• Start
  • Wiadomości
  • Stop żebractwu w Gdańsku. Rusza kampania miasta i świetlica dla dzieci

Stop żebractwu w Gdańsku. Rusza kampania miasta i świetlica dla dzieci

-Nie dawajmy pieniędzy osobom żebrzącym na ulicy, bo przez nasze datki te osoby na ulicy zostają - apelował Piotr Kowalczuk zast. prezydenta Gdańska podczas inauguracji kampanii przeciwko żebractwu w Gdańsku. Kampania to ulotki i plakaty w różnych językach, ale też patrole Straży Miejskiej i Policji, streetworkerzy i ubiegłoroczny hit - świetlica dla dzieci proszących o datki lub towarzyszących opiekunom podczas żebrania, ale też zagrożonych bezdomnością i wykluczeniem.
22.06.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Ulica Długi Targ to popularne miejsce w Gdańsku nie tylko wśród turystów. Jeśli widzimy żebrzące dziecko, dzwońmy na Straz Miejską lub Policję - apalują władze Gdańska
Ulica Długi Targ to popularne miejsce w Gdańsku nie tylko wśród turystów. Jeśli widzimy żebrzące dziecko, dzwońmy na Straż Miejską lub Policję - apelują władze Gdańska
Krzysztof Mystkowski/KFP

"Okaż serce ...nie dawaj pieniędzy osobie żebrzącej na ulicy, bo tam zostanie! Pomagaj mądrze!” - to tegoroczny apel władz miasta, instytucji i służb zajmujących się pomocą, edukacją i działaniami prewencyjnymi przeciwdziałającymi żebractwu na ulicach Gdańska w sezonie wakacyjnym. W piątek 22 czerwca 2018 roku pod Złotą Bramą - popularnym początkiem trasy osób żebrzących w Śródmieściu Gdańska - spotkali się przedstawiciele m.in. Straży Miejskiej, Komendy Miejskiej Policji, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Centrum Wspierania Imigrantek i Imigrantów, Towarzystwa Pomocy im. św Brata Alberta, Zarządu Transportu Miejskiego.

Ulotki, patrole, interwencje

- Dając pieniądze osobom żebrzącym bierzemy udział w handlu ludźmi - powiedział prezydent Kowalczuk. - To forma niewolnictwa i wyzysku człowieka tym bardziej, że za żebrzącymi dziećmi i kobietami najczęściej stoją mężczyźni i zorganizowane grupy, które te pieniądze zbierają. Dlatego datki pieniężne to też nasz udział w przemocy wobec kobiet i dzieci, którą jest zmuszanie do żebractwa. Nie dajmy się naciągać, nie ulegajmy chwili, w której wydaje nam się, że pomagamy. Nasz pieniądze pozostawiają te osoby na ulicy i nie pozwalają im wyjść z kręgu żebractwa.

W 2018 roku w ramach akcji przeciwdziałania żebractwu w Gdańsku pracownicy MOPR i streetworkerzy przekażą m.in. do restauracji, kawiarni, barów hosteli w Śródmieściu i Wrzeszczu tematyczne plakaty i ulotki nawołujące do odpowiedzialnego pomagania. Przypomną o adresach i kontaktach do instytucji udzielających w mieście wsparcia.

- Przez całe wakacje jeden patrol Straży Miejskiej będzie zajmował się  właśnie żebractwem na ulicy Długiej, w rejonie Głównego Miasta i Śródmieścia - powiedział Wojciech Siółkowski rzecznik Straży Miejskiej w Gdańsku. - To będzie praca od rana do wieczora, na dwie zmiany, ze szczególnym zwróceniem uwagi na wykorzystywane do żebractwa dzieci. Ich opiekunom będziemy proponować oddanie dzieci do świetlicy, gdzie znajdą fachową opiekę ale też namiastkę prawdziwych wakacji. W przypadku wykroczeń, np zmuszania dzieci do żebractwa, będziemy podejmować interwencje, zawiadamiać sąd rodzinny. Jeśli te przypadki będą dotyczyć cudzoziemców, będziemy zawiadamiać Centrum Wsparcia Imigrantek i Imigrantów.

Patrole, ulotki i swietlica dla dzieci - tak maisto w tym roku bedzie walczyć z żebractwem w Gdansku
Patrole, ulotki i swietlica dla dzieci - tak maisto w tym roku bedzie walczyć z żebractwem w Gdansku
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Z ulicy do świetlicy

Od 25 czerwca 2018 roku przy ulicy Zakopiańskiej 40 w Gdańsku zacznie działać świetlica, w której opiekę i pełne wsparcie otrzymają nie tylko dzieci proszące o datki na ulicy lub towarzyszące opiekunom podczas żebrania, ale też zagrożone wykluczeniem społecznym, bezdomnością i te, które z różnych przyczyn nie mogą liczyć latem na uwagę i właściwe zaopiekowanie przez rodziców. Punkt na zlecenie miasta prowadzi CWII we współpracy z Fundacją Wsparcia i Inicjatyw Społecznych. Świetlica będzie działać w dni powszednie od godz. 10 do 18, opiekę znajdą w niej dzieci w wieku od kilku do kilkunastu lat. Będą mogły uczestniczyć w atrakcjach turystycznych (wyjścia do kina, teatru, muzeów, parków), zabawach sportowych i edukacyjnych pod okiem pedagogów i opiekunów. Codziennie dzieci otrzymają w świetlicy śniadanie, obiad i napoje.

- Ubiegły rok pokazał nam, że osoby biedne nie mają po prostu z kim zostawić dzieci w czasie wakacji, potrzebują wsparcia i pokazania alternatywy dla żebractwa - mówi Tomasz Nowicki z CWII w Gdańsku. - Żebractwo jest postrzegane jako patologia, ale to bieda jest bezwzględna i wygania na ulice. Osoby biedne z bezsilności i bezradności wychodzą na ulicę z dziećmi. I to wcale nie jest problem dotyczący cudzoziemców czy imigrantów. W ubiegłym roku był taki moment, że w świetlicy przy Zakopiańskiej więcej było "naszych” a nie cudzoziemskich dzieci.

Już dziś pracownicy MOPR i streetworkerzy w asyście funkcjonariuszy rozpoczęli akcję kolportażu tematycznych ulotek i plakatów do restauracji, kawiarni, pubów, hoteli w Śródmieściu. Materiały przekazywali też turystom, których coraz więcej spaceruje po Długim Targu. Podczas akcji prowadzono także działania prewencyjne służb pod kątem osób nagabujących o datki, ze szczególnym naciskiem na pomoc żebrzącym dzieciom .

Jeżeli zauważymy osoby żebrzące, powinniśmy zgłosić taki przypadek dzwoniąc pod numery alarmowe Policji 997 i Straży 986

Na stronie gdańskiej policji dostępna jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, na której za pomocą specjalnej aplikacji mieszkańcy mogą zgłosić miejsce, w którym zauważyli osobę nagabującą przechodniów. To dobra wskazówka dla patrolu.

TV

Umowa na zaprojektowanie aglomeracyjnego odcinka PKM Południe podpisana