Stocznia Gdańska to jedno z największych i najbardziej znanych polskich przedsiębiorstw. Była miejscem ważnych wydarzeń – stłumienia protestów w grudniu 1970 oraz powstania NSZZ „Solidarność” i podpisania porozumień sierpniowych w 1980 roku. Ale niewiele osób wie, że w latach 70. wśród 17,5 tysiąca pracowników Stoczni, było aż 5 tysięcy kobiet.
Jak wyglądało wsparcie socjalne osób pracujących w Stoczni i życie kulturalne zakładu? Jakie zawody wykonywały najczęściej kobiety? Na te i inne pytania będzie można dowiedzieć się w ramach projektu Metropolitanka. Pokazuje on Stocznię Gdańską oczami sprzątaczek, suwnicowych, inżynierek i pracownic administracyjnych.
Dowiemy się, jak praca w Stoczni wpłynęła na ich życie. Poznamy bliżej historie: niepokornej suwnicowej, animatorki kultury, działaczek Solidarności oraz codzienność strajku w Sierpniu 1980.
Podczas zwiedzania oprowadzający usłyszą wiele anegdot i ciekawostek, np. o stoczniowym ogrodnictwie, z którego pochodziły tulipany i goździki rozdawane w zakładzie na Dzień Kobiet. Ponadto dowiedzą się, gdzie znajdowały się takie obiekty, jak Malarnia, Willa Dyrektora, hala 46A z muralem „Tatusiu! Pracuj bezpiecznie”, w której na suwnicach pracowała Anna Walentynowicz.
Tegoroczne spacery, które zaczynają się w czerwcu i potrwają do końca września 2019, są już ósmą edycją wydarzenia.
Zwiedzanie jest bezpłatne. Szczegółowych informacji można dowiedzieć się pisząc na adres
kontakt@ikm.gda.pllub dzwoniąc pod numer tel. 664 976 052.
Stocznię Gdańską można też zwiedzać indywidualnie przy użyciu aplikacji, audioprzewodnika, a także poznać jej historię ze słuchowiskami i książką – materiały znajdują się na stronie: www.stocznia-jest-kobieta.org
Poniżej zamieszczamy szczegółowy harmonogram spacerów po Stoczni: