• Start
  • Wiadomości
  • Dojeżdżają do Gdańska do pracy. To wyzwanie dla władz województwa

Blisko 70 tys. osób codziennie dojeżdża do Gdańska do pracy. To wyzwanie dla władz województwa

W poniedziałkowe przedpołudnie, 4 listopada, w gmachu Polskiej Filharmonii Bałtyckiej odbył się konwent starostów województwa pomorskiego. Gorącym tematem okazało się finansowanie i organizacja komunikacji publicznej w regionie. Rozmawiano także o wsparciu pieniężnym projektów społecznych związanych m.in. z pomocą osobom niepełnosprawnym, a także tworzeniem nowych żłobków w naszym województwie.
04.11.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu długi stół, przy którym siedzą dwie kobiety i dwóch mężczyzn w średnim wieku, wszyscy w oficjalnych strojach
Poniedziałkowemu konwentowi starostów przewodniczył Marek Szczepański (drugi z lewej), starosta chojnicki i równocześnie przewodniczący Konwentu, obok niego siedzi wojewoda Beata Rutkiewicz, a przy niej prezydent Aleksandra Dulkiewicz. Po lewej stronie siedzi Leszek Bonna, wicemarszałek woj. pomorskiego
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Ustawa metropolitalna potrzebna dla rozwoju

W konwencie uczestniczyło ponad trzydzieści osób. Poza starostami, obecni byli także pomorscy posłowie, senator oraz wojewoda pomorska i wicemarszałek woj. pomorskiego. Obecnych powitała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Podziękowała na wstępie starostom za ich wsparcie w sprawie ustawy metropolitalnej dla Pomorza.

- Bardzo potrzebujemy narzędzi, które będą napędzały rdzeń naszej metropolii, i to, byśmy mogli rozwijać się równomiernie w naszym województwie - zaznaczyła prezydent Dulkiewicz.

Do ustawy metropolitalnej nawiązała też wojewoda pomorska, Beata Rutkiewicz, wskazując, jaki potencjał ma trójmiejski rynek pracy i gdzie należy szukać pracowników.

- Ta ustawa jest bardzo ważna dla naszego regionu, i nie zagraża nikomu. Pokazują to liczby: bezrobocie w woj. pomorskim wynosiło we wrześniu, średnio 4,5 procent. W Gdańsku, Gdyni, Sopocie i powiecie kartuskim wynosiło 2 proc., natomiast w powiecie lęborskim czy nowodworskim stopa bezrobocia wynosiła już 10 procent - poinformowała wojewoda Rutkiewicz. - Oczywistym jest więc, że ręce do pracy potrzebne będą z takich gmin. Jesteśmy w stanie ściągnąć tych ludzi do pracy, do Trójmiasta, jeśli będzie dobry transport zbiorowy, a czas dojazdu zajmie maksymalnie około godziny. 

Ustawa metropolitalna dla Pomorza - kiedy (nareszcie) przyjmie ją parlament?

Wicemarszałek Woj. Pomorskiego, Marcin Skwierawski, poinformował z kolei, jak wygląda migracja osób do i z pracy w naszym województwie. 

- To dane na podstawie spisu powszechnego z 2021 roku. Zwiększyły się one dwukrotnie w porównaniu ze spisem wykonanym w 2011 roku - zaznaczył wicemarszałek Skwierawski. - Przykładowo, do Gdańska przyjeżdża codziennie blisko 70 tys. osób do pracy, a z Gdańska wyjeżdża do pracy ponad 30 tys. osób. Do Gdyni przyjeżdża do pracy 42 tys. osób, a wyjeżdżają do pracy 24 tys. osób. Do Wejherowa, do pracy, przyjeżdża ponad 10 tys. osób, a wyjeżdża ponad 14 tys. osób. To pokazuje, z jak dużym wyzwaniem się mierzymy. Jestem przekonany, że dzięki ustawie metropolitalnej uda nam się jeszcze lepiej zorganizować transport, w tym transport szynowy. 

na zdjęciu duży stół ułożony w literę u, siedzi przy nim ponad dwadzieścia osób, wszyscy w oficjalnych strojach
Listopadowe spotkanie starostów zorganizowano w Gdańsku, w gmachu filharmonii
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Korzystajcie z funduszy rządowych i unijnych

Wojewoda pomorska, Beata Rutkiewicz, przypomniała w poniedziałek obecnym o rządowych programach wspierających finansowo tzw. miękkie projekty, w tym pieczę zastępczą, opiekę wytchnieniową i asystencję dla osób niepełnosprawnych. Przypomniała też, że można korzystać nadal z programu Aktywny Maluch. “Użłobkowienie” w naszym województwie wynosi obecnie nieco ponad 30 proc., ale są wciąż takie miejsca, w których w ogóle nie ma tego typu placówek, co utrudnia kobietom powrót na rynek pracy. Podczas spotkania rozmawiano również o Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych i Funduszu Rozwoju Dróg. W przypadku tego pierwszego wywiązała się dyskusja na temat organizacji lokalnych przewozów, w powiatach poza Trójmiastem.

Wicemarszałek Skwierawski przypomniał z kolei, z jakich funduszy unijnych mogą korzystać pomorskie powiaty. 

Straż Pożarna w Gdańsku otrzyma dwa nowe samochody

W poniedziałkowym spotkaniu uczestniczyli też pomorscy posłowie: Stanisław Lamczyk i Magdalena Kołodziejczak, a także senator Ryszard Świlski. 

Posłanka Magdalena Kołodziejczak przyznała, iż “jest wola w Warszawie, by wspierać wspólne rozwiązania transportowe - by samorządy tworzyły związki powiatowo-gminne i współpracowały mocniej w tej kwestii. 

Pomorscy starostowie spotykają się zazwyczaj raz na kwartał, ale w razie potrzeby zdarza się, że częściej. Spotkania organizowane są w poszczególnych gminach, powiatach. 4 listopada gospodarzem był Gdańsk. 

16 powiatów w województwie

Województwo pomorskie podzielone jest, pod względem administracyjnym, na 16 powiatów ziemskich, 4 powiaty grodzkie i 123 gminy (w tym 42 miasta). Spośród powiatów ziemskich największy obszar zajmuje powiat słupski i bytowski, a najmniejszy - malborski i pucki. Powiatami zarządzają starostowie. Gdańsk jest miastem na prawach powiatu.

Powiat wykonuje zadania o charakterze ponadgminnym, określone ustawowo, w zakresie m.in.: edukacji publicznej, promocji i ochrony zdrowia, pomocy społecznej, wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, wspierania osób niepełnosprawnych, przeciwdziałania bezrobociu, polityki senioralnej, transportu zbiorowego i dróg publicznych, kultury oraz ochrony zabytków i opieki nad zabytkami, gospodarki nieruchomościami, gospodarki wodnej, ochrony środowiska i przyrody oraz ochrony przeciwpowodziowej.

 

TV

Targi Pracy i Aktywności Seniorów w AmberExpo