Na uroczyste zakończenie pierwszego etapu budowy największej obecnie inwestycji Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego - budowanego od trzech lat Centrum Medycyny Nieinwazyjnej - do Gdańska przyjechał minister zdrowia Łukasz Szumowski.
- CMN to ogromna wartość, to uniwersytet szczególny na mapie Polski - mówił minister Szumowski. - W jednym miejscu przenikają się różne dyscypliny, różne specjalizacje medyczne. To daje swietne efekty naukowe i kliniczne, powstaje tu szereg klinik, tak istotnych jak onkologia, geriatria, położnictwo z neonatologią, leczenie niepłodności, transplantologia wielonarządowa, kardiologia. Wspaniale, że inwestycja, która kosztowała prawie 600 mln już się kończy i będzie służyć pacjentom.
Centrum Medycyny Nieinwazyjnej to druga, po działającym już Centrum Medycyny Inwazyjnej (CMI), spektakularna inwestycja Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Budowa Centrum Medycyny Nieinwazyjnej rozpoczęła się w 2015 roku. Podzielono ją na dwa etapy - w ramach pierwszego już zakończonego - powstały budynki B, C i D. W ramach drugiego powstanie budynek A. Trzy gotowe obiekty są połączone łącznikiem z otwartym w 2012 r. Centrum Medycyny Inwazyjnej.
Centrum Medycyny Nieinwazyjnej to nie tylko ośrodek przyjazny pacjentom, świadczący kompleksowe usługi medyczne na najwyższym poziomie - mówi prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed. - To też placówka prowadząca innowacyjne badania kliniczne i rozwojowe, w której będą realizowane skomplikowane, często unikatowe procedury, jak transplantacje serca, płuc i szpiku, nowoczesna akademicka onkologia i badania kliniczne pierwszej fazy.
Na siedmiu kondygnacjach czterech połączonych ze sobą budynków Centrum Medycyny Nieinwazyjnej zaplanowano miejsce dla 688 łóżek skupionych w 25 klinikach, oddziałach, centrach i zakładach.
- Mamy 120 tys. hospitalizacji i 250 tys. wizyt diagnostycznych rocznie - mówił Jakub Kraszewski, dyrektor UCK. - Nowa baza oznacza możliwości rozwoju nowych dziedzin i metod leczenia, podwyższa komfort leczenia pacjentów w sposób niemal kosmiczny. Efektywność nowej struktury jest niesamowita, nowe centrum to dobrze wydany pieniądz publiczny. Ten szpital integruje kilkadziesiąt dziedzin medycyny, które się wzajemnie wspierają, uzupełniają i dzielą doświadczeniami w jednym miejscu. Budujemy mosty między specjalizacjami.
Realizacja tych inwestycji była możliwa dzięki wsparciu rządu RP. Dzięki zaplanowanym nakładom z budżetu państwa w wysokości ponad 592 mln zł powstał najnowocześniejszy szpital kliniczny w Polsce.
W CMN będą się mieścić:
1) Klinika Położnictwa; Klinika Neonatologii; Klinika Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Endokrynologii Ginekologicznej;
2) Klinika Nefrologii, Transplantacji i Chorób Wewnętrznych; Klinika Chorób Wewnętrznych i Chorób Tkanki Łącznej; Klinika Endokrynologii i Chorób Wewnętrznych;
3) Kliniczne Centrum Kardiologii; Klinika Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej;
4) Klinika Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii; Oddział Intensywnej Terapii;
5) Klinika Hematologii i Transplantologii; Klinika Onkologii z Zakładem Radioterapii;
6) Klinika Chorób Psychicznych i Zaburzeń Nerwowych; Klinika Neurologii Dorosłych z Centrum Udarowym; Klinika Geriatrii;
7) Klinika Dermatologii, Wenerologii i Alergologii; Kliniki: Pulmonologii i Alergologii;
8) Uniwersyteckie Centrum Medycyny Laboratoryjnej; Poradnie Przykliniczne; Regionalne Centrum Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii; Oddział Dzienny Internistyczny; Oddział Dzienny Chemioterapii; Zespół Pracowni Elektrofizjologicznych i Kardionaczyniowych; Zakład Medycyny Nuklearnej; Centrum Medycyny Snu;
9) Blok operacyjny z 8 salami dla potrzeb Klinik: Ginekologii i Kardiochirurgii;
10) Zespół dydaktyczny, administracja Szpitala, magazyny, szatnie, garaż na około 200 samochodów
W obiekcie zaprojektowano również restaurację i punkty usługowe dla pacjentów.