„Świat Mało Znany” 2023: w programie filmy, spektakle i muzyka - do soboty

Organizator festiwalu „Świat Mało Znany” - PSONI koło w Gdańsku, zaprasza do Klubu Żak na trzydniowy, od 1 do 3 czerwca 2023 r., przegląd twórczości osób z niepełnosprawnością intelektualną. Zobaczymy dwa filmy, dwa spektakle, wysłuchamy dwóch koncertów, m.in. z gdańskim zespołem Remont Pomp zagra amerykański jazzman Ken Vandermark. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona. Sprawdź program.
01.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Plakat wydarzenia Świat Mało Znany
Plakat wydarzenia Świat Mało Znany

Przegląd Nowego Kina Francuskiego w Kinie ŻAK. Skąd tu Alain Delon? Sprawdź PROGRAM

“Świat Mało Znany” to wydarzenie realizowane cyklicznie od 29 lat. Impreza artystyczna adresowana jest do twórców i artystów z niepełnosprawnością intelektualną z Polski oraz do szerokiego grona odbiorców społeczności lokalnej. Świat Mało Znany promuje potencjał i możliwości oraz osiągnięcia artystyczne osób z niepełnosprawnością intelektualną.

PROGRAM Spotkań z Twórczym Życiem Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Świat Mało Znany” 2023

Czwartek, 1 czerwca – Klub Żak, godz. 18, spektakl / Film

  • Teatr Razem „Ducle Vitium” – film + pokaz warsztatów dramowych
  • pokaz filmu „Amatorzy” reż. Iwona Siekierzyńska + dyskusja

Piątek, 2 czerwca - Klub Żak, godz. 18, spektakle

  • Teatr Ubogi Relacji - ,,Anioły życia. Szkic''
  • Teatr Przebudzeni – „Na pohybel”

Sobota, 3 czerwca, Klub Żak, godz. 18, koncerty

  • A może + goście
  • Remont Pomp + Ken Vandermark

Wstęp na wydarzenia bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona.

grupa młodych ludzi z instrumentami siedzi przy stole
Zespół Remont Pomp koncertował w Strefie Społecznej podczas uroczystości z okazji obchodów 40. Rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w 2020 roku
fot. Piotr Wittman/ www.gdansk.pl

„Pokolenia wolności” - w piątek koncert gwiazd na Placu Zebrań Ludowych

Kim są artyści festiwalu Świat Mało Znany?

W czwartek

Teatr Razem - "Ducle Vitium"

Spektakl Ducle Vitium to opowieść o granicach dziwności i normalności. Poznajemy kilka światów równolegle. Świat widowiska scenicznego z udziałem niesamowitych osobowości, jeden z wielką głową, inna ze ze zrośniętymi nogami, jeszcze inny bez rąk i nóg. Ci odmieńcy co wieczór bawią widownię swoją cyrkową sztuką. Kiedy światła rampy gasną, zamieniają się jednak w zwykłych ludzi, którzy czują, pragną, boją się, marzą, kochają. Pomiędzy tymi światami gości Teatr Razem, czyli odmieńcy z niepełnosprawnością intelektualną. Jaki jest ich stosunek do ludzkiej dziwności? Kim są w tym cyrku?

Scenariusz i reżyseria: Dorota Bielska Scenografia i animacje: Jarek Rebeliński Muzyka: Jarek Marciszewski i Remont Pomp

Występują: Jarek Rebeliński – dyrektor Teatru Razem Marysia Krzempek Gosia Błaszczak Agatka Prud Sylwia Zarembska Jarek Fryckowski Michał Milka Michał Tyburski Łukasz Gawlik Wojtek Leszczuk

Przed pokazem spektaklu odbędzie się pokaz warsztatów dramy prowadzonych przez Jarka Rebelińskiego w ramach festiwalu „Świat Mało Znany”

Film „Amatorzy”

Historia zaczyna się w momencie, kiedy teatr Krzyśka "Biuro Rzeczy Osobistych" (tworzony przez niepełnosprawnych intelektualnie aktorów) wygrywa festiwal. Nagrodą ufundowaną przez zawodowy teatr jest możliwość zrealizowania spektaklu. Wielka radość, wielka szansa, wielkie oczekiwania. Krzysiek z aktorami właśnie pracują nad nową sztuką Grek Zorba. Wspaniale byłoby wystawić ją na prawdziwej scenie. Okazuje się jednak, że dyrektor teatru oferując im współpracę, stawia określone warunki. Kiedy pojawia się gwiazda – Wiki – aktorzy Krzyśka są pod urokiem jej charyzmy. Presja czasu, fascynacja Wiki… Premiera musi się odbyć, ale czy Krzysiek będzie z niej dumny?

Przed filmem odbędzie się rozmowa z aktorami.

Poniżej trailer filmu "Amatorzy"

W piątek

Teatr Ubogi Relacji

Teatr Ubogi Relacji to spontaniczne, co roku odnawialne przedsięwzięcie mające na celu wyrażenie uczuć, myśli i przeżyć jego aktorów, tak już 29 lat. To efekt poszukiwań sposobu opowiadania o tym , co jest ważne w życiu , prezentowania swoich przekonań nieznajdujących innego wyrazu. Teatr ma w swoim dorobku udział w wielu festiwalach w kraju i zagranicą. Najstarszy aktor gra już 29 lat, najmłodszy pół roku. Teatr działa w Środowiskowym Domu Samopomocy typu B w Sopocie PZW PKPS.

O spektaklu: ,,Anioły życia. Szkic'', sztuka w pięciu aktach

To prosta opowieść o pomaganiu,o ludziach, których nazywamy aniołami ze względu na ich udział w naszym zyciu. Czy to jedyna ich rola? Kim są anioły? Skąd przychodzą? Próbujemy odpowiedzieć na te pytania w pięciu scenach naszego przedstawienia, z których każda stanowi osobną historię.

  • Reżyseria: Jacek Spica i Paulina Lewandowska
  • Scenariusz, muzyka , kostiumy: Zespół
  • Choreografia: Anna Butkiewicz
  • Wykonanie lalek: Janusz Kubera

Teatr Przebudzeni

Spektakl pt. „Na pohybel!” to próba odpowiedzenia i zmierzenia się z dręczącym nas pytaniem „Teatr dla życia czy życie dla teatru?”. To próba udowodnienia, że mimo naszych ograniczeń oraz wszelkich przeciwności wciąż się rozwijamy, doskonalimy, kształcimy, nieustannie „ćwicząc się” do „roli życia”. Zdobywamy nowe doświadczenia i umiejętności, pokonujemy kolejne stopnie (niepełnej) sprawności scenicznej na rzecz pewności scenicznej. Cykliczny warsztat, etiudy, improwizacje, relacje, dyskusje, konkluzje, gry intelektualne, łzy wymieszane z radością, kontakt z publicznością – to wszystko nas usprawnia i sprawia, że teatr staje się nam wszystkim niezbędny, potrzebny i zbawienny.

W sobotę

Koncert zespołu "A może..." + Goście

Zespół „A może…” powstał w 2009 roku z inicjatywy Tomasza Szwelnika, artysty i muzyka, który prowadzi warsztaty muzyczne dla osób niepełnosprawnych we współpracy z Fundacją „Sprawni Inaczej” z Gdańska. Projekty muzyczne grupy "A może ..." są rezultatem warsztatów muzycznych z osobami niepełnosprawnymi. Artyści eksperymentują z różnymi formami, jak muzyka ilustracyjna, improwizacja, słuchowisko, taniec, performance, działania teatralne. Czerpią inspirację z otaczających człowieka dźwięków, jak odgłosy natury, morza, ptaków, czy zgiełku miejskiego. Koncerty zespołu "A może ..." są za każdym razem inne i zaskakują połączeniem różnych form.

„A może …” realizuje ambitne projekty muzyczno-teatralne aktywizujące osoby niepełnosprawne, które pokazują, że można tworzyć razem, w radości pokonując bariery.

Gościnnie zagrają:

  • Tomasz Gadecki - saksofon,
  • Agnieszka Błonkiewicz - skrzypce,
  • Dagna Krause - wiolonczela,
  • Sławomir Rodriguez Porębski - bębny.
  • Tomek Gadecki.

Projekt solowy Tomka Gadeckiego - saksofonisty grającego w wielu formacjach muzycznie związanych z improwizacją. Są to między innymi Olbrzym i kurdupel, Awatair, SAMBAR, Lonker See.

Ostatni projekt „let’s talk about shame“ to połączenie muzyki akustycznej z elektroniką, polegające na przetwarzaniu dźwięków saksofonu w nowy pejzaż dźwiękowy za pomocą pętli efektów. W trakcie powstawania muzyki elektronika jest wykorzystywana w nietypowy sposób otwierając przestrzeń do niekończących się przeobrażeń. W procesie twórczym najważniejsze są dwa elementy: czas i zmiana. W muzyce tej zauważalna jest swoboda w podejściu do tematów ukazująca wrażliwość emocjonalną twórcy oddziałującą na efekt końcowy dzieła. Technologia jest tu traktowana nie jako dodatek, czy efekt mający dopełnić dźwięk instrumentu, ale tworzy swój odrębny świat w którym dźwięk saksofonu jest zaledwie początkiem...

Zespół Remont Pomp + Ken Vandermark

Remont Pomp - zespół grający muzykę etniczną, awangardową i improwizowaną, który powstał w 2003 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Gdańsku. Inspiracją zespołu jest muzyka etniczna z naciskiem na bogactwo muzyki etnicznej. Remont Pomp odkrywa także przestrzenie muzyki eksperymentalnej grając na nietypowych instrumentach oraz przedmiotach na co dzień nie kojarzonych z muzyką. Ich muzyka jest nieprzewidywalna oraz ponad podziałami.

Remont Pomp ma w swoim dorobku cztery płyty, nagrane m.in. z Mikołajem Trzaską, Majkiem Majkowskim. 5 maja 2023 odbyła się premiera płyty „Sam jesteś pompa vol. 2”, którą zespół nagrał z Mikołajem Trzaską i Adamem Żuchowskim. 

Ken Vandermark - skasofonista, klarnecista, od kilku lat jeden z najważniejszych muzyków współczesnego jazzu. Rewelacyjnie sprawny saksofonista (przede wszystkim tenorowy) i klarnecista (przede wszystkim basowy), ale też animator jazzowej sceny. 

We wczesnym okresie twórczości, w latach 90., współpracował z avant-rockowym zespołem The Flying Luttenbachers i innymi zespołami awangardowej sceny rockowej. Równolegle z The Vandermark 5, Vandermark prowadzi trio DKV, w skład którego wchodzą Hamid Drake oraz Kent Kessler. To akustyczne trio ściśle nawiązuje do tradycji free jazzowej. Bardziej rytmiczno-rockową postacią tria jazzowego prezentowanego przez Vandermarka jest Spaceways Incorporated, Niezależnie od tych projektów, Vandermark uczestniczy w nagraniach NRG Ensemble, w którym zajął miejsce jego twórcy Hala Russella.

Przygotowany, skomponowany i zaaranżowany przez Kena Vandermarka w roku 2007 projekt Resonance był jednym z najważniejszych wydarzeń z zakresie szeroko rozumianej muzyki improwizowanej w Europie. W ciągu kilku lat Resonance stał się niejako sztandarowym projektem Vandermarka. Muzycznie zespół przeszedł naturalną ewolucję – od grającego skomponowane utwory bandu jazzowego do free-jazzowego ensemblu doskonale się rozumiejących i współpracujących ze sobą improwizatorów. Aktualnie Resonance jest znacznie bliżej stylistyki Chicago Tentetu Petera Brötzmanna niż klasycznych big bandów jazzowych. Vandermark włącza się również w projekty powstałe przy współudziale muzyków amerykańskich i z kontynentu europejskiego: od kilku lat jest członkiem Chicago Tentet Petera Brötzmanna.

Co to jest Świat Mało Znany?

Działania realizowane w projekcie służą promowaniu pozytywnego wizerunku osoby niepełnosprawnej intelektualnie. Pragnąc odchodzić od powszechnie jeszcze stosowanych wobec osób niepełnosprawnych terminów: "dziecko" , "infantylny", organizujemy działania , które mają na celu pokazanie rzeczywistego obrazu człowieka dorosłego, utalentowanego, potrafiącego sprawnie się komunikować i włączać się w inicjatywy integracyjne człowieka.

„Świat Mało Znany” jest imprezą, która umożliwia osobom niepełnosprawnym integrację ze środowiskiem nie tylko artystycznym. Działania realizowane z udziałem osób pełnosprawnych to coś więcej niż wspólny występ na scenie. Kilkudniowa praca warsztatowa, koncerty, spektakle sprzyjają integracji, wspólnemu zrozumieniu. To niepowtarzalna okazja do współdziałania ze środowiskiem, z którym na co dzień większość z nas nie ma kontaktu.

Organizatorem jest PSONI koło w Gdańsku.

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury