Jak Gdańsk dba o kondycję psychiczną swoich mieszkańców? Program na lata 2024-26
Światowy Dzień Adopcji obchodzony na całym świecie
To wyjątkowy dzień dla osób, które stworzyły rodzinę adopcyjną. Ofiarowały dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą liczyć na biologicznych rodziców, bezpieczny i pełen miłości oraz akceptacji dom. Światowy Dzień Adopcji obchodzony jest od wielu lat na całym świecie. Inicjatorem tego pomysłu jest Hank Fortener propagujący adopcję przez docenianie rodzin adopcyjnych, ich trudu i determinacji ustanawiając specjalnie dla nich World Adoption Day. I tak 9 listopada jest okazją do popularyzacji idei adopcji w społeczeństwie. To dobry moment, aby podkreślić, jak istotną rolę spełniają rodziny adopcyjne oraz podziękować im za miłość, wytrwałość i cierpliwość w wychowaniu dzieci. Wspólne świętowanie to również idealna okazja, by nie tylko uświadamiać, czym jest sam proces adopcyjny, ale też obalać mity związane z przysposobieniem.
Jawność adopcji. Proces trudny ale wykonalny
Tradycją, która wpisała się już na stałe w kalendarz Pomorskiego Ośrodka Adopcyjnego w Gdańsku i miasta Gdańska, są obchody Światowego Dnia Adopcji w dniu 9 listopada. Pracownicy ośrodka jak co roku zapraszają do wspólnego świętowania rodzicielstwa adopcyjnego. Celem Pomorskiego Ośrodka Adopcyjnego w Gdańsku w 2023 roku była nie tylko popularyzacja rodzicielstwa adopcyjnego, ale również poszerzanie świadomości społecznej w zakresie jawności adopcji, bo jest to jeden z warunków pomyślnie funkcjonującej rodziny adopcyjnej.
Zebrano prawie 190 tysięcy złotych na gdańskie Hospicjum Dutkiewicza
Każdy człowiek niezależnie od wieku ma prawo do posiadania wszystkich informacji na temat siebie i swojego pochodzenia. Jawność adopcji jest procesem ciągłym, trudnym emocjonalnie, ale co istotne, wykonalnym. Mówienie dzieciom o adopcji nie jest dla rodziców łatwym zadaniem, a wiedza społeczeństwa w tym zakresie wymaga stałego poszerzania.
Książka „CzytaMy Dzieciom. Bajki o adopcji”
Pomorski Ośrodek Adopcyjny w oparciu o zeszłoroczny projekt związany z rozstrzygniętym konkursem pt. „Bajki adopcyjne” zamierza wydać książkę, w której znajdą się opowieści kandydatów do adopcji, rodziców adopcyjnych, osób z całej Polski zainteresowanych ideą adopcji. Ośrodek jest też pomysłodawcą akcji „CzytaMy Dzieciom”, podczas której zaprasza do przeczytania zebranych bajek adopcyjnych ważne dla naszego regionu osoby. Czytanie bajek dzieciom ma dla nich duże znaczenie. Przez tę chwilę zatrzymują czas rodzica tylko dla siebie. Razem nie tylko wchodzą w świat fantazji, pasjonujących przygód, ale też uczą się rozpoznawania i radzenia sobie z emocjami, konsekwencji niektórych zdarzeń. Dla rodzin, które połączyła adopcja, czytanie bajek również ma dodatkowe, ważne znaczenie. Bajki stają się punktem wyjścia do mówienia o adopcji i historii dziecka. Pomagają w dostępny dla dzieci sposób wyjaśnić, czym jest przysposobienie i ułatwić wprowadzenie jawności adopcji do codzienności rodziny.
Dzień otwarty w Pomorskim Ośrodku Adopcyjnym w Gdańsku
Na 9 listopada zaplanowano Dzień Otwarty Ośrodka dla mieszkańców województwa pomorskiego zainteresowanych tematyką przysposobienia. Osoby rozważające rozpoczęcie procesu adopcyjnego będą mogły uzyskać odpowiedzi na nurtujące je kwestie i zapytać o różne aspekty związane z adopcją.
“Autobus SOS - pomoc” już siódmy rok na ulicach Gdańska. Zaczyna 1 listopada
Pracownicy Pomorskiego Ośrodka Adopcyjnego w Gdańsku będą dostępni osobiście w siedzibie Ośrodka przy ulicy Hallera 14 w godzinach od 14.30 do 19.00. Osoby zainteresowane proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny pod numerem: (58) 341 46 07 lub drogą email (sekretariat@poa-gdansk.pl), aby umówić godziny spotkania.