Zakład powstający na Stogach, na działce położonej w bezpośredniej bliskości terminala kontenerowego DCT i na terenie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego, to duży krok w rozwoju działalności firmy Northvolt w Gdańsku. Firma założona przez Petera Carlssona (byłego wiceprezesa Tesla Motors) w 2016 roku, w naszym mieście obecna jest jako Northvolt Poland od 2018 roku - z prezesem Robertem Chryc-Gawrychowskim na czele. Gdańska “odnoga” produkuje systemy bateryjne i magazyny energii w wynajętej hali, zatrudniając ok 160 pracowników. Gdy powstanie własna fabryka firmy na Stogach (o powierzchni 50 tys. mkw.), dla Northvolt w Gdańsku pracować będzie 500 osób.
Zanim symboliczne łopaty zostały wbite w ziemię, Peter Carlsson prezes Northvolt przedstawił najbliższe zamierzenia firmy związane z lokalizacją w Gdańsku: - Na północy Szwecji kończymy właśnie budowę “gigafabryki” wytwarzającej ogniwa bateryjne. Pierwsze powstaną jeszcze w tym roku. Postanowiliśmy na ten region, ponieważ produkcja ogniw wymaga zużycia dużej ilości energii, a na szwedzkiej północy korzystamy w stu procentach z energii wodnej - zaznaczył. - Ogniwa drogą wodną dostarczać będziemy do Gdańska, gdzie mamy doskonale wyszkolonych i zdolnych pracowników wyspecjalizowanych w montażu modułów bateryjnych i systemów magazynowania energii. To duch naszego gdańskiego teamu i jego umiejętność szybkiego uczenia się spowodowały, że podjęliśmy decyzję, by się tu rozwijać. Zainwestujemy w Gdańsku 200 mln dolarów w jedną z największych fabryk produkujących systemy magazynowania i baterie w Europie.
Prezes Northvolt dodał, że produkty z Gdańska wysyłane będą w różne strony świata, przede wszystkim do Stanów Zjednoczonych i kilku krajów azjatyckich.
- Będziemy więc także korzystać z mocnego sektora logistyki, który w Gdańsku działa - podkreślił Peter Carlsson. - Gdy powstaje taka fabryka jak ta, reprezentująca nowy rodzaj przemysłu, potrzebny jest nowy ekosystem kompetencji w postaci wykwalifikowanego personelu z różnych zawodów inżynierskich. Dlatego ważne jest dla nas, by pracować razem z lokalnymi władzami, uczelniami i instytucjami, by wspólnie doprowadzić ten projekt do sukcesu. Do zobaczenia za mniej więcej rok, kiedy będziemy otwierać fabrykę, która na początek będzie wytwarzać produkty o mocy 5 GWh. Może nie wydaje się to dużo, ale to setki tysięcy modułów systemów magazynowania energii i setki wykwalifikowanych stanowisk pracy.
W drugim etapie budowy, fabryka rozszerzy swoją moc całkowitą do 12 GWh.
Nowej inwestycji w Gdańsku pogratulował Nortvoltowi premier RP Mateusz Morawiecki - w liście odczytanym przez Dariusza Drelicha wojewodę pomorskiego.
- Cieszę się, że Northvolt daje taki silny impuls w świat, że warto inwestować w Polsce, w Gdańsku i na Pomorzu - dodał od siebie Dariusz Drelich.
- Często mówimy w Gdańsku o Solidarności, ale ta dzisiejsza inwestycja pokazuje solidarność z przyszłymi pokoleniami: to, jak chcemy myśleć o Gdańsku, Pomorzu, Polsce, Europie, a nawet świecie - dodała Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska. - Bez takich inwestycji i bez takiego sposobu myślenia, nie będziemy mieli po prostu gdzie żyć. Dziękuję moim współpracownikom zaangażowanym w ten projekt. Wspieraliśmy, wspieramy i będziemy wspierać Northvolt w Gdańsku.
W mroźny zimowy poranek wbicie łopaty w ziemię, która przez ostatnie kilka tygodni była wyrównywana na potrzeby budowy, nie było łatwe, ale właściciele przyszłej fabryki i oficjalni goście poradzili sobie z tym wyzwaniem.
Tuż po łopatach, pierwszą łychę wbiła w grunt koparka. Jak przystało na miejsce, gdzie będą produkowane systemy bateryjne m.in. dla przemysłu, była to maszyna w taki właśnie elektryczny system zasilania wyposażona (na jednym ładowaniu może pracować przez osiem godzin).
Ostatnim punktem spotkania na budowie fabryki było podpisanie listu intencyjnego dotyczącego współpracy Northvolt z Politechniką Gdańską i Politechniką Poznańską. Strony zobowiązały się do wspierania projektów badawczo - rozwojowych związanych z systemami bateryjnymi, m.in. poprzez programy doktoranckie.
Rozpoczęcie budowy zakładu to kluczowy moment komercjalizacji Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego, realizowanej sukcesywnie przez InvestGDA, gdzie wraz z innymi inwestorami m.in.: 7R, Muehlhan, PU Poż- Pliszka - powstaje unikalna przestrzeń biznesowa, niezwykle istotna dla rozwoju gospodarczego Gdańska i całego Pomorza.