• Start
  • Wiadomości
  • Startuje pierwszy Mobilny Dom Kultury. Przyjedzie do Twojej dzielnicy?

Startuje pierwszy Mobilny Dom Kultury. Przyjedzie do Twojej dzielnicy?

Koncerty, spektakle, atrakcje dla dzieci i warsztaty - m.in. te wydarzenia od 1 lipca do 6 sierpnia 2017 r. będą odbywały się w dzielnicach Gdańska, które dotychczas nie przyciągały takimi atrakcjami. To zasługa Mobilnego Domu Kultury, czyli nowej inicjatywy Gdańskiego Archipelagu Kultury stworzonej z myślą o mieszkańcach, którzy - by skorzystać z oferty kulturalnej i rozrywkowej - musieli dojeżdżać do miejsc oddalonych od ich domów. Teraz kultura sama do Was przyjedzie. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!
27.06.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Gdański Archipelag Kultury nieraz organizował atrakcje dla całych rodzin w plenerze, jak prezentowany tutaj III Karnawał Latawców. Tym razem chce być jeszcze bliżej mieszkańców i eksplorować kolejne gdańskie dzielnice

Mobilny Dom Kultury to jeden z wakacyjnych pomysłów realizowanych przez Gdański Archipelag Kultury, który w tym roku obchodzi swoje 50-lecie. Inicjatywa odbywa się w ramach organizowanej przez Miasto Gdańsk Akcji Lato.

- Mobilny Dom Kultury to wspólny pomysł naszych placówek - mówi Katarzyna Andrulonis, animator kultury z Domu Sztuki GAK. - Chcemy na chwilę przenieść nasze instytucje do dzielnic, w których na co dzień nie działamy. Będziemy więc w Nowym Porcie, na Chełmie, na Jasieniu i na Przeróbce. Tam będą odbywały się nieodpłatne wydarzenia, takie jak koncerty, spektakle, happeningi, działania animacyjne, warsztaty i różnego rodzaju akcje - w przestrzeniach bliższym mieszkańcom, którzy nie będą musieli do nas dojeżdżać.

Pilotażowy projekt wystartuje w sobotę 1 lipca w Nowym Porcie na Placu Gustkowicza, gdzie potrwa dwa dni. - Szczególnie zapraszamy na wydarzenia wieczorne, w tym na koncert Almost Jazz Group. Zespół przedpremierowo przedstawi materiał, który pojawi się na ich nowej, zaplanowanej na jesień płycie - zachęca Andrulonis.

Pierwszego dnia działania Mobilnego Domu Kultury z koncertem wystąpi także Teatr Poza Sztuką, ponadto zaplanowano szereg innych atrakcji, które rozpoczną się już o godz. 12. Natomiast w niedzielę 2 lipca w Nowym Porcie będzie można zobaczyć nowe widowisko uznawanego za jeden z najoryginalniejszych polskich teatrów ulicznych Teatru Snów: „Wyspę” na podstawie dramatu „Burza” Williama Szekspira. Będzie to pomorska premiera spektaklu.

Potem Mobilny Dom Kultury przeniesie się na Chełm, na boisko OSIR przy ulicy Witosa. Odbędzie się tu m.in. recital śpiewającej aktorki Matry Andrzejczyk oraz koncert zespołu Remont Pomp, a swoje spektakle zaprezentują Teatr Barnaby i Teatr Qfer. MDK zostanie tam dwa dni - w sobotę i niedzielę 8-9 lipca, następnie po krótkiej przerwie, w ostatni weekend lipca (29-30) przyjedzie na Jasień, do Parku Kabata. Tu również zaplanowano koncerty: Kapeli Hałasów, Kapeli Przewłockiego oraz tria wokalnego Trzycórki. Spektakl pokaże natomiast Teatr Qfer.

Ostatnia okazja, by zapoznać się z działalnością Mobilnego Domu Kultury będzie od 5 do 6 sierpnia - na Przeróbce. Tu będzie można m.in. usłyszeć koncert Muzyki Końca Lata, czy „przeróbki” znanych hitów w wykonaniu Kapeli Przewłockiego, a na młodszą publiczność czekać będą spektakle Teatru Qfer oraz opowieści Łowców Słów.

Jak podkreślają organizatorzy, programy w każdej dzielnicy nieprzypadkowo będą zróżnicowane. - W każdym miejscu będzie działo się coś innego, żeby dać szansę tym, którzy zawitają do Mobilnego Domu Kultury np. w Nowym Porcie, a później chcieliby uczestniczyć w inicjatywie w kolejnej dzielnicy - tłumaczy animatorka.

Warsztaty, podczas których najmłodsi uczyli się malować martwą naturę GAK organizował podczas Święta Parku Oruńskiego. Jakimi zajęciami zaskoczy w ramach swojej najnowszej inicjatywy - Mobilnego Domu Kultury?

Poza koncertami i spektaklami w cztery wakacyjne weekendy, w które będzie działał Mobilny Dom Kultury, odbędą się także liczne warsztaty dla wszystkich grup wiekowych, z różnych dziedzin artystycznych. Zaplanowano mnóstwo ciekawych, kreatywnych warsztatów zaprojektowanych przez instruktorów Gdańskiego Archipelagu Kultury i instruktorów, z którymi instytucja na co dzień współpracuje.

- Będzie można nauczyć się cyjanotypii, malowania na wodzie, spróbować ceramiki, nauczyć się tańców polskich - ale i hip hopu - wymienia Andrulonis. - Zapraszamy też na zajęcia będące połączeniem muzyki z malarstwem i plenery malarskie, które będą wykorzystywały idee poetyckie. Słowem, zapraszamy na cały szereg warsztatowych działań interdyscyplinarnych.

Ponadto w programie znajdą się spotkania z podróżnikami, wystawy, akcje czytelnicze, wykłady, organizatorzy zaplanowali także strefę relaksu i sekcję z grami planszowymi.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na warsztaty obowiązują zapisy pod nr telefonu 58 307 31 44 lub pod adresem e-mail: katarzyna.andrulonis@gak.gda.pl.

PROGRAM

Nowy Port, Plac Gustkowicza

Sobota, 1 lipca


Wydarzenia:
- godz. 12- 12.30 - Otwarcie wystawy pt. „Co z Was wyrośnie?”;
- godz. 12- 14 - Spacer po Nowym Porcie z Przewodnikiem Lokalnym (organizator: IKM);
- godz. 12.30-15 - „Czarno na białym” - mobilny plener malarski (obowiązują zapisy);
- godz. 13-14 - Teatr Qfer przedstawia: spektakl „Legendy znad morza”
- godz. 16- 16.15 - Adrian „Lipskee” Lipiński - prezentacja taneczna cz. 1;
- godz. 16.45-17 - Adrian „Lipskee” Lipiński - prezentacja taneczna cz. 2;
- godz. 18- 20 - „Nakręć się!” - pokazy filmów krótkometrażowych (w namiocie);
- godz. 18.15 -18.50 - For Young - młodzi artyści ze Stowarzyszenia 180 stopni - KONCERT;
- godz. 19-19.45 - Teatr Poza Sztuką - KONCERT;
- godz. 20-21 - Almost Jazz Group - KONCERT.

Warsztaty:
- godz. 12-16 - Cyjanotypia - otwarty warsztat plastyczny (bez ograniczeń wieku);
- godz. 12-16 - Ceramika - otwarty warsztat plastyczny (bez ograniczeń wieku);
- godz. 14-16 - Warsztaty bębniarskie - nauka gry na bębnach djembe (obowiązują zapisy);
- godz. 16-18 - Improwizacja teatralna dla dzieci w wieku szkolnym;
- godz. 16-17.30 - Breakdance dla dzieci.

Ponadto:
- godz. 12-16 - Stowarzyszenie 180 stopni - Animacje dla dzieci;
- godz. 12-18 - „MOPR na wakacjach” - malowanie buziek, konkursy i gry planszowe;
- godz. 12-18 - Strefa relaksu - Po prostu odpocznij!

Niedziela, 2 lipca


Wydarzenia:
- godz. 12-14 - Spacer z przewodnikiem (organizator: IKM);
- godz. 14-15 - Łowcy Słów, czyli baśnio-opowiadaczki - „Opowieści z morza” cz. 1;
- godz. 15-16 - Recital Pianina: muzyka hiszpańska, francuska oraz filmowa;
- godz. 16-17 - Łowcy słów, czyli baśnio-opowiadaczki - „Opowieści z morza” cz. 2;
- godz. 17-19 - Indonezja - spotkanie z podróżniczką Eweliną Wajgert;
- godz. 19-20 - Teatr Snów przedstawia: spektakl „Wyspa”.

Warsztaty:
- godz. 12-14 - Warsztaty Haiku (dla dzieci, obowiązują zapisy);
- godz. 12-14 - Warsztaty bębniarskie - nauka gry na bębnach djembe (obowiązują zapisy);
- godz. 12.15-14 - „Kostiugawędy - warsztaty kostiumograficzne" (dzieci od lat 6., obowiązują zapisy. Organizator: CSW);
- godz. 12-15 - „Atlas podwodny” - kreatywne warsztaty plastyczne;
- godz. 14-16 - Warsztaty kreatywnego pisania (dla młodzieży, obowiązują zapisy);
- godz. 15-17 - Improwizacja teatralna dla dzieci (dla dzieci w wieku szkolnym);
- godz. 16-18 - Ceramika - otwarty warsztat plastyczny (bez ograniczeń wieku);
- godz. 17-19 - Warsztaty gier podwórkowych (dla dzieci w wieku szkolnym).

Ponadto:
- godz. 12-16 - „Łaźnia w terenie” - punkt animacyjny Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”;
- godz. 12-18 - „MOPR na wakacjach” - malowanie buziek, konkursy i gry planszowe;
- godz. 12-18 - Strefa relaksu - Po prostu odpocznij!

Szczegółowy program dla pozostałych trzech dzielnic będzie ogłaszany na bieżąco.

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów