Na terenie sąsiadującym z pętlą tramwajową na Strzyży, przy ul. Wita Stwosza 77, od kilku tygodni zauważyć można ciężki sprzęt, jak i uwijających się przy pracy robotników. W miejscu dawnego OKAZu realizowany jest bowiem zwycięski projekt BO 2017 pod hasłem "OKAZała Strzyża", zakładający stworzenie dzielnicowego parku.
Jest on realizowany jedynie na części terenu dawnego gospodarstwa ogrodniczego. Pozostała część działki zostanie przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową (umożliwiają to zapisy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego).
W ostatnim czasie ułożono tu nawierzchnię żwirowo-żywiczną chodników labiryntu i wokół planowanego placu zabaw. Rozpoczęto też prace przy układaniu nawierzchni placu zabaw i montaż jego ogrodzenia, a także wykonano nasadzenia krzewów wewnątrz labiryntu. Obecnie prowadzone są nasadzenia zieleni w pozostałej części terenu. Trwa humusowanie gruntu. Zamontowano również pierwsze ławki.
Na realizację tego projektu BO Miasto przeznaczyło 517 tys. złotych. W 2017 r. dla "OKAZałej Strzyży" opracowana została dokumentacja projektowa. Zgodnie z nią pojawią się tu ścieżki i chodniki, a także powstanie ogrodzony plac zabaw ze ścianką wspinaczkową dla dzieci, trampoliną i piaskownicą (te elementy zamontowane zostaną w ostatnim etapie prac). Nie zabraknie też mebli miejskich, w tym ławek oraz koszy na śmieci. Do tego teren wokół zostanie uporządkowany.
Wykonany zostanie również tunel i altana z wierzb. Planowane jest także stworzenie kopca oraz ślimaka z głazów, a także niewielkiego wzniesienia z wtopionymi głazami.
Będzie to pierwszy etap zaplanowanych w tym parku prac. Mimo iż zwycięski projekt BO zakładał większy zakres działań, to niestety, ze względu na ograniczone środki, nie uda się ich zrealizować. Nastąpi to w kolejnych latach.
8 marca br. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska podpisała umowę na realizację zadania "OKAZała Strzyża". Wykonawcą robót zostało Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "Niweleta" Adam Linko. Przetargi na realizację tej inwestycji ogłaszano trzykrotnie. W pierwszej i drugiej edycji oferenci składali zbyt wygórowane cenowo propozycje, dlatego DRMG musiała unieważniać postępowania. To przełożyło się na termin realizacji projektu.
Inwestycja powinna zakończyć się w październiku br.