Idea rozmów przy okrągłym stole narodziła się w wakacje br. Zaplanowano wtedy sześć spotkań włodarzy z mieszkańcami Gdańska, ale szybko okazało się, że cieszą się one ogromnym zainteresowaniem. Gdańszczanie chętnie i licznie przybywali na spotkania z Aleksandrą Dulkiewicz i jej zastępcami. Nie tylko zgłaszali na nich swoje problemy i bolączki, ale również dzielili się dobrym słowem, przychodzili aby uścisnąć dłoń, zrobić sobie wspólne zdjęcie, a nawet podarować upominek. Ponieważ formuła rozmów spodobała się i gdańszczanom, i władzom miasta, postanowiono kontynuować pomysł po wakacjach.
I tak, 23 września prezydent Aleksandra Dulkiewicz wraz z zastępcami czekała znów na zainteresowanych na Jasieniu, a dziś, 1 października, na Stogach.
Spotkanie w dzielnicy Stogi zaplanowano na skwerze mieszczącym się przy ul. Hożej 11. Ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe spotkanie przeniesiono do Szkoły Podstawowej nr 11, która znajduje się przy ulicy Stryjewskiego.
Wraz prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz, w wydarzeniu wzięli udział jej czterej zastępcy: Piotr Borawski, Piotr Grzelak, Piotr Kowalczuk i Alan Aleksandrowicz. Na miejscu obecni byli też bliscy współpracownicy włodarzy miasta, którzy także udzielali odpowiedzi na nurtujące gdańszczan pytania i rozwiązywali problemy.
Tematem, który zdominował spotkanie na Stogach, była trwająca przebudowa linii tramwajowej. Mieszkańcy bardzo narzekali na wydłużający się czas realizacji inwestycji, która ukończona miała zostać w październiku tego roku.
- Projekt przebudowy linii tramwajowej na Stogach zaczął się latem 2018 roku i nie ukrywamy, że sami jesteśmy zmartwieni tym, że ma opóźnienie - wyjaśniał Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. inwestycji. - To opóźnienie wynika z kilku powodów, w większości są to powody obiektywne, leżące poza generalnym wykonawcą. Oprócz całej części nawierzchniowej, czyli torów, trakcji, oświetlenia, chodników, dróg, skrzyżowań, ścieżek rowerowych, jest tu bardzo duży zakres przebudowy pod ziemią. Gdy rozpoczęto prace ziemne odkryto niezinwentaryzowane sieci albo sieci w bardzo trudnym stanie. Stan sieci wodociągowej, gazowej, ciepłowniczej, kanalizacyjnej, był dużo gorszy niż pierwotnie zakładano. Dlatego wszystkie te sieci są wymieniane lub naprawiane, a to zajmuje bardzo dużo czasu. Takich działań nie zakładano przy ustalaniu pierwotnego harmonogramu projektu. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że torowiska mogą być realizowane jedynie przy odpowiednich warunkach pogodowych, tzn. wtedy, gdy mamy tzw. “okna pogodowe”.
ZOBACZ FILM ZE SPOTKANIA PRZY OKRĄGŁYM STOLE W DZIELNICY STOGI
Aktualnie Miasto przygotowuje się do uruchomienia tramwaju od ul. Wosia Budzysza (na wysokości od skrzyżowania z ul. Sucharskiego) do skrzyżowania z ul.Skiby. Tramwaj ma tam zostać uruchomiony około 15 listopada br.
- Należy pamiętać, że sama linia tramwajowa to za mało, musimy przygotować jeszcze odpowiedniej jakości tabor, który obsłuży ten rejon - dodaje Alan Aleksandrowicz. - Mamy wiele zapytań dotyczących jakości taboru. Do tej pory na Stogi jeździły najstarsze tramwaje. Dopiero nowe torowiska umożliwią udostępnienie nowoczesnych tramwajów, tak jak to się stało w przypadku Przeróbki.
Drugi etap tej inwestycji dotyczy ul. Stryjewskiego (od skrzyżowania z ulicą Skiby do skrzyżowania ul. Nowotnej z ul. Kruczą oraz pętli "Pasanil"). Trzeci etap obejmuje ul. Nowotną (od ul. Kruczej do pętli “Stogi Plaża”). Termin końcowy realizacji przebudowy linii tramwajowej na Stogach to aktualnie maj 2020 roku i jak podkreśla Alan Aleksandrowicz, bardzo liczy, że termin ten zostanie dotrzymany.
Oprócz opóźnień w realizacji inwestycji, mieszkańcy Stogów narzekają na coś jeszcze. Ciężkie sprzęty wykorzystywane do prac budowlanych niszczą ulice.
- W ramach umów o ochronę drogi będziemy się rozliczać z generalnym wykonawcą - wyjaśnia Alan Aleksandrowicz. - Pamiętajmy, że ten projekt jest realizowany w trudnej, dość intensywnie zabudowanej przestrzeni. Musieliśmy zagwarantować dojazdy na plac budowy, ale tam, gdzie sprzęt zniszczył czy pogorszył stan dróg, te drogi będzie trzeba wyremontować i naprawić. Z drugiej strony proszę pamiętać, że musieliśmy uruchomić też komunikację zastępczą. Tę komunikację opłaca i organizuje razem z Zarządem Transportu Miejskiego sam inwestor. Komunikacja również jeździ po lokalnych drogach. Te drogi będzie trzeba naprawić i mamy tego pełną świadomość.
Pan Tomasz, mieszkaniec Stogów przyszedł na spotkanie, by uzyskać informacje nt. stadionu żużlowego w Gdańsku. Chciał wiedzieć, czy Miasto Gdańsk ma w planie modernizację obiektu lub ewentualną budowę nowego stadionu.
- Historia związana ze stadionem żużlowym jest długa i skomplikowana, ma też różne wątki prawne - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Jesteśmy po wyroku sądowym, czekamy na jego uprawomocnienie się. Bez stuprocentowej decyzji czyją własnością jest stadion, Miasto nie może myśleć o inwestycjach w tym miejscu. Nie ukrywam, że tematy związane z inwestycjami w obiekty sportowe są zawsze tematami niewdzięcznymi i drogimi. Bez partnerów i bez bardzo dobrej drużyny, jest to trudne.
Stogi to dzielnica, która przy najmniejszych opadach "płynie". Problem szczególnie widoczny jest na podwórkach wewnętrznych, ale też na niektórych ulicach. Kilkoro mieszkańców więc przyszło na spotkanie, by dowiedzieć się, czy Miasto ma sprecyzowane plany w kwestii tzw. odwodnień.
- Zasadniczym tematem na Stogach, od zawsze, są tematy związane z odwodnieniem ulic i podwórek - wyjaśnia Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Kiedy Stogi powstawały, także kiedy w okresie powojennym w latach 60-tych i 70-tych powstawała tu nowa zabudowa, budowano w bardzo prosty sposób, bez pełnej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej i odwodnieniowej. Dzisiaj wiemy, że jest to jedno z największych wyzwań na Stogach. Staramy się tę historię prostować. Największe podwórko na Stogach, znajdujące się między ulicami Skiby, Wrzosy i Stryjewskiego, zostało już odwodnione. Mamy w planach odwodnienia kolejnych podwórek i ulic, ale wszystkiego nie zrobimy od razu.
Czytaj także:
Jasień. Przy okrągłym stole odbyło się kolejne spotkanie włodarzy z mieszkańcami
Wrzeszcz. Mieszkańcy i prezydent Gdańska rozmawiali wspólnie przy okrągłym stole
Piecki-Migowo. Rozmowy mieszkańców z prezydent Gdańska przy okrągłym stole
Okrągły stół na Oruni. Prezydent Dulkiewicz i jej zastępcy spotkali się z mieszkańcami
Spotkanie z mieszkańcami dzielnicy Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia