Od portiera do milionera. Gdański społecznik Andrzej Stelmasiewicz kończy 70 lat
- Mamy 13 tysięcy książek z każdej dziedziny - popularnonaukowe, beletrystykę, dla młodzieży i dla dzieci, także dla maluszków, więc każdy znajdzie u nas coś dla siebie. Do tego wydarzenia artystyczne i warsztatowe, od zajęć malarskich, poprzez tkanie, haftowanie, po zajęcia taneczne i Klub Dla Mam. Mamy jeszcze Dyskusyjny Klub Książki. Wiele będzie też u nas inicjatyw dla najmłodszych dzieci – np. lekcje biblioteczne. Na pewno będzie co u nas robić. A planujemy jeszcze rozszerzyć naszą działalność – zaprasza Anna Paradzińska, kierownik Biblioteki na Stogach przy ulicy Szpaki 1.
Nowoczesna i multifunkcjonalna siedziba
Świeżo oddana do użytku Biblioteka na Stogach znajduje się w wyremontowanym parterowym pawilonie tuż przy przystanku tramwajowym Stogi 02. Choć jest stosunkowo niewielką biblioteką dzielnicową, to bardzo potrzebną – filię w poprzedniej lokalizacji przy ulicy Stryjewskiego 29 odwiedzało w ciągu roku około 1400 osób, co jest dobrym wynikiem jak na taką małą dzielnicę.
Teraz liczba odwiedzających ma szansę jeszcze się zwiększyć, bo placówka ma do zaoferowania znacznie więcej niż bogaty księgozbiór i wspomniane przez Annę Paradzińską wydarzenia – dzięki współpracy z innymi podmiotami: Gdańskim Archipelagiem Kultury, Fundacją „Świat Wrażliwy” i Towarzystwem Profilaktyki Środowiskowej „Mrowisko”.
- Zapraszamy do naszej kawiarni, prowadzonej przez Fundację „Świat Wrażliwy”, która powołała też kawiarnię społeczną Caffe Aktywni w Gdańsku. To odpowiedź na powtarzające się komentarze mieszkańców Stogów, którzy podkreślali, że brakuje im miejsca spotkań, gdzie można usiąść, wypić kawę, zjeść ciasto i porozmawiać. Wychodząc naprzeciw ich potrzebom zaaranżowaliśmy niewielką przestrzeń kawiarnianą połączoną z częścią biblioteczną. Można sięgnąć po książkę czy gazetę i z kawą usiąść przy stoliku z widokiem na centrum dzielnicy – zachęca Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.
Biblioteczka Kawiarnia Literacka, podobnie jak Caffe Aktywni, będzie miejscem pracy i aktywizacji zawodowej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. W ofercie znajdzie się więc nie tylko pyszna kawa, ale również wartościowe spotkania z drugim człowiekiem i okazja do poznania inspirujących historii.
To nie wszystko. W siedzibie przy ulicy Szpakowej znalazła się sala warsztatowa – miejsce do organizacji różnorodnych zajęć, w tym spotkań literackich, twórczych warsztatów plastycznych oraz Dyskusyjnego Klubu Książki; a także studio nagrań - otwarte dla mieszkańców, umożliwiające realizację pomysłów na podcasty, audycje i inne formy twórczości dźwiękowej, wraz z warsztatami w zakresie nagrywania i postprodukcji audio.
Ofertę wykraczającą poza tradycyjne ramy filii bibliotecznej uzupełniają dwa kameralne, przytulne gabinety terapeutyczne – prowadzone przez Towarzystwo Profilaktyki Środowiskowej „Mrowisko”, oferujące wsparcie psychologiczne, terapeutyczne oraz profilaktyczne dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych.
Pierwsza wizytacja udana
Dzień przed oficjalnym otwarciem, w środę, 30 października, Bibliotekę na Stogach odwiedziła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania Monika Chabior, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Władysław Zawistowski, zastępca dyrektora Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Beata Jaworska, radny Miasta Gdańska i przewodniczący Komisji Kultury Maximilian Kieturakis, dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury Barbara Frydrych i dyrektor Gdańskiego Archipelagu Kultury Monika Dylewska.
- Bardzo w was wierzę, macie szansę być przykładem dla innych. Z jednej strony to miejsce, które ma służyć integracji, ale także wsparciu lokalnych społeczności w różnych kryzysach. Głęboko wierzę w magiczną moc książki i w magiczną moc kultury. Ale ta magiczna moc musi być wsparta fachową pomocą - wsparciem fachowców i terapeutów. Cieszę się bardzo, że także organizacje pozarządowe, które specjalizują się właśnie w tych obszarach będą tutaj współgospodarzami – powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
- To nie jest tylko biblioteka, to jest coś więcej, na miarę czasów. Mnie mówiąc kolokwialnie „strasznie kręci” to studio, uwielbiam radio i pracę w radiu, to jest niesamowite przeżycie, bardzo kształcące, bardzo rozwijające. Trzymam kciuki za to, żeby udało się stworzyć grupę twórców podcastów i słuchaczy. Potencjał integracyjny jest ogromny. Na Stogach, w dzielnicy jednak oddalonej od Śródmieścia, w której nie na każdym rogu ulicy jest atrakcja kulturalna, taka wielofunkcyjna placówka jest bardzo bardzo pożądana - dodał dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Władysław Zawistowski.
Zobacz naszą fotorelację z uroczystego przecięcia wstęgi oddanej do użytku Biblioteki na Stogach:
W tych godzinach biblioteka będzie czynna
Biblioteka Stogi zaprasza pierwszych czytelników od czwartku, 31 października, od godziny 9:00 rano. Placówka będzie czynna w tygodniu od poniedziałku do piątku. Godziny: pon-wt 9:00 – 19:00, śr 9:00 – 15:00, czw-pt 9:00 – 19:00. W przyszłości być może biblioteka będzie czynna także w soboty.
Zobacz naszą filmową relację z pierwszej wizyty w Bibliotece na Stogach:
DKF „Miłość Blondynki” świętował 30. urodziny. WIDEO I ZDJĘCIA