Akademia bursztynu - nowy projekt dla mieszkańców. Spotkania dla każdego i przez cały tydzień

Od bursztynowego laboratorium, przez modę, aż po poszukiwania Bursztynowej Komnaty we wraku parowca Karlsruhe. Muzeum Gdańska uruchamia nowy projekt adresowany do mieszkanek i mieszkańców Gdańska. „Akademia bursztynu” to cykl spotkań, warsztatów i lekcji muzealnych, w których każdy sympatyk Złota Bałtyku znajdzie coś dla siebie. Pierwsze - dla dorosłych, już we wtorek, 8 listopada.
07.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Te tajemnicze cienie odbite na gotyckiej ścianie Wielkiego Młyna, w którym siedzibę ma Muzeum Bursztynu, oddział Muzeum Gdańska rzucają Joanna Kowalska i Wojciech Krakus, prowadzący część zajęć w ramach Akademii Bursztynu
Te tajemnicze cienie odbite na gotyckiej ścianie Wielkiego Młyna, w którym siedzibę ma Muzeum Bursztynu, oddział Muzeum Gdańska rzucają Joanna Kowalska i Wojciech Krakus, prowadzący część zajęć w ramach Akademii Bursztynu
Fot. A. Grabowska/Muzeum Gdańska

Projekt Akademia bursztynu od Muzeum Gdańska

- Akademia bursztynu to propozycja adresowana do szerokiego grona sympatyków historii Pomorza, Gdańska i bursztynu bałtyckiego. W ramach pilotażowej odsłony projektu przez siedem dni w tygodniu aż do czerwca 2023 roku odbywać się warsztaty i zajęcia praktyczne dla dzieci, młodzieży oraz grup szkolnych, a także spotkania ze specjalistami poszerzającymi wiedzę dla dorosłych - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. - Akademię będziemy rozwijać w oparciu o nowe technologie i dostosowywać do potrzeb kształcenia najmłodszych mieszkańców Gdańska. W nieodległej przyszłości rozwiniemy zajęcia tematyczne, a spotkania dla dorosłych obejmować będą ciekawe, aktualne tematy połączone z zajęciami praktycznymi.

Spotkania w ramach Akademii Bursztynu adresowane do osób dorosłych są nieodpłatne. Weekendowe zajęcia dla młodzieży oraz lekcje muzealne są odpłatne. W ich ramach uczestnicy odwiedzą wystawę stałą w Muzeum Bursztynu, które od 24 lipca 2021 roku mieści się w Wielkim Młynie. 

Rekord Guinnessa: największa bryła bursztynu na świecie znajduje się w Gdańsku. Ile waży?

Bursztyn w pigułce dla dorosłych

W ramach nieodpłatnego cyklu spotkań dla dorosłych do lata 2023 roku odbędzie się osiem zajęć ze specjalistami, naukowcami i artystami.

Inauguracyjne spotkanie we wtorek, 8 listopada, o godz. 17.00 poprowadzi dr Regina Kramarska. Prelekcja ma na celu przybliżenie zagadnień związanych z geologią Pomorza z uwzględnieniem lokalnych pokładów bursztynu bałtyckiego. 1 grudnia w Gdańsku będą gościć dr Anna Ryguła i dr Anna Klisińska-Kopacz z Muzeum Narodowego w Krakowie. Prelegentki omówią temat związany z obiektami wykonanymi z bursztynu, które były obiektami badań muzealnego Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych w ramach projektu "Krajowe centrum badań nad dziedzictwem".

W przyszłym roku na uczestników Akademii czekać będą karnawałowe zajęcia z artystami Jolą Słomą i Mirkiem Trymbulakiem. Kolejne tematy obejmą takie tematy jak dawne receptury na pomander i bursztynowe pigułki, twórczość Haralda Popkiewicza, poszukiwania Bursztynowej Komnaty we wraku Karlsruhe oraz starożytny szlak bursztynowy. Pierwszą odsłonę Akademii zakończy spotkanie z Tadeuszem Konopką – człowiekiem legendą, który… został wpisany na Krajową Listę Dziedzictwa Niematerialnego, prowadzoną przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Daty spotkań na 2023 rok będą podawane do wiadomości poprzez Newsletter Muzeum Gdańska.

eksponat z wystawy stałej Muzeum Bursztynu w Gdańsku
Eksponat z wystawy stałej Muzeum Bursztynu w Gdańsku
Fot. A. Grabowska/Muzeum Gdańska

Na bursztynowym luzie. Bursztynowe weekendy dla dzieci i młodzieży

Weekendowe zajęcia prowadzone przez edukatorów Joannę Kowalską oraz Wojciecha Krakusa w ramach Akademii Bursztynu przeznaczone są dla dzieci i młodzieży oraz ich rodziców. Odpłatne zajęcia realizowane będą w każdą sobotę i niedzielę o godz. 10.00 i 13.00.

  • Warsztaty kreatywne z bursztynowymi motywami to zajęcia dla dzieci i opiekunów, podczas których samodzielnie wykonują różne ozdoby i jako pamiątki zabierają ze sobą. Zajęcia łączą prace plastyczne z poznawaniem ciekawostek związanych z bursztynem i tym, jak można go wykorzystać. Podczas zajęć wykonana będzie makieta dna morza, zakładki do książek, malowana ceramika, ozdoby do pokoju, magnesy na lodówkę, ramki do zdjęć czy świąteczne dekoracje. Warsztaty kreatywne prowadzone przez Joannę Kowalską obejmują zajęcia: „Na dnie morza”, „Zakładka do książki”, „Herbatka z bursztynem”, „Książka ilustrowana”, „Patyczek”, „Kamyczek”, „Ramki do zdjęć”,  „Wykonanie linorytu inkluzji”, „Gdańsk w architekturze” oraz „Kompozycje florystyczne”.
  • „Bursztynowe opowieści” to propozycja na rodzinne spędzenie czasu wolnego w muzeum, której towarzyszy rozwiązywanie zagadek i rebusów, konkursów oraz zadań pobudzających wyobraźnię. Spotkania prowadzi Wojciech Krakus. Są one okazją do poznania opowieści związanych z Gdańskiem, które przedstawi Bard Adalbert i siedzący na jego ramieniu mądry Kruk Wojtek. Dzięki bohaterom dzieci poznają miejskie legendy, dowiedzą się o zwyczajach, tradycjach Pomorza, o życiu i pracy mieszkańców dawnego Gdańska oraz o bursztynie. Po zajęciach uczestnicy udają się na wystawę Muzeum Bursztynu i zwiedzają samodzielnie ekspozycję.

Informacje o cenach biletów i szczegółowych terminach znajdują się na stronie internetowej Muzeum Gdańska. Sprzedaż biletów online rozpocznie się 7 listopada poprzez platformę sprzedaży biletów miejskiego Muzeum. Można je zakupić również w kasie Muzeum Bursztynu.

Sześć nagród dla najlepszych gdańskich realizacji architektonicznych lat 2020 -21

Joanna Kowalska i Wojciech Krakus
Joanna Kowalska i Wojciech Krakus
Fot. A. Grabowska / Muzeum Gdańska

Amberlab i bursztynowe legendy. Dla przedszkoli i szkół podstawowych

W ramach Akademii bursztynu do wyboru jest lekcji muzealnych przeznaczonych dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych. 

  • Podczas „Bursztynowych legend” dzieci z klas I-III szkoły podstawowej poznają niektóre spośród legend związanych z bursztynem, np. o Faetonie, o Juracie, o Ambrelli, bądź o chciwym przeorze i in.. W drugiej części lekcji wybrana legenda zostanie przeniesiona na papier.
  • „Amberlab” z kolei kładzie nacisk na kompetencje praktyczne. Tu zadaniem przedszkolaków i uczniów klas I-II szkoły podstawowej będzie odróżnienie falsyfikatów od bursztynu bałtyckiego. Ten ostatni dzieci zabierają ze sobą do domu w formie upominku, ale również jako podstawę, z której będą mogły zrealizować przygotowany na lekcji projekt biżuterii.
  • „Bursztynowa komnata” aktywizuje młodych poszukiwaczy poprzez formę gry zespołowej przedstawiającej historię jednego z ośmiu cudów świata. Na przedszkolaków i uczniów klas I-II szkoły podstawowej czekają trzy zadania. Zwycięska drużyna otrzymuje specjalny dyplom.
  • „Bursztyn – dar Eridanu” to propozycja lekcji przyrodniczej dla uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej. Choć nacisk położony jest na wiedzę teoretyczną, która poszerza program zajęć przyrodniczych, nie zabraknie prostych doświadczeń naukowych i… krzyżówek.
  • „Bursztyn i jego kolory” to multimedialne zajęcia adresowane do dzieci w przedziale wiekowym 4 - 9 lat. W trakcie spotkania uczestnicy wykonują zadania na wystawie stałej, układają puzzle i rozwijają kompetencje społeczne uczestnicząc w dyskusji poprzez zadawanie pytań o bogatą różnorodność bursztynu bałtyckiego.

Informacje o zajęciach dostępne są w zakładce Akademii bursztynu na stronie Muzeum Gdańska

Zajęcia edukacyjne można zamówić poprzez kontakt z pracownikami Muzeum Bursztynu - bursztyn@muzeumgdansk.pl. Opłata za lekcję muzealną wynosi 20 zł od osoby i obejmuje również zwiedzanie wystawy stałej. Opiekunowie są z niej zwolnieni. Kwotę opłacana jest w kasie oddziału Muzeum Gdańska. oraz liczebność grupy, należy zgłosić na adres mailowy.

oprac. IB

 

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku