PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Otwarcie dwóch skrzyżowań na remontowanej ulicy Stryjewskiego w dzielnicy Stogi

Otwarcie dwóch skrzyżowań na remontowanej ulicy Stryjewskiego w dzielnicy Stogi
W poniedziałek, 10 sierpnia, zostaną otwarte dwa skrzyżowania na Stogach. Od godzin porannych kierowcy będą mogli poruszać się już w obu kierunkach na skrzyżowaniach ul. Stryjewskiego: z ul. Pawią i ul. Zimną. Dotychczas były one zamknięte w związku z trwającymi pracami modernizacyjnymi linii tramwajowej.
Od 10 sierpnia przejezdne będzie już skrzyżowanie ul. Stryjewskiego z ul. Zimną
Od 10 sierpnia przejezdne będzie już skrzyżowanie ul. Stryjewskiego z ul. Zimną
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

W przyszłym tygodniu planowane jest również jednokierunkowe otwarcie ul. Stryjewskiego na odcinku od ul. Zimnej do ul. Wosia Budzysza. Kiedy dokładnie - wiadomo będzie za kilka dni.

Od 30 czerwca br. na wyremontowanym torowisku regularnie kursują już tramwaje, aż do plaży.

 

   Koniec remontu torów. Na Stogi wróciły regularne kursy tramwajów... aż do pętli przy plaży

 

Obecnie na placu budowy trwają prace drogowe i brukarskie na ul. Stryjewskiego i pętli Pasanil. Tutaj właśnie skupia się obecnie główny front robót. Prowadzone są prace drogowe w obszarze skrzyżowania ul. Stryjewskiego z ul. Skiby, wykonawca robót przygotowuje skrzyżowanie do układania warstw bitumicznych jezdni oraz chodników. Równolegle prowadzone są przygotowania terenu do układania warstw podbudowy na skrzyżowaniu z ul. Wrzosy.

Skrzyżowanie ul. Stryjewskiego z ul. Pawią
Skrzyżowanie ul. Stryjewskiego z ul. Pawią
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Na pętli Stogi (dawny Pasanil) zakończono utylizację gruntu, od strony wjazdu na pętlę wykonywana jest podbudowa pod torowisko i jezdnię. Natomiast od strony wyjazdu z pętli wykonawca przystąpił do układania torowiska. W okolicy skrzyżowania z ul. Kruczą kontynuowane są prace związane z montażem barierek pomiędzy drogą rowerową a torowiskiem oraz przy uzupełnianiu podbudowy torowiska.

 

2
Mat. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Remont torowisk i przystanków

Na Stogach przebudowanych zostało w sumie 3700 metrów torów tramwajowych. Prace realizowane były na odcinku od skrzyżowania ul. Sucharskiego z ul. Wosia Budzysza, wzdłuż ul. Wosia Budzysza, ul. W. Stryjewskiego i ul. Nowotnej do Pętli „Stogi Plaża". Przebudowywane są także dwie pętle: tramwajowo - autobusowa „Pasanil” (około 350m) i tramwajowa „Plaża Stogi” (około 450 m), na których pojawiły się dodatkowo tory odstawcze. Dla wygody mieszkańców korzystających z komunikacji miejskiej na tym odcinku przebudowane zostały także przystanki tramwajowe. Są one włączone do monitoringu wizyjnego sieci TRISTAR, a także do systemu informacji pasażerskiej.

 

   Stogi. Tramwaj dojechał do pętli przy plaży. Testowe przejazdy na modernizowanej linii

 

Na skrzyżowaniu ul. Stryjewskiego i Zimnej w piątek trwały jeszcze ostatnie prace wykończeniowe
Na skrzyżowaniu ul. Stryjewskiego i Zimnej w piątek trwały jeszcze ostatnie prace wykończeniowe
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Remont dróg

W ramach inwestycji przebudowywany jest również istniejący układ drogowy (ul. Wosia Budzysza, ul. W. Stryjewskiego, odcinek ul. Nowotnej) wraz ze skrzyżowaniami, zjazdami, chodnikami, ścieżkami rowerowymi i ciągami pieszo-rowerowymi. Łączna długość przebudowywanych dróg wynosi około 2500 m. Łączna długość budowanych i przebudowywanych chodników wynosi około 1900 m, natomiast łączna długość budowanych i przebudowywanych ścieżek rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych wynosi około 1200 m. Wykonawca modernizuje także sieci wodociągowe i kanalizacyjne.

Wykonawcą prac jest firma Aldesa Construcciones Polska Sp. z o.o. Koszt inwestycji to ponad 118 mln zł, z czego ponad 46 mln zł to dofinansowanie unijne.

 

oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl