• Start
  • Wiadomości
  • Superszpital coraz bliżej. CMN prawie gotowe, pierwsi pacjenci pod koniec 2018 roku

Superszpital coraz bliżej. CMN prawie gotowe, pierwsi pacjenci pod koniec 2018 roku

Pierwsze trzy budynki Centrum Medycyny Nieinwazyjnej w Gdańsku już gotowe. 31 sierpnia 2018 roku uroczyście zakończono pierwszy etap inwestycji powstającej na terenie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Pierwsi pacjenci mają trafić do centrum pod koniec tego roku. - Warunki leczenia chorych poprawią się wręcz kosmicznie - zapowiada Jakub Kraszewski dyrektor UCK.
31.08.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Koszt budowy CMN to ok. 592 mln zł
Koszt budowy CMN to ok. 592 mln zł
zdj. GUMed/facebook


Na uroczyste zakończenie pierwszego etapu budowy największej obecnie inwestycji Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego - budowanego od trzech lat Centrum Medycyny Nieinwazyjnej - do Gdańska przyjechał minister zdrowia Łukasz Szumowski.

- CMN to ogromna wartość, to uniwersytet szczególny na mapie Polski - mówił minister Szumowski. - W jednym miejscu przenikają się różne dyscypliny, różne specjalizacje medyczne. To daje swietne efekty naukowe i kliniczne, powstaje tu szereg klinik, tak istotnych jak onkologia, geriatria, położnictwo z neonatologią, leczenie niepłodności, transplantologia wielonarządowa, kardiologia. Wspaniale, że inwestycja, która kosztowała prawie 600 mln już się kończy i będzie służyć pacjentom.

Centrum Medycyny Nieinwazyjnej to druga, po działającym już Centrum Medycyny Inwazyjnej (CMI), spektakularna inwestycja Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Budowa Centrum Medycyny Nieinwazyjnej rozpoczęła się w 2015 roku. Podzielono ją na dwa etapy - w ramach pierwszego już zakończonego - powstały budynki B, C i D. W ramach drugiego powstanie budynek A. Trzy gotowe obiekty są połączone łącznikiem z otwartym w 2012 r. Centrum Medycyny Inwazyjnej.

Centrum Medycyny Nieinwazyjnej to nie tylko ośrodek przyjazny pacjentom, świadczący kompleksowe usługi medyczne na najwyższym poziomie - mówi prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed. - To też placówka prowadząca innowacyjne badania kliniczne i rozwojowe, w której będą realizowane skomplikowane, często unikatowe procedury, jak transplantacje serca, płuc i szpiku, nowoczesna akademicka onkologia i badania kliniczne pierwszej fazy.

 Wiecha na budynku Centrum Medycyny Nieinwazyjnej GUMed zawisła 8 maja 2017 r.
Wiecha na budynku Centrum Medycyny Nieinwazyjnej GUMed zawisła 8 maja 2017 r.
Mateusz Ochocki/KFP

Na siedmiu kondygnacjach czterech połączonych ze sobą budynków Centrum Medycyny Nieinwazyjnej zaplanowano miejsce dla 688 łóżek skupionych w 25 klinikach, oddziałach, centrach i zakładach.

- Mamy 120 tys. hospitalizacji i 250 tys. wizyt diagnostycznych rocznie - mówił Jakub Kraszewski, dyrektor UCK. - Nowa baza oznacza możliwości rozwoju nowych dziedzin i metod leczenia, podwyższa komfort leczenia pacjentów w sposób niemal kosmiczny. Efektywność nowej struktury jest niesamowita, nowe centrum to dobrze wydany pieniądz publiczny. Ten szpital integruje kilkadziesiąt dziedzin medycyny, które się wzajemnie wspierają, uzupełniają i dzielą doświadczeniami w jednym miejscu. Budujemy mosty między specjalizacjami.

Wnętrze nowego Centrum Medycyny Nieinwazyjnej
Wnętrze nowego Centrum Medycyny Nieinwazyjnej
zdj. GUMed/facebook

 

Realizacja tych inwestycji była możliwa dzięki wsparciu rządu RP. Dzięki zaplanowanym nakładom z budżetu państwa w wysokości ponad 592 mln zł powstał najnowocześniejszy szpital kliniczny w Polsce.

W CMN będą się mieścić:

1) Klinika Położnictwa; Klinika Neonatologii; Klinika Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Endokrynologii Ginekologicznej;

2) Klinika Nefrologii, Transplantacji i Chorób Wewnętrznych; Klinika Chorób Wewnętrznych i Chorób Tkanki Łącznej; Klinika Endokrynologii i Chorób Wewnętrznych;

3) Kliniczne Centrum Kardiologii; Klinika Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej;

4) Klinika Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii; Oddział Intensywnej Terapii;

5) Klinika Hematologii i Transplantologii; Klinika Onkologii z Zakładem Radioterapii;

6) Klinika Chorób Psychicznych i Zaburzeń Nerwowych; Klinika Neurologii Dorosłych z Centrum Udarowym; Klinika Geriatrii;

7) Klinika Dermatologii, Wenerologii i Alergologii; Kliniki: Pulmonologii i Alergologii;

8) Uniwersyteckie Centrum Medycyny Laboratoryjnej; Poradnie Przykliniczne; Regionalne Centrum Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii; Oddział Dzienny Internistyczny; Oddział Dzienny Chemioterapii; Zespół Pracowni Elektrofizjologicznych i Kardionaczyniowych; Zakład Medycyny Nuklearnej; Centrum Medycyny Snu;

9) Blok operacyjny z 8 salami dla potrzeb Klinik: Ginekologii i Kardiochirurgii;

10) Zespół dydaktyczny, administracja Szpitala, magazyny, szatnie, garaż na około 200 samochodów

W obiekcie zaprojektowano również restaurację i punkty usługowe dla pacjentów.

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza