Gdańska biblioteka Chwina
Niby na nową książkę Stefana Chwina składają się teksty już znane, ale zebranie ich w jednym tomie stworzyło zupełnie nową jakość. Część z nich była dotąd trudnodostępna dla czytelników. „Mój Gdańsk”, stanowi obszerny wybór beletrystycznych, eseistycznych i publicystycznych wypowiedzi Stefana Chwina o Gdańsku. Publikację wzbogacają zdjęcia miasta, zrobione przez pisarza. Całość wydała Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku, a wybór tekstów jest efektem pracy Krystyny Chwin - poetki i wydawcy, prywatnie żony pisarza.
To już druga książka Stefana Chwina, przygotowana przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku. W roku 2022 czytelnicy poznali znakomity zbiór esejów „Wolność pisana po Jałcie”.
Stefan Chwin napisał nową książkę, spotkał się z czytelnikami na Oruni. Zobacz rozmowę
Benefis na początku maja
Znakomicie zapowiada się także benefis na 75-lecie Stefana Chwina, zaplanowany na 7 maja w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego. Będzie to okazja do premiery książki “Mój Gdańsk”. Jubilat spotka się z publicznością o godz. 18. Rozmowę ze Stefanem Chwinem poprowadzi Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności.
Fragmenty książki przeczytają aktorzy trójmiejskich teatrów.
Organizatorami uroczystości są Samorząd Województwa Pomorskiego Miasto Gdańsk, Nadbałtyckie Centrum Kultury oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku.
Stefan Chwin skończył 70 lat. Uroczystość w Dworze Artusa WIDEO I ZDJĘCIA
Nota o Autorze
Stefan Chwin urodził się w Gdańsku 11 kwietnia 1949 roku. Profesor historii literatury związany z Uniwersytetem Gdańskim, jeden z najwybitniejszych uczniów Marii Janion, wykładowca akademicki, grafik. Jest jednym z najwybitniejszych współczesnych pisarzy polskich, autorem powieści i esejów: “Krótka historia pewnego żartu”, “Hanemann”, “Esther”, “Złoty pelikan”, “Dolina Radości”, “Panna Ferbelin”, “Srebrzysko”, “Opowiadania dla Krystyny”, “Samobójstwo jako doświadczenie wyobraźni”, “Wolność pisana po Jałcie”, “Oddać życie za Polskę. Samobójstwo altruistyczne w kulturze polskiej XIX wieku”, a także “Kartki z dziennika” oraz “Dziennik dla dorosłych”.
Książki i eseje Stefana Chwina publikowane są w Europie, w obydwu Amerykach i Azji. Najbardziej gdańska z nich, obrosła legendą powieść “Hanemann” (wyd. I 1995), została przetłumaczona na 15 języków.