• Start
  • Wiadomości
  • Suchanino. Patryk Toczyński napisał książkę o dzielnicy. Spotkanie z autorem

Suchanino. Patryk Toczyński napisał książkę o dzielnicy. Spotkanie z autorem

"Zarys dziejów Suchanina" to publikacja, której autorem jest radny dzielnicy Suchanino, Patryk Toczyński. W najbliższy poniedziałek, 7 stycznia, zaplanowano z nim spotkanie autorskie w gmachu biblioteki, która mieści się przy ul. Paderewskiego 11 (to filia nr 50 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku).
06.01.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Chcesz poznać historię Suchanina? Zajrzyj w poniedziałek do tutejszej biblioteki...
Chcesz poznać historię Suchanina? Zajrzyj w poniedziałek do tutejszej biblioteki...
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Publikacja "Zarys dziejów Suchanina" dostępna jest w formie e-booka, została wydana w grudniu 2018 r. Jak informuje WiMBP, opisuje ona historię dzielnicy oraz jej okolicy na przestrzeni dziejów. Zawiera nie tylko opis historyczny, geograficzny i krajoznawczy przybliżający jej losy, ale też ciekawostki związane z terenami Suchanina.

Patryk Toczyński jest radnym Dzielnicy Suchanino, a także absolwentem Gedanistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Jest autorem oraz prowadzącym bloga o dzielnicy: niezwykle-suchanino.blogspot.com.

- Jeżeli macie opinie, własne spostrzeżenia, sugestie czy po prostu chęć porozmawiać o Suchaninie to serdecznie zapraszam - zachęca Patryk Toczyński.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00.

Suchanino to jedna z najmniejszych dzielnic Gdańska: powierzchnia wynosi zaledwie 1,4 km kw., ale na obszarze tym mieszka aż 10,5 tys. osób.


Patryk Toczyński
Patryk Toczyński
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


Jak podaje Gedanopedia:

"Po 1902 roku dzieje tej części dawnej gminy Zigankenberg nierozerwalnie były i są związane z dzielnicą Wrzeszcz [...] W1935 rozpoczęła się zabudowa przez spółdzielnię mieszkaniową (Danziger Siedlungs-AG) i prywatnych inwestorów jej rolniczej części, graniczącej z gminami Ujeścisko i Jasień, według typowych planów dla całego osiedla. Wzdłuż nowej ul. Beethovenweg (Beethovena) oraz jej ulic bocznych: Wolfgang-Mozart-Weg (Mozarta), Wagnerweg (ul. Wagnera), Franz-Schubert-Weg (ul. Szuberta) i Robert-Schumann-Weg (ul. Schumana), Am Anger (ul. Otwarta) powstało 220 parterowych, budowanych z czerwonej cegły domków 2-rodzinnych (440 lokali), z mieszkalnym poddaszem oraz z przydomowymi ogródkami, zamieszkanych głównie przez robotników gdańskich zakładów i rzemieślników. W domach tych była tylko instalacja wodna i elektryczna oraz szamba na nieczystości; skanalizowane i zgazyfikowane zostały po roku 1950. Na wschodzie ul. Beethovena łączyła się z ul. Heinrich-Scholz-Weg (ul. Powstańców Warszawskich), na zachodzie – poprzez ul. Schuberta z Königstaler Weg (ul. Sobieskiego) i Wrzeszczem, na południu – z Emaus przez Dreilindener Weg (ul. Nowolipie) oraz z Siedlcami przez Kleine Molde (ul. Wyczółkowskiego). Po 1945 ta część dawnej gminy otrzymała nazwę Suchanino, zwana była przez lata przez wielu gdańszczan popularnie Cygańską Górą."



TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę