• Start
  • Wiadomości
  • Startuje budowa gdańskiej fabryki Northvolt. Już za rok ruszy produkcja systemów bateryjnych

Startuje budowa gdańskiej fabryki Northvolt. Już za rok ruszy produkcja systemów bateryjnych

W bezpośredniej bliskości terminala DCT w Gdańsku powstaje fabryka systemów magazynowania energii szwedzkiej firmy Northvolt. Na placu budowy tej jednej z największych tego typu inwestycji w Europie, 8 grudnia 2021 r. odbyła się uroczystość symbolicznego wbicia łopaty. W Gdańsku powstawać będą najnowocześniejsze systemy magazynowania energii, niezbędne dla transformacji gospodarki opartej na węglu i ropie w gospodarkę bazującą na OZE. Pierwszy etap inwestycji zakończy się za 12 miesięcy.
08.12.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
plac wyrównany, dźwig, koparki
Teren budowy fabryki Northvolt, Gdańsk Stogi
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Zakład powstający na Stogach, na działce położonej w bezpośredniej bliskości terminala kontenerowego DCT i na terenie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego, to duży krok w rozwoju działalności firmy Northvolt w Gdańsku. Firma założona przez Petera Carlssona (byłego wiceprezesa Tesla Motors) w 2016 roku, w naszym mieście obecna jest jako Northvolt Poland od 2018 roku - z prezesem Robertem Chryc-Gawrychowskim na czele. Gdańska “odnoga” produkuje systemy bateryjne i magazyny energii w wynajętej hali, zatrudniając ok 160 pracowników. Gdy powstanie własna fabryka firmy na Stogach (o powierzchni 50 tys. mkw.), dla Northvolt w Gdańsku pracować będzie 500 osób.  

 

mężczyzna na scenie przy mikrofonie
Peter Carlsson prezes Northvolt
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Zanim symboliczne łopaty zostały wbite w ziemię, Peter Carlsson prezes Northvolt przedstawił najbliższe zamierzenia firmy związane z lokalizacją w Gdańsku: - Na północy Szwecji kończymy właśnie budowę “gigafabryki” wytwarzającej ogniwa bateryjne. Pierwsze powstaną jeszcze w tym roku. Postanowiliśmy na ten region, ponieważ produkcja ogniw wymaga zużycia dużej ilości energii, a na szwedzkiej północy korzystamy w stu procentach z energii wodnej - zaznaczył. - Ogniwa drogą wodną dostarczać będziemy do Gdańska, gdzie mamy doskonale wyszkolonych i zdolnych pracowników wyspecjalizowanych w montażu modułów bateryjnych i systemów magazynowania energii. To duch naszego gdańskiego teamu i jego umiejętność szybkiego uczenia się spowodowały, że podjęliśmy decyzję, by się tu rozwijać. Zainwestujemy w Gdańsku 200 mln dolarów w jedną z największych fabryk produkujących systemy magazynowania i baterie w Europie. 

 

Uroczystość wkopania pierwszej łopaty - pracownicy Northvolt Poland w odblaskowych kurtkach
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Prezes Northvolt dodał, że produkty z Gdańska wysyłane będą w różne strony świata, przede wszystkim do Stanów Zjednoczonych i kilku krajów azjatyckich.

- Będziemy więc także korzystać z mocnego sektora logistyki, który w Gdańsku działa - podkreślił Peter Carlsson. - Gdy powstaje taka fabryka jak ta, reprezentująca nowy rodzaj przemysłu, potrzebny jest nowy ekosystem kompetencji w postaci wykwalifikowanego personelu z różnych zawodów inżynierskich. Dlatego ważne jest dla nas, by pracować razem z lokalnymi władzami, uczelniami i instytucjami, by wspólnie doprowadzić ten projekt do sukcesu. Do zobaczenia za mniej więcej rok, kiedy będziemy otwierać fabrykę, która na początek będzie wytwarzać produkty o mocy 5 GWh. Może nie wydaje się to dużo, ale to setki tysięcy modułów systemów magazynowania energii i setki wykwalifikowanych stanowisk pracy. 

W drugim etapie budowy, fabryka rozszerzy swoją moc całkowitą do 12 GWh.

Nowej inwestycji w Gdańsku pogratulował Nortvoltowi premier RP Mateusz Morawiecki - w liście odczytanym przez Dariusza Drelicha wojewodę pomorskiego. 

- Cieszę się, że Northvolt daje taki silny impuls w świat, że warto inwestować w Polsce, w Gdańsku i na Pomorzu - dodał od siebie Dariusz Drelich.

 

kobieta przy mikrofonie
Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

- Często mówimy w Gdańsku o Solidarności, ale ta dzisiejsza inwestycja pokazuje solidarność z przyszłymi pokoleniami: to, jak chcemy myśleć o Gdańsku, Pomorzu, Polsce, Europie, a nawet świecie - dodała Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska. - Bez takich inwestycji i bez takiego sposobu myślenia, nie będziemy mieli po prostu gdzie żyć. Dziękuję moim współpracownikom zaangażowanym w ten projekt. Wspieraliśmy, wspieramy i będziemy wspierać Northvolt w Gdańsku. 

 

wymienione osoby z łopatami na placu budowy, pokazują ok kciukiem
Wkopywanie pierwszej łopaty na terenie gdańskiej fabryki Northvolt, 8 grudnia 2021; od lewej Robert Chryc - Gawrychowski prezes Northvolt Poland, Emand Zand - prezes Battery Systems Northvolt, Dariusz Drelich - wojewoda pomorski, Leszek Bonna - wicemarszałek województwa pomorskiego, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska oraz Peter Carlsson prezes Northvolt
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

W mroźny zimowy poranek wbicie łopaty w ziemię, która przez ostatnie kilka tygodni była wyrównywana na potrzeby budowy, nie było łatwe, ale właściciele przyszłej fabryki i oficjalni goście poradzili sobie z tym wyzwaniem.

Tuż po łopatach, pierwszą łychę wbiła w grunt koparka. Jak przystało na miejsce, gdzie będą produkowane systemy bateryjne m.in. dla przemysłu, była to maszyna w taki właśnie elektryczny system zasilania wyposażona (na jednym ładowaniu może pracować przez osiem godzin).  

 

wymienieni mężczyźni, część z nich z teczkami zawierającymi egzemplarz umowy
Podpisanie umowy o współpracy Northvolt z politechnikami, od lewej: Peter Carlsson prezes Northvolt , prof. Krzysztof Wilde rektor Politechniki Gdańskiej, Robert Chryc - Gawrychowski prezes Northvolt Poland, prof. Wojciech Sumelka prorektor Politechniki Poznańskiej oraz Emand Zand - prezes Battery Systems Northvolt
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Ostatnim punktem spotkania na budowie fabryki było podpisanie listu intencyjnego dotyczącego współpracy Northvolt z Politechniką Gdańską i Politechniką Poznańską. Strony zobowiązały się do wspierania projektów badawczo - rozwojowych związanych z systemami bateryjnymi, m.in. poprzez programy doktoranckie.

Rozpoczęcie budowy zakładu to kluczowy moment komercjalizacji Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego, realizowanej sukcesywnie przez InvestGDA, gdzie wraz z innymi inwestorami m.in.: 7R, Muehlhan, PU Poż- Pliszka - powstaje unikalna przestrzeń biznesowa, niezwykle istotna dla rozwoju gospodarczego Gdańska i całego Pomorza.

 

 

 

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka