• Start
  • Wiadomości
  • Finał Mobilnego Domu Kultury odbędzie się na Stogach. 26 i 27 lipca

Finał Mobilnego Domu Kultury odbędzie się na Stogach. 26 i 27 lipca

Ostatnim przystankiem na trasie tegorocznego Mobilnego Domu Kultury będą Stogi. Organizatorzy z Gdańskiego Archipelagu Kultury zapraszają na boisko przy Szkole Podstawowej nr 11 przy ul. Wilhelma Stryjewskiego 28. W programie książki, teatr, joga, koncert, tańce i mnóstwo warsztatów - od gotowania po wyplatanie, od cyjanotypii po ceramikę i gry podwórkowe. 
23.07.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mobilny Dom Kultury odwiedził już w tym roku m. in. mieszkańców dzielnicy Osowa
Mobilny Dom Kultury odwiedził już w tym roku m. in. mieszkańców dzielnicy Osowa
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Kończy się program tegorocznego Mobilnego Domu Kultury, który wyruszył w czerwcu w drogę po raz trzeci i odwiedził już cztery dzielnice: Nowy Port, Osowę, Przymorze i Łostowice. Przed nim jeszcze jedna podróż. Tym razem na Stogi. Na boisku przy Szkole Podstawowej nr 11 (przy ul. Wilhelma Stryjewskiego 28) MDK pojawi się już piątek 26 lipca 2019 i zostanie do soboty 27 lipca. 

Jakie atrakcje czekają na mieszkańców dzielnicy? W tym roku tematem głównym wydarzeń jest ekologia, kontakt z naturą oraz różnorodność kulturowa Gdańska. W programie znajdują się więc zajęcia, które łączą artystyczne działanie i zainteresowanie stanem przyrody. 

Na sobotę organizatorzy z Gdańskiego Archipelagu Kultury przygotowali bardzo ciekawe warsztaty, m. in. rzemieślnicy z Square Upcycling, którzy na co dzień tworzą upcyclingowe meble i wyposażenie wnętrz - nauczą nas, jak robić portfele z kartonu. Upcykling to forma takiego przetwarzania odpadów, w wyniku którego powstają pełnowartościowe produkty. Fundacja "Nielada Historia" zaś, pokaże jak wykonać torby z banerów. 

MDK organizuje interesujące warsztaty, plenerowe spektakle teatralne, koncerty i wystawy
MDK organizuje interesujące warsztaty, plenerowe spektakle teatralne, koncerty i wystawy
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Będziemy też wraz z animatorami poznawać tajniki techniki cyjanotypii - to jedna ze starych technik fotograficznych, która wykorzystując światłoczułość soli żelaza przy wywoływaniu zdjęć pozwala na uzyskanie monochromatycznego obrazu w kolorze niebieskim. Nauczymy się animacji poklatkowej czy wyplatania przedmiotów z papieru, tak jak w wikliny. Zgłębimy tajniki wytwarzania ceramicznych przedmiotów i sztuki kolażu. Dzień zakończy się warsztatami kulinarnymi z Kolektywem Samo Dobro - Judyta Hall i Maciejka Pobidyńska przygotują zdrowe, wegańskie przysmaki.

Piątek również zapowiada się bardzo interesująco. Dla chętnych, warsztaty jogi poprowadzi Elżbieta Rutkowska, na co dzień kierowniczka zespołu Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, a tajemnice pisania i dzielnicy zdradzi znana gdańska pisarka i poetka Barbara Piórkowska. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18, a punktem wyjścia do rozmowy będzie książka Katarzyny Bondy „Pochłaniacz”.

Warto przypomnieć, że plenerowy dom kultury odwiedza miejsca, w których na co dzień nie działa Gdański Archipelag Kultury, a mieszkańcy mają utrudniony dostęp do kultury. 

 

Zajęcia jogi, które poprowadzi Elżbieta Rutkowska odbędą się w piątek, 26 lipca o godz. 18
Zajęcia jogi, które poprowadzi Elżbieta Rutkowska odbędą się w piątek, 26 lipca o godz. 18
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Szczegółowy program wydarzenia poniżej:

 

Piątek (26 lipca)

- W Stogach zagadek i łanach książek – rozmowa o książce Katarzyny Bondy „Pochłaniacz”. Prowadzi: Barbara Piórkowska (18:00 – 19:30), znana gdańska pisarka i poetka

- Warsztaty jogi z Elżbietą Rutkowską (18:00 – 19:30)

- Zrób to sam – Warsztaty akcesoriów do tańca. Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA oddział w Gdyni (18:00 – 19:30)

- Potańcówka na Stogach – wydarzenie wpisuje się w cykl spotkań Podesty Kultury. Dofinansowano ze środków Miasto Gdańsk  (19:30 – 22:00)

- Wystawa – „Tekstografie” Tyny Wicz (18:00 – 22:00)

- Mobilna Czytelnia Krytyka Polityczna - ŚWIETLICA W TRÓJMIEŚCIE (18:00 – 22:00)

 

Sobota (27 lipca)

- Warsztaty: 

cyjanotypia (12:00 – 15:00),  

sztuka kolażu (12:00 – 15:00), 

wiklina z papieru (15:00 – 18:00), 

ceramika (14:00 – 18:00), 

plener malarski (14:30 – 17:30) 

animacja poklatkowa (12:00– 14:00), 

- gry podwórkowe poprowadzi  Karola - Animatorka dla dzieci (12 – 18:00) (Karola ukończyła certyfikowane kursy i szkolenia, m.in. animator zabaw dziecięcych, taniec w animacji, mini disco, Sensoplastyka - elementy. Współpracuje z wieloma trójmiejskimi organizacjami, firmami, fundacjami oraz hotelami), 

- gry planszowe (12:00 – 18:00), 

- portfele z kartonów Square Upcycling(12:00 – 14:00) Square Upcycling zakład rzemieślniczy, gdańska marka tworząca upcyclingowe meble i wyposażenie wnętrz), 

- torby z banerów Fundacja "Nielada Historia" (15:00 – 18:00), 

- biżuteria ze sznurka (15:00 – 18:00), 

- recycling na szydełku (12:00 – 15:00). 
- wystawa „Tekstografie” Tyny Wicz (12:00 – 18:00)

- Teatr Delikates „Przygody Cześka i Wieśka” (12:00 – 13:00)

- Maluj z MEWKA. Galeria Społecznie Zaangażowana na banerze – zakończenie warsztatów  i prezentacja „Banera Partycypacyjnego” MDK 2019 (14:00 – 17:00)

- Wege street food – warsztaty kulinarne z Kolektyw Samo Dobro (15:00 – 18:00), który tworzą Judyta Hall i Maciejka Pobidyńska. Samo Dobro działa w Gdańsku od 2013 roku. Organizatorki rozpoczynały od inicjatywy Spóźnionych śniadań, która promowała zdrowe wegetariańskie jedzenie. Pomysł powstał, jak piszą dziewczyny z Kolektywu “z zamiłowania do gotowania i z rozczarowania nieliczną ofertą punktów zajmujących się jedzeniem wolnym od okrucieństwa”.

-  Varsztatovnia koncert (18:30 – 20:00).

 

Organizatorzy:

Miasto Gdańsk, Gdański Archipelag Kultury, Dom Sztuki GAK

 

CZYTAJ:

CWS Łaźnia. “Niefestiwal” - sztuka idzie w miasto. Szukaj jej na Dolnym Mieście już od 19 lipca

FETA 2019. Festiwal teatrów ulicznych w Gdańsku dobiegł końca - efektowne zakończenie. FILM i ZDJĘCIA

 

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok