Growroom to rodzaj miejskiego pawilonu rolniczego. Jego konstrukcję i ideę opracowali w 2017 roku projektanci Sine Lindholm i Mads-Ulrik Husum z grupy SPACE10 - innowacyjnego duńskiego studia projektowego zajmującego się planowaniem domów i przestrzeni przyszłości oraz przywracaniem zieleni do miast. Projekt budził od początku tak wielkie zainteresowanie na całym świecie, że autorzy postanowili udostępnić go nieodpłatnie w sieci, jako open source (każdy może swobodnie z niego korzystać), zachęcając wszystkich do tworzenia własnych ogrodów.
W Gdańsku akcję budowy Growroom zorganizowała fundacja „Kultura ponad Kulturą”. Pomysłodawczynią była Agnieszka Wołodźko, gdańska malarka i kuratorka wystaw, autorka bloga "Pomiędzy sztuką a życiem".
- Obsadzenie roślinnością Growroomu było połączone ze złożeniem kwiatów pod obeliskiem Patrona Placu, generała Stanisława Maczka w dniu jego imienin - zaznacza Andrzej Witkiewicz, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Strzyża.
Po ustawieniu wszystkich elementów organizatorzy akcji wraz z mieszkańcami i radnymi dzielnicy sadzili na nim kwiaty, zioła i truskawki. Rośliny są jeszcze niewielkie, ale z czasem, gdy się rozrosną, konstrukcja zamieni się w zieloną kulę. Growroom może też działać terapeutycznie - w środku obiektu znajduje się bowiem ławeczka, na której można usiąść i odpocząć w otoczeniu zapachów i kolorów.
Projekt został dofinansowany ze środków Duńskiego Instytutu Kultury, duńskiego Ministerstwa Kultury i duńskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Wyboru roślin pomogła dokonać Joanna Paniec, główny specjalista ds. zielonej marki miasta w Referacie Marki Miasta Biura Prezydenta Urzędu Miejskiego.
Growroom na skwerze u zbiegu ulic Chopina i Wojska Polskiego będzie cieszył gdańszczan do października. Po sezonie zostanie zdemontowany.