• Start
  • Wiadomości
  • Światło dla bohaterów Państwa Podziemnego. Zapalono 220 biało-czerwonych zniczy w Kwaterze Akowskiej

Światło dla bohaterów Państwa Podziemnego. Zapalono 220 biało-czerwonych zniczy w Kwaterze Akowskiej

Przedstawiciele władz Miasta Gdańska, działacze społeczni, muzealnicy oraz uczniowie SP nr 60 w Gdańsku złożyli hołd bohaterom Polskiego Państwa Podziemnego. W poniedziałek, 15 lutego, zapalili znicze przy grobach żołnierzy Armii Krajowej spoczywających na Cmentarzu Łostowickim.
15.02.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W hołdzie bohaterom Polskiego Państwa Podziemnego przy grobach na Cmentarzu Łostowickim zapalono znicze
W hołdzie bohaterom Polskiego Państwa Podziemnego przy grobach na Cmentarzu Łostowickim zapalono znicze
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

W dniu 14 lutego 1942 roku rozkazem Naczelnego Wodza generała broni Władysława Sikorskiego oficjalnie powstała Armia Krajowa (inaczej Siły Zbrojne w Kraju), która została przemianowana ze Związku Walki Zbrojnej (powstałego w listopadzie 1939 roku). 

W Gdańsku na Cmentarzu Łostowickim znajduje się Kwatera Armii Krajowej, gdzie są m.in. tablica pamiątkowa oraz groby polskich żołnierzy i harcerzy. Pierwszą osobą pochowaną w tym miejscu był płk Witold "Wicher" Kucharski, żołnierz AK z okręgu łódzkiego, zmarły na emigracji w Londynie. Jego pogrzeb odbył się w styczniu 1994 roku. 

W poniedziałek, 15 lutego - dzień po 79. rocznicy powstania Armii Krajowej - na Cmentarzu Łostowickim odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego, tzw. Światło dla Bohaterów. 

 

Cmentarz Łostowicki, pod tablicą upamiętniającą m.in. poległych żołnierzy AK (od lewej): Agnieszka Owczarczak -przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, dr Janusz Marszalec z Muzeum Gdańska oraz Monika Chabior - zastępca prezydent Gdańska
Cmentarz Łostowicki, pod tablicą upamiętniającą m.in. poległych żołnierzy AK (od lewej): Agnieszka Owczarczak -przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, dr Janusz Marszalec z Muzeum Gdańska oraz Monika Chabior - zastępca prezydent Gdańska
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Przy Kwaterze Armii Krajowej hołd złożyli m.in. zastępca prezydent Gdańska Monika Chabior, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak, działacze społeczni, muzealnicy oraz uczniowie SP nr 60 w Gdańsku, którzy wcześniej uczestniczyli w spacerze po Głównym Mieście śladami żołnierzy AK: Franciszka Troszczyłowa, ps. "Pomorzak" oraz Wiesława Gierłowskiego, ps. "Grom".

- Kwatera akowców nie jest cmentarzem wojennym. To kwatera, na której zostali pochowani akowcy, którzy mieli szczęście przeżyć wojnę, uczyć się i pracować. W większości byli to ludzie, którzy oddali całe swoje życie Gdańskowi i Gdańsk odbudowywali - zaznacza obecny podczas uroczystości Janusz Marszalec z Muzeum Gdańska. 

Wzdłuż głównej alei na Kwaterze Akowskiej zapalono 220 biało-czerwonych zniczy. 


Światło dla Bohaterów to inicjatywa realizowana przez wiele środowisk związanych z historią Gdańska od 2017 roku. Głównym organizatorem akcji jest powstałe w 2016 r. Stowarzyszenie Kwatera Akowska na Cmentarzu Łostowickim.

- Tylko na samym Cmentarzu Łostowickim, na Kwaterze AK, spoczywa 220 polskich bohaterek i bohaterów z centralnej Polski, przedwojennych województw wschodnich, m.in. nowogródzkiego i wileńskiego. Powojenny Gdańsk stał się ich nowym domem, próbą odnalezienia się w nowej komunistycznej rzeczywistości. To dlatego co roku przypominamy o zasłużonych gdańszczankach i gdańszczanach, rozmawiamy z żyjącymi, a tym, którzy już odeszli, zapalamy znicze w miejscach ich spoczynku - przypominała w przeddzień uroczystości Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

 

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI

 

TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas