• Start
  • Wiadomości
  • Stocznia Cesarska. To miejsce ma łączyć przeszłość z przyszłością [WIZUALIZACJE]

Stocznia Cesarska. To miejsce ma łączyć przeszłość z przyszłością [WIZUALIZACJE]

Na terenach dawnej stoczni powstaną nowoczesne biurowce, hotele, a także mieszkania (nawet 3,5 tysiąca) i muzeum sztuki współczesnej. Właściciele terenu dawnej Stoczni Cesarskiej, belgijskie firmy deweloperskie Re-Vive i Alides, podpisali w czwartek umowę z pracownią architektoniczną Henning Larsen na opracowanie koncepcji jej zabudowy.
16.03.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Duńczycy mają pomysł na gdańskie Młode Miasto. Właśnie taki!


Kopenhaska Henning Larsen to pracownia specjalizująca się w zrównoważonych projektach urbanistycznych, kładąca duży nacisk na tworzenie przestrzeni publicznych i miejsc atrakcyjnych dla lokalnych społeczności.

- Zespół duńskiej pracowni dokonał bardzo starannej analizy terenu, zarówno na skalę miejską, jak i w istotnych szczegółach. Pozwoli nam to w pełni docenić bogatą historię tego miejsca - podkreśla Gerard Schuurman, dyrektor projektu.

Po dokładnych analizach wypracowano strategię, która opiera się na istniejących elementach i obiektach, ale proponuje nowe funkcje, a wśród nich takie rozwiązania, jak targ żywności i muzeum sztuki współczesnej. W tej części miasta nie zabraknie też klimatycznej nadbrzeżnej promenady.

Pracownia architektoniczna Henning Larsen z Kopenhagi została zwycięzcą międzynarodowego konkursu na opracowanie koncepcji zabudowy dla terenu Stoczni Cesarskiej, ogłoszonego w maju 2017 r. Zainteresowanie nim było spore, bo zgłosiło się do niego 16 biur urbanistyczno-architektonicznych. Wśród nich, w pierwszym etapie, wybrano trzy: z Holandii, Danii i Włoch. Ostatecznie wybrano propozycję Duńczyków. Umowa na opracowanie koncepcji została podpisana 15 marca, podczas targów nieruchomości MIPIM w Cannes.

Belgijscy deweloperzy w kwietniu ubiegłego roku powołali spółkę Edonia, po czym zapowiedzieli, że na 16-hektarowej działce stworzą dzielnicę, która będzie tętnić życiem. Mocno wstępny plan zabudowy działki, na której stoją dziś hale i budynki dawnej Stoczni Cesarskiej, zakłada zachowanie niskiej zabudowy w ich sąsiedztwie, a także rewitalizację i adaptację istniejących obiektów do nowych potrzeb. Pojawią się też najprawdopodobniej i dominanty. Te staną jednak w skrajnych punktach dawnej stoczni.

Stocznia Cesarska może znowu tętnić życiem, choć rola tych terenów bardzo się zmieni

Proponowany projekt daje szansę na to, aby Stocznia Cesarska stała się integralną częścią miasta. W jego ramach powstanie około 3500 mieszkań, a także przestrzenie biurowe, punkty handlowe, miejsca wypoczynku, hotele oraz instytucje kulturalne.

- Różnorodność budynków w połączeniu z dobrze zbilansowaną mieszanką funkcjonalną wzbogaci miejski charakter dzielnicy i jednocześnie wpłynie pozytywnie na możliwość ich komercjalizacji – uważa Maximilian Mendel z REAS, jeden z członków Komisji ds. Jakości.

O wstępnym pomyśle na Młode Miasto pozytywnie wypowiadają się miejscy aktywiści.

- Doceniamy perspektywę użytkownika, którą przyjął zespół Henning Larsen, optymalizując koncepcję widoków na rzekę, poprawiając mikroklimat i proponując sieć elastycznie dostosowujących się do charakteru miejsca przestrzeni publicznych - mówi Paweł Mrozek z Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej, jeden członków Komisji ds. Jakości.

- Ważne było dla nas zachowanie unikalnych walorów historycznych Stoczni Cesarskiej przy jednoczesnym stworzeniu nowego i silnego połączenia z centrum Gdańska, które również zwiększy integrację społeczną. Dla nas rewitalizacja miast polega na tworzeniu długoterminowej wartości dla danego obszaru – ekologicznie, społecznie i finansowo - podkreśla Jacob Kurek, partner Henninga Larsena.

TV

Mieszkańcy Młynisk i prezydent Gdańska przy jednym stole