• Start
  • Wiadomości
  • Stefan Chwin, Agnieszka Zielonka i Basil Kerski w debacie "Kondycja człowieka w czasach zarazy"

Stefan Chwin, Agnieszka Zielonka i Basil Kerski w debacie "Kondycja człowieka w czasach zarazy"

Fundacja im. Arkadiusza Rybickiego oraz Europejskie Centrum Solidarności serdecznie zapraszają na 73. Salon Młodopolski im. Arama Rybickiego pt. "Kondycja człowieka w czasach zarazy". Udział w debacie on-line wezmą prof. Stefan Chwin, Basil Kerski oraz dr Agnieszka Zielonka. Spotkanie poprowadzi Roman Daszczyński. Transmisja w poniedziałek, 21 grudnia, o godz. 18.00.
19.12.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Od lewej: Basil Kerski, dr Agnieszka Zielonka, prof. Stefan Chwin
Od lewej: Basil Kerski, dr Agnieszka Zielonka, prof. Stefan Chwin
brak autora

 

Ze względu na szczególną, pandemiczną, sytuację uczestniczyć w wydarzeniu można będzie wyłącznie za pośrednictwem Internetu. W drugiej części dyskusji organizatorzy zapraszają do zadawania pytań na profilu Facebook Fundacji im. Arkadiusza Rybickiego. 

Transmisja w poniedziałek, 21 grudnia, o godz. 18.00 na www.gdansk.pl oraz na profilach Facebook: Fundacji im. Arkadiusza Rybickiego, Europejskiego Centrum Solidarności i Gdansk.pl.

 

GOŚCIE:

Prof. dr hab. Stefan Chwin - prozaik, eseista, historyk i krytyk literatury, profesor zwyczajny na Uniwersytecie Gdańskim. Jego najważniejsze publikacje krytyczne: Bez autorytetu (ze Stanisławem Rośkiem), Romantyczna przestrzeń wyobraźni; Literatura i zdrada; Samobójstwo jako doświadczenie wyobraźni; Samobójstwo i „grzech istnienia"; Miłosz. Interpretacje i świadectwa; Miłosz. Gdańsk i okolice. Relacje. Dokumenty. Głosy. Opublikował też Konrada Wallenroda we własnym opracowaniu w serii Biblioteka Narodowa. Zadebiutował pod pseudonimem Max Lars powieściami fantastycznymi Ludzie-skorpiony oraz Człowiek-Litera (obie z ilustracjami autora). W przygotowaniu do druku powieść „Piratki".

Wydał powieści: Krótka historia pewnego żartu, Hanemann, Esther, Złoty pelikan, Żona prezydenta, Dolina Radości, Panna Ferbelin, „Srebrzysko", zbiór „historii alternatywnych" Wspólna kąpiel (z Krystyną Lars). Opublikował też: Kartki z dziennika i Dziennik dla dorosłych. W 2018 ukazały się Opowiadania dla Krystyny.

W najbliższym czasie ukaże się jego książka „Oddać życie za Polskę. Samobójstwo altruistyczne w kulturze polskiej XIX wieku". Autor planuje też opublikowanie w 2021 roku „ Dziennika życia we dwoje".

Stefan Chwin jest laureatem wielu nagród krajowych i zagranicznych, za twórczość naukową i literacką. Książki, artykuły i eseje Stefana Chwina ukazały się w przekładach na wiele języków.

Basil Kerski - menedżer kultury, redaktor i politolog pochodzenia polsko-irackiego, od 2011 roku dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Studiował politologię i slawistykę na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. Od 1998 roku redaktor naczelny „Magazynu Polsko-Niemieckiego DIALOG”. Pracował w berlińskim oddziale niemiecko-amerykańskiego Aspen Institute, w Instytucie Badawczym Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej, w Bundestagu oraz w Ośrodku Badań Społecznych w Berlinie (WZB). Członek polskiego PEN Clubu.

Autor i redaktor wielu książek niemieckich, polskich i ukraińskich na tematy historyczne, polityczne i literackie. Wielokrotnie doceniany za wkład w rozwój stosunków polsko-niemieckich, laureat m.in. Nagrody Polonii Europejskiej „Polonicus” (2013), przyznawanej osobom zasłużonym dla Polonii na całym świecie, które wspierają i sprzyjają polsko-niemieckiemu poznaniu, pojednaniu i współpracy w różnych dziedzinach. W 2020 roku „za obronę wartości i otwarcie na dialog, który mobilizuje” został uhonorowany Nagrodą Turowicza.

dr Agnieszka Zielonka – doktor nauk humanistycznych w zakresie psychologii, pracę w obszarze strategii radzenia sobie ze stresem obroniła na Uniwersytecie Gdańskim (2005). Terapeutka o I specjalizacji dzieci i młodzieży oraz II specjalizacji klinicznej osób dorosłych (1997), nauczycielka mianowana MEN (2002). Licencjonowana trenerka Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (2003). Jest certyfikowaną business coach International Coaching Community (ICC) (2006), jedną z 14 na świecie certyfikowanych supervisorek ICC (2010), facylitatorką unikatowej metody EAHAE (2012) a także teamcoach NEWS (2014). Certyfikowana coach w metodyce Talent Reflect (2015).

Jej pasją w ostatnich latach jest psychobiologia (Akademia Vedica 2019), która wpisuje się w nauki niematerialistyczne, przyjmując wyniki wielu najnowszych badań naukowych dowodzących prymatu emocji nad czynnikami środowiskowymi w procesie zapadania na różnego rodzaju choroby. Psychobiologia wyraża się skutecznością w zapobieganiu chorobom oraz w ich leczeniu, poprzez pracę z emocjami.

Od 1998 prowadzi własną działalność, pracując zarówno indywidualnie (terapia, coaching, superwizja) jak i grupowo (team coaching, szkolenia, warsztaty, grupy superwizyjne). Współzałożycielka Polskiej Izby Coachingu (2009). Współwłaścicielka Akademii JA Sp. z o.o. (2014), w której wspiera rozwój ludzi i całych przedsiębiorstw. Przeprowadza szyte na miarę, kompleksowe szkolenia rozwojowe dla firm oraz doradza im w obszarach zarówno "twardych", jak i "miękkich". Specjalizuje się w zarządzaniu zmianą oraz zarządzaniu konfliktem, jest autorką programów edukacyjnych, które rozwijają kompetencje przyszłości, z naciskiem na inteligencje emocjonalno-społeczną.

Stworzyła programy rozwoju kompetencji przyszłości, z naciskiem na inteligencję emocjonalno-społeczną dla dzieci oraz młodzieży, realizowane poprzez sieć Ośrodków Akademii JA w całej Polsce. Jest współzałożycielką Fundacji KALOS (2019), działającej na rzecz kształtowania postaw wzajemnego szacunku, akceptacji i życzliwości, realizującej kampanię min. "Zacznij dobrze dzień".

 

Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska. Partnerem wydarzenia jest portal Gdansk.pl. 

 

TV

Seniorom - Wesołego Alleluja!