Światowym Dniu Świadomości Autyzmu
Pacjenci tracą sprawność, a ich życie, zwłaszcza bez optymalnej terapii – staje się zagrożone. Jednym z objawów nadciśnienia płucnego są sine, przypominające niebieski kolor usta, dlatego w tym dniu w geście solidarności z chorymi niektóre osoby malują sobie usta na niebiesko.
Nadciśnienie płucne - budować świadomość
Co roku, w maju w wielu krajach na całym świecie przeprowadzane są akcje edukacyjne, aby obudzić w społeczeństwie świadomość na temat nadciśnienia płucnego i przyczynić się do jak najszybszego diagnozowania oraz rozpoczęcia właściwego leczenia tej podstępnej choroby.
Jeśli zauważysz, że ostatnio szybciej się męczysz, twoja wydolność się zmniejszyła, przybierasz na wadze, masz kołatania serca poproś swojego lekarza POZ o skierowanie do kardiologa.
Czytaj także: #RareDeseaseDay. Zobacz, jak gdańskie obiekty rozbłysły w geście solidarność z chorymi
Więcej informacji o tej rzadkiej chorobie można znaleźć na stronie Polskiego Stowarzyszenia Osób z Nadciśnieniem Płucnym i Ich Przyjaciół, www.phapolska.org. Numer telefonu dla pacjenta (+48) 535 680 390; mail kontakt@phapolska.org.