• Start
  • Wiadomości
  • Stogi. Dobiega końca budowa przepompowni. Woda deszczowa będzie "przenoszona" do Martwej Wisły

Stogi. Dobiega końca budowa przepompowni. Woda deszczowa będzie "przenoszona" do Martwej Wisły

Opady deszczu, nawet mało intensywne, często dają się we znaki mieszkańcom centrum dzielnicy. Przy budynkach, na chodnikach i ulicach pojawiają się wówczas duże kałuże. Ten problem wkrótce powinien zniknąć. Miasto buduje bowiem przepompownię, która "zabierać będzie" wodę z miejsc zabudowanych, głównie przy ul. Stryjewskiego, wprost do rzeki.
07.06.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Budowa przepompowni na Stogach zakończy się w najbliższych tygodniach
Budowa przepompowni na Stogach zakończy się w najbliższych tygodniach
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańsk

 

Przepompownia powstaje w pobliżu skrzyżowania ul. Stryjewskiego, Tamka i Siennej, na istniejącym kolektorze deszczowym. Jej wydajność wynosić będzie 1,8 m szesc/s. Przepompownia będzie zbierała wodę z "deszczówki" i przenosiła ją do ujścia przy Martwej Wiśle. Obiekt będzie miał powierzchnię około 83 m kw.

W ramach inwestycji wybudowano trzy pompy zatapialne i niewielki zbiornik. Inwestycja wyeliminuje podtopienia, do jakich dochodzi w rejonie ul. Stryjewskiego przy nawalnych deszczach i wysokich stanach wody na Martwej Wiśle. Przebudowano również kolektor deszczowy, którego ujście zostanie poprowadzone do rzeki.

 

Obecnie wykonawca prac buduje wjazd prowadzący do obiektu i układa nawierzchnię wokół przepompowni. Dobiegają też końca prace związane z wykonaniem jej pokrywy.

Umowę na realizację zadania podpisano z firmą Strabag. Koszt inwestycji wyniesie około 2,4 mln złotych. Prace zakończą się w lipcu 2021 r.

Przedsięwzięcie to jest realizowane w ramach programu unijnego pod nazwą: „Systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich - Miasto Gdańsk - etap II”. Projekt dofinansowany jest z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 - 2020.

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok